Retko se kupao i menjao odeću: 7 zanimljivih činjenica o Mikelanđelu koje vas mogu iznenaditi
Mikelanđelo Buonaroti vam je verovatno poznat kao jedan od najvećih umetnika svih vremena. Neprestano je stvarao, pa je za sobom ostavio brojna remek-dela. U 74. godini je bio pozvan da "spasi" Baziliku Svetog Petra, najvažnije zdanje katoličanstva u Vatikanu.
Međutim, bio je i čovek od više hirova, od "krvi i mesa", a preminuo je na današnji dan 1564. godine u Rimu.
Ovo su zanimljive činjenice koje možda niste znali o autoru čuvenog "Davida"...
Poeta
Pored toga što se bavio slikanjem, skulpturom i arhitekturom, pisao i poeziju. Napisao je stotine pesama, a više od 300 je do danas sačuvano. Njegova poezija govori o ljubavi, čežnji, ekstazi, duhovnosti i vernosti.
Falsifikator
Svoju umetničku karijeru je započeo 1496. godine kad je kopirao antičku rimsku skuplturu zvanu "Uspavani kupidon", a svoju verziju je nazvao originalom. Zakopao ju je kad ju je završio, da bi je potom otkopao kako bi joj dao "iznošen, izgreban" izgled. Prodao ju je kardinalu Riariju za veliku sumu novca.
Sikstinska kapela
Mikelanđelo nije bio prvi izbor za dovršavanje Siktinske kapele. Rafael je bio taj kog je izabrao papa Julije II. Mikelanđelo je tad uveliko bio uspešan, pa je "krao" porudžbine od Rafaela. Iz ponosa ili ljubomore, Rafael je ubedio papu da zaposli Mikelanđela, verovatno se nadajući da dokaže da je mladi umetnik samo skulptor, a ne slikar. Očigledno je pogrešio, jer Sikstinsku kapelu danas dnevno poseti više od 25.000 ljudi.
Potpis
Umetnik se potpisao na svojoj Pijeti, vajarskom remek-delu koje je bilo toliko dobro urađeno da niko nije verovao da ga je stvorio mladi umetnik. Mikelanđelo je svoje ime urezao na grudima Device Marije. Međutim, nakon toga više nije potpisivao svoja dela.
Moda
Nije imao stila za modu, a i često bi ljutio druge ljude. Nikad se nije ženio i nije imao dece, ali se šuškalo da je imao veze i sa muškarcima i sa ženama. Iako se obogatio u toku života, retko se kupao i menjao odeću. Govorilo se da mu je odeća bila toliko prljava da, kad je preminuo, morali su da mu je seku i ljušte.
Autobiografija
Bio je prva osoba čija je autobiografija objavljena u toku života. Italijani su ga obožavali. Zvali su ga "uzvišeni". Želeli su da znaju mnoge stvari o njegovom životu, pa je verovatno iz ovog razloga Mikelanđelo objavio čak dve autobiografije za života.
Bazilika Svetog Petra
Kad se već uveliko bio povukao iz javnog života, u 74. godini, Mikelanđelo je bio pozvan da "spasi" Baziliku Svetog Petra. Na njoj je predano radio 14 godina, do smrti sa 88. Uz njegov nadzor, zdanje je dobilo velelepnu kupolu kojoj se klanjaju hodočasnici iz celog sveta.
(D.V/Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sudija Dred
Rofjen 6. Marta, riba-jarac. Inace nije potpisivao kasnije skulpture jer je smatrao da nisu zavrsene. Strasni sud je posle restauracije devedesetih, zabljestao da oci bole, licno mi se ranije kolorit vise dopadao, ostala je dilema da li je tim restauratora malo preterao u ciscenju freske... Svakako, hvala telegrafu sto pisete o pravim stvarima, citaocima preporuka da uzivaju u Mikelandjelovim Sonetima.
Podelite komentar