Muzej Jugoslavije slavi svoj rođendan: Multimedijalni projekat i izložba
Muzej Jugoslavije proslavljaće svoj dan od danas 29. novembra do 3. decembra, uz besplatan ulaz za posetioce, najavila je direktorka ustanove Neda Knežević.
Govoreći o programu proslave, Knežević je na konferenciji za novinare rekla da će u zgradi Muzeja 25. maj 1. decembra (18:00) biti izveden multimedijalni projekat "San Jugoslavije" Darka Bajića, pre kog će biti uručene zahvalnice saradnicima i darodavcima muzeja.
Prema njenim rečima, centralni deo proslave je izložba "Ježeva kućica - Izmišljanje boljeg sveta“, autorki kustoskinja Mirjane Slavković i Sare Sopić, koja će biti otvorena 2. decembra (18:00), u zgradi Muzeja 25. maja.
"Izložba je specifična po mnogo čemu. To je pokretanje nove strateške teme, a vezana je za detinjstvo, odrastanje i decu", navela je Knežević, dodavši da dotiče i važne društvene teme kao što su kesenofobija i mentalno zdravlje.
Iz muzeja su naveli da poema Branka Ćopića "Ježeva kućica“, zauzima posebno mesto u sećanjima na detinjstvo brojnih generacija rođenih u Jugoslaviji, i da je polazeći od nje kreirana izložba čiji je cilj da pokrene dijalog o zajedničkom nematerijalnom kulturnom nasleđu i njegovim potencijalima kako bismo preispitali svoje identitete danas.
Sopić je rekla da su se odlučile da ne koriste posebno pravljene predmete, već one prisutne i dostupne, pa se tako izložba sastoji od kamp kućice, trampoline, vojničkog šatora, starih automobilskih guma, drvenih trupaca i otpiljaka, pored kojih su ispisani Ćopićevi stihovi, na srpskom i engleskom jeziku.
Kako je navedeno, prva celina posvećena "Ježevoj kućici“, osmišljena je kao svojevrsna fikcija i realizovana je u saradnji sa decom uzrasta od pet do deset godina iz Beograda, Zagreba i Sarajeva i studentkinjama scenografije Beogradskog univerziteta.
Druga celina izložbe bavi se životom Ćopića, i osmišljena je kao rekreirana soba pisca, sa njegovim radnim stolom, pisaćom mašinom, izborom slika i brojnim dokumentima, među kojima je oproštajna poruka pred samoubistvo.
Pored Kolekcije Muzeja Jugoslavije, najveći deo predmeta pozajmljen je iz Srpske akademije nauka i umetnosti i Zadužbine Branka Ćopića, a izložba pruža i uvid u bogatu arhivu intervjua sa brojnim sagovornicima različitih senzibiliteta, usmerenja i generacija koji su snimljeni tokom pripreme ovog projekta.
U osmišljavanju i realizaciji izložbe učestvovali su i likovni umetnik Siniša Ilić, Ana Dimitrijević i Aleksandar Popović iz umetničkog kolektiva Karkatag, dizajner zvuka Bojan Palikuća, graička dizajnerka Jana Vuković, koordinator projekta Dušan Jevtić i arhitekta Zorica Vesić.
Kako je najavljeno, 3. decembar (10:00-14:00) je posvećen tradicionalnom "Porodičnom danu - Put oko sveta" u Starom muzeju.
(Telegraf.rs/Tanjug/arf)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.