Ivana Živić iz Beograda laureat 56. Hercegnovskog zimskog salona

 ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Jedna od najznačajnijih likovnih manifestacija Crne Gore otvorena je 9. februara u galeriji “Josip Bepo Benković” u Herceg Novom, kada su najboljma uručene nagrade.

U konkurenciji 34 autora iz Crne Gore i inostranstva, umetnica Ivana Živić iz Srbije dobitnica je prve nagrade ovogodišnjeg 56. po redu Hercegnovskog zimskog salona, koji u galeriji “Josip Bepo Benković” traje do 15. marta 2023. Njen rad "Tišina", ulje na platnu, izdvojio se među delima 34 autora koje je ove godine selektovao akademski slikar Goran Ćetković, a na temu “Od figurativnog do apstraktnog”.

Druga nagrada pripala je Petru Hranuelliju iz Hrvatske za skulpturu “Anđeo stiže“, a treću ravnopravno crnogorski umetnici Marko Petrović Njegoš za rad “Geja” i Milija Stojanović za skulpturu “Prtljag II”. Nagrade su uručene na ceremoniji otvaranja.

Hercegnovski zimski salon je zbog svoje duge tradicije, nespornog kvaliteta, međunarodnog karaktera, ali i interesovanja koje izaziva kod publike, manifestacija od posebnog značaja za crnogorsku likovnu scenu. 56. izdanje Salona svedoči o istrajnosti, kontinuitetu i kvalitetu ove značajne manifestacije.

Žiri koji je odlučivao o nagradama činili su predsednica, muzejska savetnica Lucija Đurašković, i članovi, slikar Vojislav Кilibarda i istoričarka umetnosti Jasmina Žitnik.

Jedna od najznačajnijih i najdugovečnijih likovnih manifestacija u Crnoj Gori ove godine okuplja autore iz Crne Gore, regiona i inostranstva, te posetioci galerije u Herceg Novom imaju uvid u radove značajnih crnogorskih umetnika, ali i onih koji dolaze iz Zagreba, Beograda, Sarajeva, Berlina, Njujorka...

U postavci su zastupljeni istaknuti autori: Dimitrije Popović, Željko Đurović, Muharem Muratović, Slavica Mijović, Nikola Marković, Petar Hranuelli, Branko Mrdak, Ivan Đurišić, Darko Đurović, Jelena Pavićević, Milija Stojanović, Željko Reljić, Ivana Živić, Dragan Šćepanović, Zoran Obrenović, Zoran Živković, Rajko Sušić, Mirjana Marsenić, Marko Petrović Njegoš, Rade Vujačić, Eugen Varžić, Marko Čakalović, Jelena Papović, Igor Bogojević, Milutin Obradović, Edin Kaplani, Mirko Dragović, Mišo Vemić, Rebeka Abdagić, Nada Kažić, Lidija Nikčević, Nataša Đurović, Aldemar Ibrahimović i Gordana Trebješanin.

Prema rečima selektora Ćetkovića, sve autore povezuje to što su oslanjaju na tradicionalne vrednosti, ali iskazane u modernim formama, u skladu sa vremenom i razvojem likovnog izraza. Najvećim delom zastupljena su ulja na platnu i akrilici, a predstavilo se i deset vajara.

”Izložena likovna djela, pored individualnosti i originalnosti, karakterišu i različiti pristupi, kao i stilska određenja, tako da imamo umjetnike koji se u svom radu kreću u domenu hiperrealizma, fantastike, nadrealizma, ekspresionizma, konceptualne umjetnosti, pa sve do same apstrakcije. Najvećim dijelom su zastupljena slikarska i vajarska djela izvedena u različitim tehnikama i materijalima. Ono što povezuje sve autore je to što se svi oslanjaju na one tradicionalne i klasične vrijednosti koje su kroz njihovo djelo transponovane u moderne izraze i forme koji prate savremene tokove”, ističe Ćetković.

RANČIĆEVA KUĆA NA SRETENjE OTVORENA ZA POSETIOCE

Dragi posetioci i prijatelji Grocke, Obaveštavamo vas da je Rančićeva kuća, topli varoški dom u kome stanuje Centar za kulturu Grocka - ustanova kulture Opštine Grocka, otvorena za posetioce na Dan državnosti Srbije i tokom državnog praznika Sretenje, u sredu 15. i četvrtak 16. februara, u periodu od 9 do 16 časova.

Sretenje je Dan državnosti Srbije ustanovljen u spomen na dan kada je u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak, a takođe se proslavlja kao Dan ustavnosti Srbije, u spomen na dan kada je u Kragujevcu 1835. godine potvrđen prvi Ustav Knjaževstva Srbije - Sretenjski ustav.

Rančićeva kuća u Grockoj, kulturno dobro od velikog značaja za našu zemlju, izgrađena je s kraja 18. i početka 19. veka, i svedok je zbivanja koja simboliše Dan državnosti i Dan ustavnosti Srbije.

Ovo varoško zdanje beleži više od dva veka trajanja i četiri decenije kulturne namene, a svakom posetiocu daruje nezaboravnu atmosferu svog vanvremenskog sklada i spokoja. Kuća kosovsko-moravskog stila, izgrađena je u mirnom sokaku stare varoši, na uzvišici s pogledom na moćni Dunav. Ime je dobila po porodici Rančić kojoj je gotovo dva veka pripadala. Građena od materijala sa podneblja bez ijednog eksera, širokih streha, sa drvenim doksatom i krovom od ćeramide, dragocen je primerak očuvanog narodnog neimarstva i varoškog doma Srbije. Svojim arhitektonskim, konstruktivnim i likovnim obeležjima, kao i kvalitetom i obradom materijala, predstavlja jednu od najvrednijih kuća ne samo na području Grocke, nego i beogradske okoline uopšte. Rančićeva kuća je otud spomenik kulture od velikog značaja za Srbiju, pod patronatom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Rančićeva kuća je danas primer uspešne revitalizacije, a posetiocima, pored lepote narodnog graditeljstva, nudi i aktuelnu dečju izložbu „Likovno putovanje“.

Dobro nam došli!

(Telegraf.rs)

Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA