Rusi ili Ukrajinci? Svetski muzeji menjaju nacionalnost čuvenim slikarima
Muzej Stedelijk u Amsterdamu počeo je da slikara Kazimira Maljeviča opisuje kao Ukrajinca. Maljeviča, vodeću ličnost konstruktivizma i suprematizma, muzej je ranije navodio kao Rusa.
Portparol Muzeja Stedelijk kaže da „sada komuniciramo [u vezi sa Maljevičem]: rođen u Ukrajini od roditelja poljskog porekla“. Ove informacije su već izmenjene na zidnim tekstovima i veb stranicama i biće uključene u buduće projekte, dodaje on. Maljevič je rođen u ukrajinskoj prestonici Кijevu 1879. godine kada je grad bio deo Ruske imperije.
U međuvremenu, kustosi u Metropoliten muzeju u Njujorku su tri umetnika klasifikovali kao ukrajinske — Ivan Ajvazovski, Arhip Кuindži i Ilja Rjepin — ranije su označeni kao Rusi, prema izveštaju Art njuza.
Na vebsajtu Meta Кuindžija je "dobio ukrajinsko državljanstvo", a kustosi su promenu opravdali time što je pejzaž u njegovom delu "Crveni zalazak sunca" (1905-08) "identifikovano kao jedna od Кuindžijevih omiljenih tema u pitanju je reka koja se na ukrajinskom naziva Dnjepar, koja ide na jug kroz tri zemlje do Crnog mora".
Tekst takođe uključuje nove informacije u kojima se navodi:
- U martu 2022. Muzej umetnosti Кuindži u Mariupolju, u Ukrajini, uništen je u ruskom vazdušnom napadu.
Ajvazovski i Rjepin su takođe opisani kao Ukrajinci na veb stranici.
Кuindži je rođen u Mariupoljskom okrugu u Jekaterinoslavskoj guberniji, pododeljku Ruske imperije. U međuvremenu, Ajvazovski je rođen u crnomorskoj luci Feodosija na Кrimu; Tatjana Gajduk, direktorka Nacionalne umetničke galerije Ajvazovski u Feodosiji, izjavila je da je Ajvazovski bio Jermen, dok je 2017. godine bivši ukrajinski predsednik Petro Porošenko tvrdio da je slikar Ajvazovski „deo ukrajinskog nasleđa“.
Nacionalna galerija u Londonu kaže da je „Rjepin bio vodeći umetnik u ruskom realističkom pokretu u kasnom 19. veku. Rođen je u Ukrajini, a počeo je kao ikonopisac".
Istoričarka umetnosti Oksana Semenik pokrenula je kampanju na društvenim mrežama kako bi naterala muzeje širom sveta da reklasifikuju relevantne ruske umetnike u Ukrajince. Ona kaže za The Art njuzpejper:
- Sva pažnja publike je pomogla. Sa Ajvazovskim, nisam tražila od Meta da ga učine Ukrajincem. Ali on sigurno nije Rus; bio je Jermen i živeo je na Кrimu, u Ukrajini, ceo svoj život.
Met nije odgovorio na zahtev za komentar, ali je za ART njuz rečeno:
- Met neprestano istražuje i ispituje predmete u svojoj kolekciji kako bi odredio najprikladniji i tačniji način da ih katalogizira i predstavi. Кatalogizacija ovih radova je ažurirana nakon istraživanja sprovedenog u saradnji sa naučnicima iz ove oblasti.”
Svi navedeni umetnici se na Wikipediji i drugim sajtovima i dalje navode kao Rusi.
Video: Otvara se prvi Muzej samuraja u Evropi: Izvorne stvari japanskih ratnika biće izložene u Berlinu
(Telegraf.rs/The Art newspaper)
Video: Đukić Dejanović uručila Svetosavske nagrade pojedincima i ustanovama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pismen
vau, ovo ni nacisti nisu radili!
Podelite komentar
Slava
Idiotski!!! Nista Novo na zapadu...
Podelite komentar
Miša
Ko su to Ukrajinci?
Podelite komentar