
Obeležen dan Muzeja žrtava genocida na manifestaciji u Arhivu Jugoslavije
Dan Muzeja žrtava genocida obeležen je danas predstavljanjem njegovih aktivnosti na centralnoj manifestaciji u Arhivu Jugoslavije.
U obraćanju zvanicama., v.d. direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina je podsetio da je 22. aprila 1945. godine oko 600 golorukih logoraša krenulo u proboj iz logora Jasenovac.
Arbutina je dodao da su tim činom "ispisali stranicu istorije koju danas obeležavamo" - Srbija obeležava Dana sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu, a Muzej žertava genocida svoj dan.
Prema njegovim rečima, Muzej žrtava genocida je od osnivanja 1992. godine čuvar tragičnog nasleđa, obrazovni centar i "neumorni branilac istorijske istine".
Istakvši da su ponosni što je muzej u proteklih godinu dana iskoračio sa stalnim izložbenim postavkama u Jasenovcu i Prebilovcima, Arbutina je dodao da su ta dva mesta paradigma za stradanje srpskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.
Arbutina je podsetio i da izložba "Jasenovac trajna opomena" traje u Galeriji Radio-televizije Srbije do 3. maja, dok je "Kozara 1942" pre neki dan otvorena u Kulturnom centru Srbije u Parizu.
Primetivši i da prisustvo Muzeja žrtava genocida sa svojim aktivnostima na Kosovu i Metohiji "često ostaje usamljeno", Arbutina je apelovao i da druge ustanove usmere deo programa ka našim sunarodnicima u pokrajini.
Arbutina je najavio da će muzej nastaviti sa aktivnostima na brojnim projektima, među kojima su i obrada i prikupljanje građe, kao i rešavanje infrastrukturnim problema, i naglasio da će "muzej ostati ogledalo savesti našeg naroda".
Predstavnik Upravnog odbora Muzeja žrtava genocida i direktor Arhiva Srpske pravoslavne crkve Radovan Pilipović je podsetio da je Jasenovac "strašan simbol", kao i da je "naš javni diskurs ispunjen pojmom i poimanjem Jasenovca".
Prema njegovim rečima, čini se da se danas različiti narativi o Jasenovcu zasnivaju na nedovoljni znajima, i zato je imperativ muzeja i srodnih institucija da čuvaju sećanje na naše novomučenike iz Drugog svetskog rata.
Podsetivši da je "Jasenovac najveće, ali nije jedino stratište", Pilipović je pomenuo više od 12 crkava, poput onih u Glini, Sadilovcu i Drakseniću, gde su ubijani Srbi, kao i na brojne jame.
Pilipović je istakao da je 22. aprila kao datum "herojski momenat", jer evociramo dan proboja iz koncentracionog logora Jasenovac, iz koga je117 logoraša uspelo da se izvuče.
Naglasivši da je "Jasenovac mesto otpora i nesalomivog duha", Pilipović je poželeo da muzej istraje svoj rad na temeljima kritičke istoriografije.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica iz Republike Srpske Viktor Nuždić je ocenio da su centar i muzej dve srodne i bratske institucije istog naroda.
Naglasivši da "Srbi imaju sreću da imaju ovakve institucije", Nuždić je rekao i da ga raduje što će vlade Srbije i Republike Srpske zajednički obeležiti bitan datum kakav je 27. aprila u Gradini, povodom stradenje Srba u sistemu logora Jasenovac.
Poslanik u izraelskom Knesetu Sason Geta je rekao da je Srbija istinski prijatelj Izraela i da je stajala uz njega u teškim trenucima, kao i da je "prosto neverovatno da se takva situacija vraća ponovo u dvehiljaditim godinama".
Podsetivši da "postoj zatočenici u pećinama Hamasa", a među njima i srpski državljanin Alon Ohel, Geta je istakao da je njihova obaveza da ih oslobode, izrazivši i nadu da će odnosi Srbije i Izraela i dalje jačati.
Direktor Pošte Srbije Zoran Anđelković je istakao da o Jasenovcu nikad ne znamo dovoljno, i da je "dobro što se prisećamo na dan kad je jedan broj njih rešio da pokuša da osvoji slobodu".
"A borba za slobodu je uvek skupa i mnoge je i tada koštala, ali ih je i stavilo u legendi", ocenio je Anđelković.
Prema njegovim rečima, da nije bilo preživelih logoraša bili bi siromašniji za saznanja o onome što se dešavalo u Jasenovcu.
Na svečanosti je izloženo i prigodno izdanje poštanskih maraka "Proboj zatočenika logora smrti u Jasenovcu“, u saradnji sa Poštom Srbije, a Anđelković je rekaodaje to mali doprinos sećanju prema svim nastradalima u Jasenovcu ali i drugim mestima.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Beogradska premijera mjuzikla "Fantom iz Opere" u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.