Ambasada Meksika dodelila priznanje pevaču Slavku Peroviću
Ambasada Meksika dodelila je priznanje pevaču Slavku Peroviću, a plaketu je ambasador Karlos Isauro Feliks Korona uručio njegovoj ćerki, filmskoj kritičarki i urednici Sandri Perović na svečanosti u Jugoslovenskoj kinoteci.
Perović je zaslužan za "značajan doprinos u zbližavanju naroda Meksika i Srbije, kroz povezivanje meksičke i srpske muzike, u stilu poznatom kao jumeks, Jugoslavija - Meksiko“, a plaketa je uručen u petak uveče pre prikazivanja filma "Jedan dan života“ u dvorani "Makavejev", navedeno je na sajtu Kinoteke.
U svom obraćanju, Korona je podsetio da je Perović istaknuti umetnik koga Meksikanci nose u srcu, dodavši da je "Mananjitas", melodija iz filma Emilija Fernandeza iz 1950. godine, za Meksikance "vesela i svečarska pesma, dok u Srbiji, na stihove Perovića, izaziva setna osećanja“.
"Sa ovim filmom je pokrenuto naše prijateljstvo, a zatim je on počeo da nas povezuje i kroz muziku, u talasu nazvanom ’jumeks’", istakao je Korona.
Podsetivši da je u požaru u Meksiku uništen original "Jedan dan života", Korona je istakao da "zahvaljujući kopiji koju poseduje Jugoslovenska kinoteka, ponovo imamo taj film, on i dalje postoji i nije pao u zaborav“.
Iz Kinoteke su istakli da na plaketi, između ostalog, piše da "muzički doprinos Perovića predstavlja jedinstveni podstrek zbližavanju naroda Meksika i Srbije, veliki doprnos kulturnoj razmeni i jačanju prijateljstva dva naroda, koje traje i danas“.
Kako je navedeno, Sandra Perović je, zahvaljujući se u ime svog oca, prenela njegove pozdrave, dodavši da zbog svojih godina nije mogao lično da primi priznanje.
Perović je podsetila da je "Jedan dan života“ punio beogradske bioskope do poslednjeg mesta, a njen otac je nakon projekcije filma, kog je gledao sa majkom, dobio inspiraciju za tekst, sa tužnim rečima, pošto je "pesma vesela, ali je tematika filma tužna“.
"Slavko je 1968. godine za izdavačku kuću Jugoton snimio singl i prodao ga u milion primeraka, što je u ono vreme bio apsolutni rekord. Mnogi drugi umetnici pošli su njegovim stopama. Krenuo je jumeks talas. Taj talas je obeležio muzičku scenu na prostoru bivše države“, rekla je Perović.
Prema njenim rečima, njen otac je upoznao glumicu Kolumbu Domingez kada je posetila Kinoteku i uživo joj otpevao "Mamu Huanitu" na španskom jeziku.
Direktor Kinoteke Jugoslav Pantelić istakao je da je film "Jedan dan života“ postao kulturološki i društveni fenomen, koji je inicirao čitav talas meksičke muzike u Jugoslaviji tog vremena, a emocije kojima je publika kod nas reagovala na ovu ratnu melodramu govore o dubokom prepoznavanju.
"Priča o ljubavi između majke i sina, mladog oficira koji je osuđen na smrt, morala je snažno rezonovati sa narodom čije su rane iz rata još bile sveže i čija je istorija, nažalost, prepuna majki koje su oplakivale svoje sinove. I priča o prijateljima koji se nalaze na suprotnim stranama revolucije bila je našoj publici i te kako poznata“, rekao je Pantelić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.