Nema nazad, iza nas je Srbija! Brigadni general Konjikovac: Želja za odbranom otadžbine nadjačala vatrenu moć
Premijera dokumentarnog filma o 549. motorizovanoj brigadi koja je učestvovala u bici na Paštriku održana je u ponedeljak 10. juna u dvorištu Kapetan Mišinog zdanja.
Događaju su prisustvovali istaknuti pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske republike Srbije, kao i veterani bitke na Paštriku.
Scenarista dokumentarca, u produkciji Zastava filma, brigadni general u penziji Stojan Konjikovac istakao je važnost podviga i žrtve ne samo pripadnika 549. brigade, već i svih boraca koji su dali svoje živote u odbrani otadžbine 1999. godine.
- Danas smo, posle četvrt veka, možda samo malo svesniji značaja ove bitke. Odbrana na Paštriku omogućila je i potpomogla potpisivanje Kumanovskog sporazuma, a kasnije se to pretvorilo u dobro poznatu rezoluciju 1244. Koliko je ona značajna, vidimo i danas, posle 25 godine. To je bila najsloženija bitka koja se odvila tokom rata 1999. godine. Naš pretpostavljeni general Lazarević rekao je da, ako su Košare bile Vijetnam u malom, Paštrik je Vijetnam u veliko - istakao je Konjikovac.
"Pakao" koji je prošla naša vojska u manje od mesec dana, koliko je bitka trajala, bio je stravičan, a podaci koje je istakao general Konjikovac govore u prilog tome da je David pobedio Golijata i da je želja za odbranom otadžbine nadjačala svu vatrenu moć, konstantno bombardovanje i znatno brojniju neprijateljsku vojsku koja je danonoćno ugrožavala državnu granicu i u talasima pokušavala prodore.
- Bitka na Paštriku se izdvaja od drugih jer smo branili i, na kraju, odbranili državu na samoj graničnoj liniji. Preživeli smo 24 tepih bombardovanja koja je američka vojska primenila po prvi put posle Vijetnamskog rata. Pored svih njihovih napora mi smo uspeli da sačuvamo granicu - rekao je brigadni general.
Posle 25 godina, veterani bitke na Paštriku sabrali su bolna, a u isto vreme i ponosna, sećanja u dokumentarni film koji će svakako ostati podsetnik na herojstvo branilaca otadžbine među kojima je, svakako, i 549. motorizovana brigada.
- Posle četvrt veka uspeli smo, u saradnji sa Zastava filmom, da priredimo ovaj dokumentarac. Znamo da je kultura sećanja od velikog značaja, jer ono što ne ostane zapisano vremenom se zaboravi, a na ovaj način će ostati zabeleženo herojstvo Prizrenske brigade - ispričao je brigadni general Konjikovac.
Bitka na Paštriku trajala je između 26. maja i 10, juna 1999. godine. Tokom nešto više od dve sedmice, Vojska Jugoslavije suočila se sa velikim izazovima i odbranila državnu granicu. Daleko brojnija neprijateljska vojska, koju su činili ne samo pripadnici OVK, već i regularna albanska vojska, ali i NATO trupe, u talasima su napadali granicu Savezne republike Jugoslavije oko planine Paštrik. Pored daleko veće brojnosti, bolje opremljenosti i savremenije logistke, branioci su morali da se suoče i sa frekventnim tepih bombardovanjima. Ipak, motivacija naših vojnika bila je jača od desetina hiljada neprijatelja, a branjena teritorija nije bila osvojena.
(Telegraf.rs)
Video: Simbol grada, stara majdanpečka fontana odlazi u istoriju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vojnik
Vidim sve neke budze dobijaju pohvale i zasluge a mi sto smo učestvovali i bili u redovnoj vojsci, pretrpeli traume , nikad se niko nije setio ni da pita kako su ti ljudi.
Podelite komentar
Pec
Sada više ta granica ne postoji, tako da to je nažalost bilo još jedno u nizu vekovima unazad nepotrebno stradanje... Slava poginulima...
Podelite komentar
Nenad
Ništa nije uzalud,doći će jednom neka generacija bolja od nas (što u stvari uopšte nije teško) i koja će umeti-moci da se vrati na svoje! SRBIJA ZAUVEK!!!
Podelite komentar