Holidejeva „Dante i Betriče“ i ljubavna scena par ekselans: Kratka priča iza velikog umetničkog dela
![Dante Aligijeri, Prerafaeliti, Beatriče Portinari, Istorija umetnosti, Kratka priča iza umetničkog dela, Henri Holidej Dante Aligijeri, Prerafaeliti, Beatriče Portinari, Istorija umetnosti, Kratka priča iza umetničkog dela, Henri Holidej](https://xdn.tf.rs/2019/08/28/dante-i-beatrice-henri-holidej-1883-460x0.jpg?ver=954089)
Henri Holidej (1839—1927) bio je britanski slikar istorijskog žanra, pejzaža, vitraža, ilustrator i skulptor, pripadnik prerafaelitskog kruga, politički celog života naklonjen socijalističkim idejama, rođen u Londonu i školovan na Lejovoj (danas Hederlijevoj) školi lepih umetnosti i Kraljevskoj akademiji.
Poznat je po slikama „Burger Kalea“, „Nevesta i kćeri jerusalimske“, „Rajnske deve“, po vitražu „Milosrđe“, ali njegov najpoznatiji rad bez svake je sumnje „Dante i Beatriče“. U pitanju je ulje na platnu veličine 142,2 sa 203,2 centimetra. Slika je dovršena 1883. godine, a već naredne je došla u posed Vokerove umetničke galerije iz Liverpula, grada šestostrukog evropskog prvaka, u kojoj se do dana današnjeg nalazi kao deo stalne postavke.
Tema slike je događaj koji je sam Dante Aligijeri opisao u svojoj autobiografskoj knjizi „Novi život“ (ital. La Vita Nuova). Naime, ovaj slavom ovenčani pesnik i presudna ličnost za nastanak savremenog italijanskog jezika, bio je ludo zaljubljen u izvesnu Beatriče, po svemu sudeći kćer Folka Portinarija, bankara, kasnije suprugu bankara Simonea dei Bardija, koju je po svemu sudeći sreo samo dvaput u životu.
Ali pošto nije želeo da ona zna za njegovu ljubav, pretvarao se da ga privlače druge žene. Saznavši za to, Beatriče, zanosna u svojoj beloj haljini, u pratnji drugarice Mone Vane i služavke koja korača malo iza njih dve, prolazi pored Dantea „kao pored turskog groblja“, ne želeći da razgovara sa njim.
GUGL MAPE: Ovako danas izgleda ugao na Ponte Santa Trinita, gde je Dante sreo Beatriče
Međutim, takvo tumačenje slike odstupa od onoga što je sam Dante napisao u pomenutoj knjizi, u kojoj ga je Beatriče tom prilikom pozdravila, a on potpuno zanesen otišao u svoju sobu da razmišlja o tome, pa pao u san i sanjao ono što će postati prvi sonet u „Novom životu“: pred njim stoji moćna figura koja uspavanu Beatriče, obučenu u grimizno sukno, drži u rukama i nešto govori, ali ne uspeva da razume sve, već samo: „Ego dominus tuus“, što znači: „Ja sam Gospod tvoj“.
Čitav incident se odigrao na firentinskom mostu Santa Trinita. Želeći da slika bude istorijski što je moguće preciznija, Holidej je otputovao u Italiju i u Firenci saznao da je u trinaestom veku ulica Lungarno, koja se nalazi sa severne strane reke Arno, između Ponte Vekio, mosta koji se vidi u pozadini, i Ponte Santa Trinita, bila popločana ciglama i da je tu bilo dućana; sve se to vidi na slici.
A vide se takođe i skele na Ponte Vekio: naime, Holidej je prilikom svog boravka saznao i da je ovaj most, jedan od najpoznatijih na svetu, uništen u poplavi 1235. godine i da je bio ponovo zidan u periodu 1285—1290, kada se ovaj događaj verovatno odigrao (Dante se Đemom Donati oženio 1285. ali je ostao zanesen Beatriče koja je preminula 1290; njena grobnica se i dan-danas nalazi u crkvi Santa Margerita de Čerki u kojoj se molila, sa spomenom pločom koju je 8. juna 1291. postavio njen otac Folko Portinari, takođe sahranjen u istom hramu).
Inače, pre ove slike je Holidej 1860. naslikao još jedan prizor iz Danteovog „Novog života“ vezan za Beatriče, i to njihovo upoznavanje kada su imali po devet godina, u vrtu njenog oca (to je bio prvi put da su se sreli njih dvoje, drugi je bio na mostu), dok je 1875. izradio i pesnikov portret. Dante je zapravo bio česta tema prerafaelita, posebno Dantea Gabrijela Rosetija, autora „Danteovog sna“ i „Beata Beatrix“, slike same Betriče za čiji lik mu je poslužila njegova pokojna supruga Elizabet Sidal, čija ga je smrt bacila u tešku depresiju, koju je između ostalog lečio i tim putem.
(P. L.)
Video: Vučić: Referendum i izbore nudim, ali nasiljem ništa nećete dobiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
svetlana
Zaista treba što više ovakvih članaka! Bravo!!
Podelite komentar
Ja
Леп Вам је ово низ чланака посвећен сликарству. Много нових ствари сам научила. Браво!
Podelite komentar
Перагеније
Енглески сликар?! Машала!
Podelite komentar