Festival "Rekonstrukcija" ostavio Beograd bogatiji za 22 murala: Ovo su novi simboli Dorćola
Jedna škola dobila je najbolje dvorište
Drugi Festival umetnosti na ulici "Rekonstrukcija“ predstavio je stvaralaštvo gotovo 40 umetnika i umetnica iz zemlje, regiona i inostranstva, koji stvaraju u različitim umetničkim disciplinama, sa osnovnom idejom da vrati umetnost u svakodnevni život ljudi. Pored brojnih privremenih umetničkih postavki, učesnici festivala iza sebe su ostavili 7 murala na fasadama Dorćola, kao i 15 radova na zidu u dvorištu OŠ "Kralj Petar I".
Sugrađani i sugrađanke koji žive u Knez Miletinoj 10, sada su bogatiji za impozantni mural mladog srpskog umetnika Wupera, dok se na fasadi zgrade prekoputa, broj 14, nalazi umetničko delo španske autorke Juliete XLF.
Sebas Velasco iz Španije ovekovečio je najpopularniji jugoslovenski auto "Yugo" na fasadi u Senjanina Ive 8, a Sanja Stojković –Tifani Rubi iz Hrvatske oslikala je fasadu u Dobračinoj 68, dok žiteljima i žiteljkama zgrade u Mike Alasa 34 posle "Rekonstrukcije" ostaju čak tri murala: Tijane Tripković i Barbare Dimić, koje čine studio "Kriška", Super Timora i jednog od dvojice pobednika konkursa za mlade muraliste/tkinje – Bogdana Đokića – Brve.
U okviru festivala obeležen je i jubilej – 20 godina od prvog kolektivnog zidnog slikanja, koje se odigralo u OŠ „Kralj Petar I“. Tim povodom, na istom mestu pod prepoznatljivom etiketom „United Colors of Belgrade“ umetničkog kolektiva „Paint Kartel“ iz Beograda, nastalo je 15 novih radova na kojima je radilo dvadesetak umetnika i umetničkih kolektiva iz zemlje, regiona i inostranstva: Nikola Radojčić – Braća Burazeri i Sub Zero (Srbija), Petar Popović – Piros (Srbija), Akira (Srbija), Weedzor (Srbija), Mosk (Hrvatska), Xymo-Rule (Srbija), Deroks (Srbija), Branko Tešević – Rage (Srbija), Star (Srbija), Sensi (Srbija), Japon (Španija), Skirl (Austrija), Das Drogen (Srbija), Nikola Mihajlović (Srbija) i drugi pobednik konkursa za mlade muraliste/kinje –Jobah.
Na festivalu su posetioci mogli da odaberu neki od izloženih radova u okviru postavke "Udomi umetnost" realizovane u saradnji sa platformom "F12" iz Karlovca, i ponesu ih kući.
Bile su postavljene i tri izložbe ulične fotografije u dvorištu OŠ "Kralj Petar I" čiji su autori: Marija Konjikušić ("Preoblikovani prostor/šetnja kroz predgrađe"), Ognjen Ranković ("Brutal beton") i Bojan Lacman ("Disorder"), kao i književna prostorna instalacija višestruko nagrađivanog mladog vizuelnog umetnika, Nikole Radosavljevića.
Realizovane su i dve radionice – jedna digitalnih kolaža mlade digitalne umetnice Jane Bjelice i druga dečja pod vođstvom umetnice Tijane Dimić Antonić, gde su najmlađi posetioci/teljke učili kako se prave skice za murale.
Na festivalu je bio zastupljen i tribinski program, koji će se nastaviti i u ostatku godine u okviru platforme "Rekonstrukcija", a koji se bavio emancipatorskim potencijalom intervencija u javnom prostoru, kao i uticajem uličnih umetničkih praksi na profesionalni razvoj umetnika/ca.
(Telegraf.rs)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dr
Ovaj mural Yuga je fenomenalan
Podelite komentar
kiza
dva ne bih okrečio, eventualno još jeda ima neku vrednost.
Podelite komentar