Izložba "Velikanke srpske kulture" od 14. novembra u Domu Jevrema Grujića
Izložba "Velikanke srpske kulture" otvara se 14. novembra u Domu Jevrema Grujića i trajaće do 31. januara 2025. godine.
Ova izložba je deo drugog ciklusa predstavljanja znamenitih žena koje su obeležile srpsku istoriju, saopštili su danas iz Doma Jevrema Grujića.
Izložba je organizovana od strane Doma Jevrema Grujića, Kancelarije za kulturnu diplomatiju i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, a pokrovitelji izložbe su Britanski savet i Britanska ambasada.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji Edvard Ferguson otvoriće izložbu u 12 časova u četvrtak, 14. novembra.
Na izložbi biće predstavljene žene koje su sve ljude zadužile svojim kulturnim radom i dobročinstvom, a među njima su slikarke Milena Pavlović Barili i Zora Petrović, glumica Žanka Stokić, prva dama srpskog teatra Mira Trailović, prva doktorka pravnih nauka Anka Gođevac Subotić, prva lekarka Draga Ljočić, najškolovanija Srpkinja i prva doktorka nauka Ksenija Atanasijević, prva školovana kostimografkinja Milica Babić Jovanović, naučnica Jelka Bojkić Makavejev, profesorka Ileana Čura, svetska putnica Jelena Dimitrijević, feministkinja Draga Dejanović, humanitarke i dobrotvorke Delfa Ivanić, Ljubica Luković, Mirka i Mejbl Grujić i Marija Trandafil, kao i novovekovne kraljice Natalija Obrenović, Draga Obrenović i Marija Karađorđević.
U društvu znamenitih Srpkinja su i "srpske Engleskinje" Ledi Pedžet i Flora Sands.
Autorke izložbe su direktorka Doma Jevrema Grujića Branka Conić, direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju Gordana Bekčić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i istoričarka umetnosti Ružica Opačić.
One su istakle da su te velikanke iz Srbije često bile slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji, neretko u borbi protiv patrijarhata, birokratije i nepisanih pravila, utirale su put novim generacijama, nesvesnim da za mogućnosti koje danas imaju treba da zahvale svojim slavnim pretkinjama.
"Velikanke koje predstavljamo primer su hrabrosti, posvećenosti, istrajnosti, nepokolebljive snage da se, uprkos preprekama i stereotipima, može ostvariti sve. One su primer da se može, ako se sme", istakle su autorke izložbe.
Saradnici na izložbi su Matica Srpska, Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU), Galerija Milene Pavlović Barili, Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" Beograd, Muzej grada Beograda, Muzej pozorišne umetnosti Srbije, Muzej rudničko-takovskog kraja, Kolo srpskih sestara, “Kakva ženska”, Istorijski muzej Srbije, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Narodna biblioteka Srbije, Centar za kulturu Šamac, Narodna biblioteka Vuk Karadžić Kragujevac, Muzej narodnog pozorišta u Beogradu i Institut Torlak.
U saradnji sa Galerijom "X Vitamin" na izložbi će biti predstavljene i nove velikanke savremene umetničke scene Srbije.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Kad zima napravi svoje umetničko delo: Predivni snimci Zlatibora iz vazduha zavejanog snegom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.