Otvorena izložba "Beli Rusi i renesansa srpskog pozorišta"
Putujuća izložba "Beli Rusi i renesansa srpskog pozorišta" svečano je otvorena večeras u Galeriji Ruskog doma i na njoj je predstavljen deo istorije pozorišta u Srbiji, koji je stvaran pod uticajem "belih" Rusa u vreme nakon Oktobarske revolucije.
Na otvaranju izložbe govorili su: Georgij Engelhart ispred Ruskog doma, Vesna Burojević, direktorka Muzeja pozorišne umetnosti Srbije i Robert Čoban, osnivač i vlasnik medijske kompanije “Color Media Communications“ iz Novog Sada.
Projekat se realizuje uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije.
Mobilna izložba je svoju premijeru ovog meseca imala u Vojvodini, prvo u Novom Sadu (2. februara) i onda u Beloj Crkvi (6. februara), a čeka je uskoro gostovanje u Novom Bečeju.
Georgij Engelhart je primetio da ovaj projekat predstavlja privilegiju za sve, Srbe i Ruse da se upoznaju sa ovim delom kulrurne istorije.
Uz odabran tekst i fotografije, nova izložba predstavlja javnosti istorijat pozorišta u Srbiji, koji je stvaran pod uticajem ,,belih“ Rusa u vreme nakon Oktobarske revolucije.
Engelhart je objasnio da je vidan ruski uticaj na srpsko i jugoslovensko pozorište između dva rata, kada je bilo ruskih emigranata, i uopšte se desio vrlo buran period u Rusiji.
On je ocenio da je ruska književnost uvek bila vrhunska i u procvatu, tako da su pisci Anton Pavlovič Čehov, Fjodor Mihajlovič Dostojevski, Lav Nikolajevič Tolstoj, Nikolaj Vasiljevič Gogolj uveliko postali klasici i često bili "oživljeni" na pozorišnoj sceni.
Takođe on je naglasio da je čuveni pozorišni metod "Sistem Stanislavski" predstavljao temelj za filmove u Holivudu.
Istorijsku građu ustupio je Muzej pozorišne umetnosti Srbije (MPUS) u Beogradu, dok Udruženje ,,Petrovaradin Medija“ i Ruski dom realizuju ovu putujuću izložbu nakon Novog Sada i Bele Crkve.
Direktorka MPUS-a Vesna Burojević je istakla da ponovo dve institucije ostvaruju saradnju, što je neophodno za obe umetničke kuće i sasvim prirodno. Ona je podsetila na nedavnu saradnju kada je u Ruskom domu uz MPUS realizovana izložba povodom jubileja - 100 godina Baleta u Srbiji, te je fokus bio isključivo na ruskim baletskim igračima i koreografima tokom perioda između dva svetska rata.
"Zahvaljujući Rusima, znatno je unapređeno pozorište u bivšoj Jugoslaviji, oni su osnovali Balet i Operu u Narodnom pozorištu, bavili se pedagogijom, u potpunosti su modernizovali pozorište. Pozorišni umetnici iz Rusije bili su različitih profila i godina, i angažovani su u celoj tadašnjoj Jugoslaviji. Bez ruskih umetnika ne može ni da se zamisli pozorišni život u Srbiji", zaključila je Vesna Burojević.
Osnivanje baleta u Srbiji, veliki doprinos razvoju opere, profesionalizacija scenografije i kostimografije, uticaj na režiju – za sve su to zaslužni ruski doseljenici. U Srbiju dolaze nakon saradnje sa čuvenim magom pozorišta Konstantinom Stanislavskim (pedagog, glumac), Vladimirom Ivanovičem Nemirovič-Dančenkom (pozorišni reditelj i dramski pisac), Vsevolodom Mejerholjdom (reditelj, glumac, producent), balerinom Anom Pavlovom, operskim pevačem Fjodorom Šaljapinom, i mnogim drugim značajnim imenima.
Oni su donosili iskustvo Moskovskog hudožestvenog teatra, Boljšoj teatra, petrogradskih Aleksandrinskog i Marijinskog teatra, ali i ostalih ustanova u kojima su uspešno stvarali.
Podršku projektu uputila je poznata kompanija “Color Media Communications“ iz Novog Sada, istovremeno i organizator, čiji je vlasnik Robert Čoban istakao da su želeli da u ovoj turneji pokriju važne tačke prisustva i delovanja Belih Rusa izmedju dva rata.
Čoban je podsetio da osim Beograda, Novog Sada, Bele Crkve i Novog Bečeja, u tu grupu gradova spadaju i Sremski Karlovci.
Prvi čovek medijske kompanije "Color Press" je naveo da je skoro pisao jedan tekst koji se bavio temom tri talasa dolaska Rusa na naše prostore: prvo u periodu o kome govori izložba, onda drugi put kada je naftna kompanija NIS stigla na tržište Srbije i najnovije vreme kada se već dve godine na desetine hiljada Rusa naselilo kod nas nakon početka rata u Ukrajini (2022).
"Često vidim veliki broj Rusa u Novom Sadu kako redovno idu na predstave baleta ili na koncerte, tako da su oni definitivno sasvim prirodan deo naše zemlje. Izložba predstavlja omaž ruskim precima i potomcima, dakle onima od pre 100 godina i Rusa u današnjem vremenu kod nas. Nadam se da smo ovim projektom nešto lepo učinili za njih, a verujem da u publici ima njihovih naslednika, potomaka", zaključio je Robert Čoban.
Izložba prezentuje fotografije i tekstove na velikim panoima o ruskim umetnicima iz sfere drame, opere i baleta, koji su se doseljavali u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS) ili Jugoslaviju u periodu između Prvog i Drugog svetskog rata.
Bili su to mnogi glumci, reditelji drame i opere, baletski igrači, koreografi, scenografi, slikari, kostimografi, operski pevači - solisti, koji su angažovani u Narodnom pozorištu u Beogradu, Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu i širom cele bivše Jugoslavije.
Nova izložba će gostovati u Novom Bečeju, kao jednom od mesta sa najvećom koncentracijom ,,belih“ Rusa koji su u Srbiju došli između dva svetska rata.
Postavka „Beli Rusi i renesansa srpskog pozorišta“ biće otvorena za posetioce Ruskog doma do 29. februara.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.