Spasić: Prvi posetioci stižu u novu zgradu Prirodnjačkog muzeja na Ušću za Expo 2027

 
V. Đ.
V. Đ.
 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Za septembar pripremaju izložbu minerala iz zbirke Josipa Broza Tita.

Direktor Prirodnjačkog muzeja Slavko Spasić izjavio je da je očekuje da će njihova nova zgrada na Ušću biti završena i primiti prve posetioce za Expo 2027, a sada za septembar pripremaju izložbu minerala iz zbirke Josipa Broza Tita.

Spasić je rekao Tanjugu da je prošlogodišnji urbanističko-arhitektovski konkurs završen sada u aprilu bio "vrlo uspeo", imajući u vidu čak 12 predloženih radova i "jako složen projektni zadatak" nove zgrade Prirodnjačkog muzeja.

Podsetivši da je "mnogo vremena prošlo od kada se sagradio neki novi muzej" u Srbiji, Spasić je dodao da je poslednji bio Muzej vazduhoplovstva u Beogradu završen 1989. godine.

Prema njegovim rečima, pobedničko rešenje za novi Prirodnjački muzej arhitekte Brane Mitrovića bilo je hrabro i ispunilo je sve tražene standarde, od koji je osnovni bio da ne naruši ambijentalnu celinu parka beogradskog Ušća.

Spasić je podsetio da je Mitrovićev zadatak bio da se istovremeno ne napravi prostorni konflikt sa obližnjim Muzejom savremene umetnosti i Palatom Srbije.

Pobedničko rešenje novog objekta Prirodnjačkog muzeja predviđa da zdanje bude blago ukopano, kao neka vrsta zemunice i travnate zatalasane površine, koja sa prednje strane ima staklenu fasadu i gleda na Dunav, naveo je Spasić.

Sledi izrada urbanističkog projekta, a Spasić je rekao da su stručnjaci Urbanističkog zavoda obećali ubrzanu proceduru, kako bi mogli dobiti kompletnu tehničko-projektnu dokumentaciju i naposletku dozvolu za gradnju.

"Projekat je upravo zalaganjem Vlade Srbije, Ministarstva kulture, i predsednika Aleksandra Vučića ušao u projekat Expo 2027, što daje dodatni optimizam da će sigurno zaživeti. Potrebna je dobra volja, a ima je na svim nivoima. Osećam veliku pozitivnu energiju", naveo je Spasić.

Prema njegovim rečima, novi Prirodnički muzej bi trebalo da prve posetioce primi tokom Expo 2027.

Spasić je podsetio da se sa skoro dva miliona predmeta, Prirodnjački muzej nalazi trenutno u tesnim i neuslovnim prostorima u Njegoševoj ulici i Kneginje Zorke, uz malu galeriju od 100 kvadratnih metara u Beogradskoj tvrđavi.

I pored toga, Prirodnjački muzej pravi tematske izložbe dva, tri puta godišnje, i gostuje po Srbiji i regionu, istakao je Spasić.

"Jednom sam rekao, sa velikim pravom, da smo muzej sa najmanjim izložbenim prostorom, a najvećim brojem posetilaca, jer smo jednom sabrali, mislim 2014. i galeriju i putujuće izložbe, i došli smo do 300.000 posetilaca", naveo je Spasić.

U novoj zgradi, Spasić očekuje još bolje zbirke, jer će dodatni prostor omogućiti bolje čuvanje i do četiri miliona predmeta.

"Šta baštine prirodnjački muzeji? Kosmopolitske predmete čitave planete. Zato ćemo gledati da se razlikujemo od drugih prirodničkih muzeja, time što ćemo prezentovati i neke stvari koje imaju nacionalnu crtu i naučnike sa naših podneblja", naveo je Spasić.

Trenutno je izložba "Biljka kao začin" u galeriji na Kalemegdanu privukla izuzetno interesovanje šire publike, i njeno dva puta odloženo zatvaranje je konačno određeno za 18. avgusta, kako bi Prirodnjački muzej mogao pripremiti novu, napomenuo je Spasić.

Prema njegovim rečima, "Biljka kao začin" ide u Kikindu na "Mamut fest, trenutno je u Vršcu njihova izložba "Fosili kao odrazi prošlosti", a nedavno su zatvorili "Priču o čaju" u Petrovcu na Mlavi.

Spasić je najavio da će u saradnji sa Muzejom Jugoslavije prirediti u septembru izložbu minerala koje je kao poklon predsednik Jugoslavije Josip Broz Tito dobijao od rudara i stranih državnika.

Najavivši da će to biti "izuzetna izložba", Spasić je dodao da će predstaviti važnost minerala u Titovoj poklon zbirci, ali i bogatstvo rudnika Jugoslavije.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Izložba posvećena Svetskoj nedelji dojenja oslikava život majki kakav zaista jeste

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA