Vreme čitanja: oko 1 min.

Rani rad slikara Ticijana sledećeg meseca na aukciji u londonskom Kristiju

V. Đ.

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ticijanovo delo je 1995. godine ukradeno i iz Longlit Hausa, a nakon ponuđene nagrade od 100.000 funti (125.000 dolara), sedam godina kasnije, pronašao je bez rama, neimenovani detektiv za nestala umetnička dela u jednoj kaseti za prtljag na autobuskoj stanici u Londonu

  • 0
Izložba Foto-ilustracija: Shutterstock

Slika "Odmor na putu u Egipat", rani rad Ticijana Večelija, najpoznatijeg slikara Venecijanske škole, delo koje je u prošlosti dva puta kradeno, biće ponuđeno sledećeg meseca na aukciji u londonskom Krstiju sa procenjenom početnom cenom od 32 miliona dolara, saopšteno je danas iz ove aukcijske kuće.

Ova slika, za koju aukcijska kuća Kristi navodi da se posle oko 145 godina prvi put našla u ponudi na legalnom tržištu umetničkih dela, prikazuje Mariju koja drži malog Isusa tokom predaha na putovanju u Egipat, a pored njih sedi Josif, prenosi Rojters.

Sa procenjenom početnom cenom do 32 miliona dolara, ova slika, koja je dugo bila deo porodične umetničke kolekcije Markiza od Bata u njegovoj vili Longlit Haus, biće glavna atrakcija na Kristijevoj aukciji slika starih majstora "Deo I", koja se održava 2. jula.

"Slikana je kada je Ticijan imao oko 20 godina, oko 1510. godine i to je trenutak kada Ticijan donosi pravu revoluciju u slikarstvo, uvodeći po prvi put naturalizam u religiozno slikarstvo. Izuzetno je retko da se ovako značajna slika nađe u aukcijskoj ponudi. Postoji vrlo malo važnih dela Ticijana u privatnim rukama", izjavio je Henri Petifer, zamenik predsednika odeljenja za stare majstore u Kristiju.

Ovu sliku su prvi put opljačkale Napoleonove trupe u Beču 1809. godine, a prvi put je prodata na aukciji u Kristiju 1878. godine kada je i kupio IV Markiz od Bata i odneo je u svoju kuću, Longlit Haus.

Ticijanovo delo je 1995. godine ukradeno i iz Longlit Hausa, a nakon ponuđene nagrade od 100.000 funti (125.000 dolara), sedam godina kasnije, pronašao je bez rama, neimenovani detektiv za nestala umetnička dela u jednoj kaseti za prtljag na autobuskoj stanici u Londonu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Muzičkom akrobacijom i promocijom monografije Beogradska filharmonija obeležila 101.rođendan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA