Mural Borislava Pekića u Beogradu oskrnavljen: Oglasila se ćerka slavnog pisca

 ≫ 
  • 2
Borislav Pekić Borislav Pekić / Foto: Wikimedia

Poznati pisac Borislav Pekić (1933-1992) dobio je svoj mural u Beogradu, u Cetinjsku. Međutim, četiri dana nakon što je naslikan je i oskrnavljen.

Nepoznat vandali su na njemu sprejom ispisali: "Smrt četnicima". Mural je juče bio prekriven i čeka se njegova popravka, a njegova ćerka Aleksandra Pekić navodi smatra da ne treba praviti paralelu sa slučajem Ratka Mladića.

- Ne želim da uvlačim Pekića u priču o bilo kakvom drugom muralu. On stoji sam za sebe, za sve ono iza čega je stajao za života, i niko mu ne može lepiti sada dodatne etikete posle smrti. Sve je rekao što je imao da kaže i svako poređenje je besmisleno. Uvek je govorio: "Nemojte slušati mene, čitajte moje knjige", i to je najbolje što je mogao i želeo da nas posavetuje - rekla je Aleksandra Pekić i dodaje:

- Pekićev mural je hit na Instagramu i Tviteru, aktuelan je, i to me oduševljava. Milan Milosavljević je oslikao fenomenalan mural i smatram da je time Pekić počastvovan od mlađih generacija, koje ga cene i poštuju. Oni će ga čitati sada i u budućnosti, a to je suština. Njegove reči su večne - rekla je ćerka Borislava Pekića za "Kurir".

Borislav Pekić bio je jedan je od najznačajnijih domaćih pisaca 20. veka. Dobitnik je NIN-ove nagrade za roman "Hodočašće Arsenija Njegovana" iz 1970. godine i niza drugih priznanja: Nagrada Sterijinog pozorja (1972); nagrada udruženja izdavača, (1977); Nagrada Radio-Zagreba, (1982); Godišnja nagrada Udruženja književnika Srbije za Sabrana dela (1985); Njegoševa nagrada, (1987); Nagrada Zadužbine Jakova Ignjatovića, 1991. Orden zasluga za narod sa srebrnom zvezdom za doprinos u kulturnom stvaralaštvu.

Borislav Pekić Borislav Pekić / Foto: Laguna

Nakon Pekićeve emigracije u London 1971, jugoslovenske vlasti su ga smatrale personom non grata i niz godina su osujećivali izdavanje njegovih dela u Jugoslaviji. Njegova najpoznatija dela su "Zlatno runo", "Besnilo"," Odbrana i poslednji dani", "Kako upokojiti vampira", "Atlantida" i "Vreme čuda". Od 12. decembra 1985. bio je dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Video: Prekoputa spornog murala Ratka Mladića osvanuo Vojvoda

(Telegraf.rs)

Video: Jailbreak i Zrenjaninska filharmonia u mts Dvorani: Izveli najveće hitove grupe Guns N' Roses

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Perke

    17. novembar 2021 | 16:57

    Kakvo komunistička bagra i dalje seta ulicama Beograda.. strasno... najvećeg srpkog pisca su hapsili, slali ga na robiju, zanemarivali ga celog života, a i danas, kada je konačno dobio značaj koji zaslužuje, banda crvena želi da ga nagrdi...

  • Tom

    17. novembar 2021 | 19:19

    A najsmesniji su mi ovi milogorci na njihovim portalima sto govore da on nije Srbin vec Crnogorac. Tipa, opet Srbi svojatavaju nase Crnogorce. A covek se celog zivota javno i gromoglasno deklarisao kao Srbin. Jadne li jade...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA