Muzej žrtava genocida preuzeo korake u vezi sa inicijativom da skupština UN usvoji rezoluciju o Srebrenici
Prethodnih dana, u okviru intenzivnih aktivnosti koje na međunarodnom planu sprovodi Muzej žrtava genocida, a u sklopu koordiniranih mera Republike Srbije u vezi sa inicijativom da Generalna skupština UN usvoji rezoluciju o Srebrenici, direktor Muzeja g. Dejan Ristić uputio pisma svim ambasadorima akreditovanim u Republici Srbiji.
Direktor g. Ristić je skrenuo pažnju na nedavni porast zabrinutosti javnosti i snaženje društvenih podela širom Bosne i Hercegovine, ali i celog regiona Zapadnog Balkana, uključujući tu i Republiku Srbiju. Ovaj
zabrinjavajući proces izazvala je inicijativa da Generalna skupština UN usvoji rezoluciju u vezi sa masakrom u Srebrenici koji se dogodio u julu 1995. godine.
Istovremeno, direktor je podsetio na to da je tokom unutrašnjeg oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini, od 1992. do 1995. godine, ubijeno oko 100.000 ljudi svih nacionalnosti (Bošnjaka, Srba i Hrvata). U kontekstu masakra u Srebrenici u julu 1995. godine lišeno je života nešto više od 8.000 lica bošnjačke nacionalnosti.
Inicijativa da se izdvoji nešto više od 8.000 žrtava, od ukupno 100.000 žrtava oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini, u okviru predloženog nacrta rezolucije primer je iskrivljavanja istorije i selektivnog sećanja
na ovo tragično poglavlje prošlosti Zapadnog Balkana. Muzej je, stoga, na stanovištu da sve žrtve pomenutog oružanog sukoba treba jednako pamtiti.
S tim u vezi, direktor je posebno ukazao na opasnosti koje podrazumevajuslični savremeni primeri selektivne kulture sećanja, poput sveprisutnije distorzije Holokausta, što sve dovodi do izraženih etničkih, verskih idruštvenih tenzija u različitim delovima sveta. Upravo zato tu i takvu negativnu praksu treba izbegavati.
Gospodin Ristić je posebno ukazao na potrebu i obavezu svih da, ukoliko iskreno težimo trajnom miru i pomirenju, prihvatimo i primenimo osnovne principe kulture sećanja koja nipošto ne podrazumeva selektivno pamćenje žrtava. Stoga Muzej poziva na oprez u kontekstu inicijativa koje bi mogle da uspostave društveno okruženje u kojem se patnje određenih žrtava iz perioda oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini više obeležavaju i vrednuju u odnosu na druge, odnosno kojima se uspostavlja svojevrsna hijerarhija žrtava i zločina.
Direktor Muzeja izrazio je, stoga, zabrinutost zbog svake inicijative koja rizikuje uspostavljanje hijerarhije zločina i žrtava jer bi takav pristup bio uznemirujući i zabrinjavajući za sve zajednice pogođene pomenutim oružanim sukobom — Srbe, Hrvate i Bošnjake. Takva potencijalna podela treba da zabrine sve i ne služi nikakvoj konstruktivnoj svrsi.
Takvi pokušaji mogli bi da dovedu do snažne destabilizacije mira i stabilnosti, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i širom celog regiona Zapadnog Balkana. Štaviše, Muzej je stanovišta da bi moguće usvajanje takve rezolucije značajno potkopalo i ugrozilo višedecenijske napore za postizanje mira i istorijskog pomirenja sva tri naroda koja vekovima žive na teritoriji savremenene Bosne i Hercegovine.
Ukoliko težimo miru, trebalo bi da zajedno radimo na celovitoj, neselektivnoj i objektivnoj kulturi sećanja. Upravo stoga, Muzej poziva vlade država-članica UN da razmotre brojne opasnosti koje bi proistekle
usled mogućeg usvajanja pomenutog nacrta rezolucije čija je najava već izazvala duboke podele unutar bosansko–hercegovačskog društva, kao i unutar celog regiona Zapadnog Balkana.
Imajući sve prethodno saopšteno u vidu, direktor g. Ristić pozvao je vlade država-članica UN da daju snažan, hrabar i toliko potreban doprinos očuvanju trajnog mira putem afirmacije kulture sećanja, ne samo u
Bosni i Hercegovini, već u celom regionu Zapadnog Balkana.
Uz izvode iz prethodno navedenog pisma g. direktora ukazuje se i na to da je Muzej u prethodnom periodu upoznao najznačajnije činioce u međunarodnoj naučnoj zajednici sa brojnim potencijalnim izazovima i
opasnostima koje bi usledile eventualnim usvajanjem predmetne rezolucije i pozvao ih da se javno izjasne s tim u vezi. To je već, na poziv Muzeja, učinio jedan od vodećih svetskih stručnjala za Holokaust, istoričar g. dr Efraim Zurof.
Takođe, Muzej ovom prilikom ukazuje i na stav vodećeg svetskog stručnjaka za Holokaust, istoričara prof. dr Jehude Bauera, koji je na molbu Muzeja još 2015. godine izneo stav u vezi sa karakterom ratnog zločina počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine.
Muzej žrtava genocida nastaviće da i u narednom periodu upoznaje međunarodnu stručnu javnost sa opasnostima izazvanim eventualnim usvajanjem predmetne rezolucije, kao i sa neophodnošću da se svi zajedno suprotstavljamo distorziji prošlosti, uspostavljanju hijerarhije žrtava i zločina, kao i primeni selektivne kulture sećanja, navodi se u saopštenju.
(Telegraf.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Blok27
Obratitie se SANU u Knez Mihajlovoj.
Podelite komentar