Ko je živeo na spratu iznad bioskopa "Zvezda"? U tom zdanju su nastala značajna dela srpske istorije

  • 2
Milan Jovanović fotograf Milan Jovanović / Foto: Wikimedia

U Ulici Terazije 40, već više od jednog veka, vremenu odoleva nesvakidašnji objekat - prvi u Beogradu zidan u svrhu fotografskog ateljea. Fotograf Milan Jovanović je 1901. godine otkupio imanje i angažovao arhitektu Milana Antonovića, koji je, u duhu tada popularne secesije, projektovao ovo zdanje.

Jovanović je spratne prostorije koristio za potrebe ateljea, dok su u prizemlju bili dućani za izdavanje - od modnog salona, cvećare, restorana do bioskopa.

Na fasadi, i danas se mogu videti ostaci nekadašnje dekorativne plastike - floralni elementi i spleteni inicijali MJ. Stakleni krov, koji je Milanu obezbeđivao dovoljno dnevne svetlosti, zamenjen je limenim, a staklena fasada zidom od opeke.

Ugledni dvorski fotograf ovde je stvorio značajna, beležeći portrete savremenika. Uživao je veliko poštovanje kraljevskih porodica Obrenović i Petrović, a kasnije i Karađorđević.

Poznate su njegove fotografije kraljice Natalije, Drage Mašin, Aleksandra Obrenovića, Jelene Savojske, Đorđa Karađorđevića i dr. Fotografisao je i razne znamenite ličnosti, kao što su Branislav Nušić, Laza Kostić, Milovan Glišić, Milorad Mitrović, Janko Veselinović, ali i njegov rođeni brat, Paja Jovanović.

Jovan Belimarković Portret Jovana Belimarkovića (Milan Jovanović) / Foto: Wikimedia/Милан Јовановић (1863 - 1944)

Savremenici su govorili da je često velika gužva ispred ateljea Milana Jovanovića. Bio je veoma vredan i trudio se da svoje fotografije izrađuje do savršenstva. Beogradske novine "Mali žurnal" jednom prilikom su obavestile čitaoce kako se "u izlogu dvorskog fotografa može videti obojena fotografija kraljice Drage u prirodnoj veličini".

Janko Veselinović Janko Veselinović, delo Milana Jovanovića / Foto: Wikimedia/Милан Јовановић (1863 - 1944)

Zbog svog znanja i umeća, jedini je fotograf u Srbiji koji je ikada podigao zgradu za svoj atelje. U velikoj meri je odredio tokove razvoja istorije srpske fotografije. Da nije bilo njega, mnoge portreti tadašnjih ljudi ne bi nam bili poznati.

Fotograf Milan Jovanović je preminuo u Beogradu 1944. godine. Njegov atelje je proglašen za spomenik kulture 1992. godine. Međutim, zdanje je danas u zapuštenom stanju.

 

 
 
 
View this post on Instagram
A post shared by Dulle (@it_is_dulle) on

(D.V.)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    5. mart 2020 | 13:27

    Spomenik kulture u zapuštenom stanju. To govori o nama,kakvi smo.

  • BASA

    5. mart 2020 | 20:45

    Vratite nam nase bioskope! Zvezdu , Vozdovac I druge zatvorene ! Organizujte , renovirajte ih ! Neka to budu centri kulture ! Beograd se prosirio !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA