Ljudsko telo i tehnologija - spoj u radovima savremenih umetnika u galeriji Novembar
Cilj izložbe "Desiring Machines" je da pokaže jedinstvo ljudskog tela i tehnologije
Šta je zajedničko klasju pšenice u formalinu koje simbolizuje zagađenje u Srbiji, robotu koji sam crta i betonskom "smajliju" kao simbolu "konzumentskog jezika"?
Odgovor možete potražiti na izložbi "Desiring Machines", koja je sinoć otvorena u beogradskoj galeriji Novembar. Cilj izložbe je da pokaže jedinstvo ljudskog tela i tehnologije.
Kustoskinja galerije Maja Kolarić kaže da prikazani radovi posetioce suočavaju sa društvom i trenutnim stanjem društva, ali je na nama da odlučimo da li je to stanje upozoravajuće ili ne.
- Ono što smo se mi trudili izborom radova jeste da posetiocima pružimo bogato vizuelno iskustvo, jer se radi o vizuelnim radovima, ali zapravo oni nemaju dominantnu ideju, radovi ne pružaju odgovor već pozivaju na razmišljanje - rekla je Kolarić.
Na izložbi su predstavljeni radovi devet umetnika, a jedna od njih, Nataša Teofilović, govoreći o izložbi navodi da umetnost uvek preispituje granice kako izgleda biti u krajnjem stanju tehnološkog fenomena.
- Ponekad je to ohrabrujuće, ponekad nije, ali dobro je da nam uvek daje zapitanost - šta nam donosi ono što nam nude kao fenomenalnu sliku idealne budućnosti kao takve. Generalno mislim da dokle god se oseća prisustvo ljudskog, čoveka, u bilo kom mediju jeste ohrabrujuća situacija - objašnjava Teofilović.
Da bi bolje razumeli predstavljene radove posetioci na izložbi mogu putem posebne aplikacije na pametnim telefonima da pristupe detaljnim informacijama o umetnicima i samoj izložbi.
Na izložbi su predstavljeni radovi Ivane Bašić, Nataše Teofilović, Marije Avramović & Sam Twidale, Boštjana Čadeža, Milene Milosavljević, Gorane Bačevac, Orjena Đurića i Adrienna Újházija.
(Telegraf.rs)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.