Šobajić imao 80 samostalnih i 420 grupnih izložbi, njegova dela su u više od 40 svetskih muzeja

 
 
  • 3

Dobitnik je i niza nagrada u Srbiji: Vukova nagrada, Zlatni beočug Beograda, nagrada Miše Anastasijevića...

Miloš Šobajić Foto: ATA Images

Slikar Miloš Šobajić preminuo je danas od posledica zaraze korona virusom. Šobajić potiče iz ugledne srpske porodice u Crnoj Gori, koja je u XIX veku donela prvu čitaonicu, pozorište, orkestar, novine i časopise, prvo kulturno-umetničko društvo, Zahumlje, prvu robnu kuću u Crnu Goru. Njegovi preci su bili pisci, pesnici, grafičari, diplomate, lekari, etnolozi…

Rođen je 1945. godine u Beogradu. Završio je Likovnu akademiju u Beogradu 1970. Živeo je i radio u Parizu od 1972. godine, a 2005. godine u Beogradu osnivao Fakultet za umetnost i dizajn na Univerzitetu Megatrend, na kojem je profesor i dekan bio do 2014. godine, gde je postao i počasni doktor i profesor emeritus. Gostujući profesor je bio na Luxun Academyof Fine Arts u Kini, gde je predavao slikarstvo od 2004. do 2006. godine.

Imao je više od 80 samostalnih izložbi i izlagao na preko 420 grupnih izložbi po svetu. Njegova dela se nalaze u blizu četrdeset muzeja u svetu, navodi se na sajtu koji nosi njegovo ime.

Godine 2018. ruska Duma ga je odlikovala ordenom Počasnog gosta Rusije, kad postaje i član Udruženja umetnika Rusije. Dobitnik je i niza nagrada u Srbiji: Vukova nagrada, Zlatni beočug Beograda, nagrada Miše Anastasijevića i dr. O Milošu Šobajiću je objavljeno blizu 700 tekstova u francuskoj, italijanskoj, srpskoj, američkoj, japanskoj, grčkoj i nemačkoj štampi, kao i veliki broj televizijskih filmova i prikaza.

U Beogradu je objavio svoju prvu knjigu pod nazivom „Slikaj i ćuti“ 2018. godine.

O delu Miloša Šobajića je objavljeno pet monografija u Parizu, Beogradu i Londonu, čije su uvodne tekstove napisali Alen Žufrua, Peter Handke, Edvard Lusi Smit i drugi autori. Samostalne izložbe su mu organizovale prestižne institucije, muzeji i galerije, od Pariza, Rima i Brisela, do Kine, Amerike i Rusije.

Među najznačajnijim samostalnim izložbama su i: 1972. Pariz, Francuska GalerijaLamber, 1974. Njujork, SAD, F.V. Galerija, Los Anđeles, SAD, Los Anđeles Art Ekspo, F:V:Gallerija, 1981. Streza, Italija, Studio Spacapan, Negotin, Srbija, Mokranjčevi dani, Centar za kulturu, Zaječar, Srbija, Dani Zorana Radmilovića, Radul-begov konak, Trebinje, Republika Srpska, Kulturni centar Trebinje, Banja Luka, Republika Srpska, Muzej savremene umetnosti Banski dvori...

(Telegraf.rs)

Video: Dušku iz sela Metaljka migranti uništili domaćinstvo, meštani potpuno nemoćni i u strahu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA