Izložba ukrajinskih umetnika "Behind the screen": "Ta napuštena, razorena mesta su za nas mesta slobode"
" Jedna od tema za mene su uvek bila prazna mesta, razorene fabrike, napuštene kuće. Ta napuštena mesta su za nas mesta slobode. Pokušavamo da nastavimo svoj rad, uglavnom kao izbeglice", kaže Vitalij Matuhno
Vitalij Matuhno i Oleksandr Kučinski su dva mlada umetnika sa istoka Ukrajine koji su predstavili svoj rad kroz izložbu "Behind the screen" u Kulturnom centru Grad u beogradskoj Savamali.
Vitalij je iz Lisičanska na istoku Ukrajine. To je, kaže, mali grad, grad rudnika u Luganskoj oblasti.
- Jedna od tema za mene su uvek bila prazna mesta, razorene fabrike, napuštene kuće. Ta napuštena mesta su za nas mesta slobode. Pokušavamo da nastavimo svoj rad, uglavnom kao izbeglice - kaže Vitalij misleći na autore okupljene oko projekta "Hareleya Nevidderesh".
Najmlađi ćlan ovog umetnikog udruženja imao je samo 5 godina, kada je Rusija počela rat protiv Ukrajine, sada on ima 14 godina. Većina članova danas ima nešto više od 20 godina, odrastali su okruženi ratom.
Izložene fotografije Vitalija Matuhna nastale su u periodu od 2022. do 2023. godine, nazvao ih je "Snovi o rušenju i izgradnji". Kod kuće nije bio već godinu dana, niti je sopstvenim očima video u kojoj meri je grad porušen. S vremena na vreme sanja svoj rodni grad okupiran.
- Volontirao sam u centru za izbeglice, iako sam i sam izbeglica. Shvatio sam da ima onih koji su u gorem položaju od mene - kaže.
Oleksandr je iz Severodonjecka, a kolaži nazvani "Trinaesta oblast" nastali su između 2019. i 2021. godine. Nastali su tokom njegovih ekspedicija u Lugansku oblast. To je apstraktni lik mesta u kojima je Oleksandr boravio. A broj u nazivu ciklusa odnosi se na broj kojim je na starim registarskim tablicama označavana Luganska oblast.
Osvrćući se na fotografije različitih autora, Vitalij kaže da je većina nastala od 2014. godine naovamo. "Behind the screen", iza ekrana, nalazi se stvarnost, životi i sudbine stvarnih ljudi. To su neposredna razmišljanja, iskustva i muke ljudi koji svakodnevno osećaju rat na sopstvenoj koži.
A u svakom od ciklusa vide se razorene kuće, garež, spaljeni krovovi ili kuće od kojih su ostali samo zidovi. Dečak vozi bicikl, a iza njega vidi se stambena zgrada iz koje je u nekom trenutku kuljao dim, zidovi su crni. Potom nečiji razoren dom i kroz delić onoga što je ostalo probija se zrak sunca, kao obećanje da ima nade, da se život ponovo rađa.
Poljski institut u Beogradu organizovao je Međunarodni kulturni forum "Po prvi put Srbija, Ukrajina, Poljska" uz partnerstvo sa Ukrajinskim institutom i uz podršku Ambasade Ukrajine u Srbiji.
Izložba je otvorena do 21. decembra, od 16 do 21 sat.
(Telegraf.rs)
Video: Sarin konj u polju lavande hit u umetničkoj koloniji "Pigmalion": Izrađen je tehnikom kovanog lima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.