Uroš Đurić vodi kroz izložbe o Savi Šumanoviću i Raši Teodosijeviću
U okviru nedelje vizuelne umetnosti Kaleidoskopa kulture, posetioci će imati priliku da uživaju u stručnim vođenjima kroz nedavno otvorenu izložbu "Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata" i izložbu radova Dragoljuba Raše Todosijevića "Sutra je ponedeljak", koje će u sredu, 28. septembra, voditi priznati vizuelni umetnik Uroš Ðurić, najavili su organizatori.
Kako će Ðurić koncipirati svoje vođenje kroz dve pomenute izložbe i da li će akcenti njegovog vođenja biti postavljeni na kontinuitete ili diskontinuitete umetničke prakse ova dva velika vizuelna stvaraoca, saznaće oni koji 28. septembra od 17 sati u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog budu prisustvovali vođenju kroz postavku "Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata", odnosno vođenju u 19 sati u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine kroz retrospektivnu izložbu "Sutra je ponedeljak" Dragoljuba Raše Todosijevića.
Posebno se ističe činjenica da su i Raša Todosijević i Uroš Ðurić, koji će voditi posetioce kroz izložbe, dobitnici likovne nagrade "Sava Šumanović", što na jedinstven način spaja tri umetnika.
Dva značajna umetnika koji su svojim stvaralaštvom obeležili umetničke epohe modernizma i neoavangarde na ovim prostorima, za novosadsku publiku će, orijentišući se na osobenosti njihovih umetničkih opusa, povezati vizuelni umetnik Uroš Ðurić.
Bogati slikarski opus Save Šumanovića i najznačajnije faze njegovog stvaralaštva biće predstavljeni do 4. decembra na izložbenim postavkama u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, Galeriji Matice srpske i Galeriji slika "Sava Šumanović" u Šidu.
Izložbe u novosadskim muzejima otvorene su 24. septembra, dok će izložba u Šidskoj Galeriji biti otvorena 3. oktobra.
U Novom Sadu otvorena izložba slika Save Šumanovića
Izložba "Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata", otvorena je sinoć u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu.
Reč je o jedinstvenoj izložbi u Srbiji, koja obuhvata najveći broj dela jednog od najznačajnijih srpskih slikara.
Tri izložbene postavke povezuju četiri zemlje.
Autorka izložbe Milana Kvas kaže da su izložene čak 102 slike Save Šumanovića.
"U Spomen zbirci Pavla Beljanskog je izložba retrospektivnog karaktera. Obuhvata period između 1919. i 1941.godine. Poseban je akcenat na delima koja se prvi put izlažu. Tu su slike iz najznačajnijih institucija, ali i privatnih kolekcija. Njegova umetnost najbolje pokazuje kakav je odnos bio srpske moderne umetnosti sa evropskim tokovima tog vremena", ističe Milana Kvas.
Član Gradskog veća za kulturu Novog Sada, Dalibor Rožić podseća da delo Save Šumanovića ima izuzetnu vrednost za istoriju srpske i evropske umetnosti.
"Drago mi je da kroz realizaciju ovog projekta učestvuju četiri institucije iz Srbije, Hrvatske, Francuske i Severne Makedonije. Ovo je ogroman doprinos u godini titule Evropske prestonice kulture", izjavio je Dalibor Rožić.
Direktor Francuskog instituta u Srbiji Stanislas Pjere podseća da je Šumanović jedan od najpoznatijih srpskih slikara Pariske škole.
"Za mene je vrlo dirljivo što ovde vidim slike koje je potpisivao transkripcijom srpskog imena na francuskom jeziku. Kada bi se vraćao u Srbiju dela bi potpisivao ćirilicom.Bio je inspirisan francuskim umetnicima. Ponosan sam što je Francuski institut učestvovao u pripremi izložbe. Ovde su dve slike iz francuskih muzeja koje su jedina dva njegova dela koja postoje u javnom vlasništvu u našoj zemlji", ističe Pjere.
Kaleidoskop kulture jedan od ključnih projekata Evropske prestonice kulture, na Trgu galerija, mestu koje tradicionalno pripada vizuelnoj umetnosti, povezao je galerije od nacionalnog značaja.
Umrežile su se Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Galerija Matice srpske, gde će biti dve izložbene postavke, i Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića, koja ima programski udeo, ali i Galerija slika „Sava Šumanović" u Šidu, gde će biti treća izložbena postavka.
Izložba će biti otvorena do 4. decembra.
Kaleidoskop kulture traje do 7. oktobra, a nakon nedelje vizuelne, poslednja nedelja biće posvećena primenjenoj umetnosti.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.