Izložba "Dva lica" o pirotskom ćilimarstvu otvorena u Kulturnom sentru Srbije u Parizu

V. Đ.
V. Đ.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Etnografski muzej iz Beograda premijerno je predstavio, u saradnji sa poznatom slikarkom Milicom Živadinović, izložbu "Dva lica" sinoć u Kulturnom sentru Srbije u Parizu.

Ova izložba posvećena je pirotskom ćilimarstvu kao najvišem dometu tekstilnog stvaralaštva Srbije i na njoj se susreću primerci jedinstvene lepote, ornamentike i razigrana interpretacija u šarama u radovima slikarke Milice Živadinović.

"Dva lica" predstavljaju izuzetan primer spajanja modernog i tradicionalnog i prikazuju odabrane predmete iz Kolekcije pirotskih ćilima Etnografskog muzeja u Beogradu, najznačajnije i najstarije zbirke u Srbiji koju čine 173 ćilima, i radove Milice Živadinović koja je u njihovoj ornamentici pronašla nepresušnu inspiraciju.

Svojom lepotom posebno se ističu 24 batala – ćilima velikih dimenzija, kompleksne ornamentalne kompozicije i izuzetnih likovnih i tehničkih odlika.

Uz pozdravnu reč Natali Beljanski, direktorke Kulturnog centra Srbije u Parizu, izložbu su otvorile Marina Cvetković, kustoskinja i muzejska savetnica Etnografskog muzeja i Milica Živadinović, primenjena umetnica.

Izložba nastoji da na savremen način predstavi pariskoj publici pirotski ćilim kao značajan segment kulturnog nasleđa Srbije i specifičan vizuelni nacionalni simbol, ali i njegovo bogatstvo boja, modernost formi i skrivenu simboliku.

Izložba je realizovana podršku Ministarstva kulture Republike Srbije i Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom. uz dostupna do 30. aprila 2024. godine u Kulturnom centru Srbije u Parizu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA