Otvoren 46. Salon arhitekture u Beogradu
Svečano otvaranje 46. izdanja Salona arhitekture održano je u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu.
Kako je navedeno, 46. Salon predstavlja arhitektonski ekosistem u Srbiji i realizovan je u koprodukciji i organizaciji Muzeja primenjene umetnosti (MPU) u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije (UAS), Asocijacijom srpskih arhitektonskih praksi (ASAP) i Ženskog arhitektonskog društva (ŽAD).
Sve navedene ustanove i udruženja su istovremeno i autori koncepta 46. izdanja.
Prisutnima su se obratili članovi Saveta Salona: Sobodan Jović, ispred MPU, Vesna Cagić Milošević, ispred UAS, Žaklina Gligorijević iz udruženja ŽAD, Marko Korošec ispred ASAP-a, kao i Biljana Jotić, direktorka MPU, koja je svečano otvorila 46. Salon arhitekture.
Otvaranju izložbe prisustvovala je Danijela Vanušić ispred Ministarstva kulture Republike Srbije, pokrovitelja Salona.
Slogan novog Salona arhitekture glasi "Imamo svoju politiku!".
Kustos MPU Slobodan Jović je večeras istakao da su se njegove kolege godinama unazad bavile pitanjem koja je svrha održavanja Salona arhitekture u današnjem vremenu, te naveo da se uvek podrazumevalo i očekivalo da svako novo izdanje manifestacije ponudi nešto sveže u konceptu i produkciji arhitekture.
On je naglasio da je reč o najznačajnijoj nacionalnoj izložbi, i da ove godine Salon prati slojevitu strategiju programskog rešenja, a da bi nove ideje donele neka nova značenja.
Jović je uputio posetioce na koncept da se Salon arhitekture sastoji iz tri velike celine, tri segmenta koji su i podeljeni na tri nivoa MPU: u podrumu, prizemlju i na prvom spratu.
"Na taj način svi zajedno se srećemo, mi se ujedinjujemo u tome šta je naša disciplina. Svi zajedno stvaramo, učestvujemo u realizaciji izložbe, važno je i to jedinstvo izmedju arhitekata", zaključio je dr Slobodan Jović, istovremeno i kustos Salona arhitekture.
Redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu Vesna Cagić Milošević ispred UAS, smatra da je veoma važno što je MPU osnivač ove značajne kulturne manifestacije.
Ona je rekla da je dobro što je Savet formiran, osim zaposlenih u MPU, od osoba koji su "konkretni predstavnici konkretnih udruženja" koja su relevantna.
Cagić Milošević je dodala da je ideja Salona "formiranje zajedništva vezano za jedan zajednički cilj", a to je "unapređenje kvaliteta kulture našeg okruženja u kome živimo".
Arhitekta Marko Korošec iz "Remorker studija" se nostalgično osvrnuo na vremena daleko iza nas, u bivšoj Jugoslaviji kada su srpski dizajn i srpska arhitektura u velikoj meri bili prepoznati u inostranstvu i čitavom regionu.
On smatra da je to ranije doba podrazumevalo da "usluge arhitekture izvozimo u svet, ali smo danas još uvek daleko od toga".
"Imamo još puno da učimo, da se približimo vremenu sedamdesetih i osamdesetih godina kada smo mogli dobro da naplaćujemo svoj rad van granica naše zemlje", ocenio je Marko Korošec.
Direktorka MPU Biljana Jotić, ujedno i kustos 46. Salona, otkrila je da će nakon otvaranja izložbe naše savremene arhitekture, a tokom trajanja Salona, u Muzeju biti organizovan sadržajan program: predavanja, paneli, stručna vođenja i radionice.
Krajem aprila - meseca arhitekture, publiku očekuje predavanje gošće iznenađenja 46. Salona arhitekture, kao i svečana dodela nagrada, pohvala i priznanja u Jugoslovenskoj kinoteci, a manifestacija će biti zatvorena promocijom kataloga.
Žiri ovogodišnjeg Salona čine sledeće arhitekte: dr Milena Stojković, mr Zoran Abadić, Saša Begović, dr Miljana Zeković i Dean Lah.
"Zajedničkim radom na organizaciji ovog salona želimo da pošaljemo poruku o nužnosti sinergije čitave arhitektonske zajednice u Srbiji sa ciljem da arhitektura kao disciplina dobije bolje i vidljivije mesto u društvu", naglasila je Jotić.
Salon arhitekture je tradicionalna godišnja manifestacija MPU, osnovana 1974. godine. Osnovni zadatak Salona je da stručnoj i široj javnosti izloži godišnju arhitektonsku produkciju: realizacije, projekte, publikacije i istraživanja u oblasti savremene arhitekture, da podstiče dijalog i razmenu među arhitektama i sa širom publikom.
U aprilu se javnosti predstavlja ono što se istražuje, oblikuje i priprema tokom cele godine.
Koncept manifestacije uvek se zasniva na salonskom predstavljanju radova (izložba), programskom delu (tema) i dodeli nagrada, pohvala i priznanja.
Biljana Jotić uoči svečanog otvaranja izložbe je navodila da 46. Salon arhitekture predstavlja kontinuitet pažljivo uspostavljane sinergije
tokom višegodišnje pripreme i stvaranja prve Nacionalne arhitektonske trategije, usvojene sredinom 2023. godine.
"Kao i Strategija, Salon neguje i podržavavrednosti kroz tradiciju i razvoj, ali pravi i iskorak u formi, temama i sadržaju: izložbu ukupne arhitektonske produkcije u Srbiji i takmičenje za najbolja ostvarenja ove godine prati bogat edukativni program namenjen arhitektonskoj zajednici i šire, u skladu sa vizijom i ciljevima Strategije. Salon je prilika da se razume dato pravo i usvoji mogućnost profesije da deluje, kao i da se učine prvi koraci u primeni Strategije", naglasila je direktorka MPU.
Biljana Jotić je za kraj podvukla da zbog svog nacionalnog karaktera, snažne javne komunikacije i velikog dometa, fokus programa Salona jeste na sprovođenju aspekata Strategije koji se tiču mesta arhitekture u društvu, kulturi, institucijama i obrazovnom sistemu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.