Užice 21. marta postaje prestonica kulture Srbije: Tematske celine za velikane

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Programski sadržaj koji je Grad Užice pripremio kao nacionalna prestonica kulture podeljen je u četiri tematske oblasti koje obuhvataju kulturno istorijsko nasleđe i savremene umetničke prakse i perspektive u duhu strategije razvoja kulture grada Užica, istakla je sinoć na ceremoniji predstavljanja programskih aktivnosti gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević.

"Tesla i Teodosije jesu lučonoe i vodeće ličnosti sa kojima smo započeli pisanje apliakcije koja nam je donela ovu prestižnu titulu prestonica kulture Srbije, ali pišući tu aplikaciju i tragajući kroz bogatu istoriju i nasleđe nismo mogli izostaviti ni Mariju Magu Magazinović, prvu modernu balerinu koja se izborila na dobijanje prava na redovno univerzitetsko obrazovanje devojaka, Milutina Uskokovića, utemeljivača građanskog romana i doktora pravnih nauka, Mihaila Milovanovića prvog akademskog slikara iz naših krajheva niti Stiva Tešića, režisera i Oskarovca", istakla je gradonačelnica Užica.

Ona je naglasila da su njihovo delo i zaostavština bili temelj na koji su nadograđene druge ličnosti i njihov rad, posvećene su im određene programske celine i u skladu sa njihovim delovanjem kreirani događaji koji će biti realizovani u godini prestonice kulture, ali je programom predviđeno i mnogo infrastrukturnih projekata.

"Rekonstrukcija velike sale Gradskog kulturnog centra, simbol jednog vremena i posebnog duha Užica privodi se kraju pa ćemo nakon više od 50 godina imati moderan i multifunkcionalan prostor sa novom binom, stolarijom, izolacijom i gluvom sobom, a u istoj ustanovi završen je lift za osobe sa invaliditetom", dodala je gradonačelnica i podvukla da će na mestu nekadašnje streljane biti sagrađen višespratni objekat u kojem će biti salon umetničke keramike i Dečji kulturni centar.

Vila slikara Mihaila Milovanovića u njegovoj rodnoj Ribaševini biće rekonstruisana i dobiće svoj legat.

Stalna postavka Užice kroz vekove biće u zgradi Narodnog muzeja, u Mokroj Gori će se graditi dinarsko ribarsko naseljo sačinjeno od dva dela - sa muzejskom postavkom tradicionalnog života sa kraja 19. i početka 20 veka, dok će drugi deo biti posvećen savremenim turističkim potrebama.

Sve ustanove kulture u Užicu biće spremne da realizuju pažljivo osmišljene događaje - počev od predstava, izložbi, koncerata, festivala, promocija knjiga.

Ceremonija svečanog otvaranja planirana je za 21. mart u 20.00 časova na gradskom trgu gde će nastupiti Simfonijski orkestar i hor Radio televizije Srbije, KUD Ere i orkestar Dejana Petrovića.

Tokom godine svetlosti u gradu na Đetinji nastupiće i hor Kolibri, Ivan Bosiljčić i orkestar Stanislav Binički, tu je i festival Kustendorf, Licidersko srce, Jugoslovenski pozorišni festival "Bez prevoda", Kolonija umetničke keramike

"Užice je grad velike stvaralčke energije, ogromnog kulturnog potencijala, grad slobodarskog duha, vrednih i mudrih ljudi koji otvara jednu novu eru u svojoj istoriji - eru kulture" rekao je Branislav Mitrović, menadžer projekta i koordinator i dodao da "u vremenu kada se moderni svet koleba i posrće, kada vapaj za mirom podrhtava, kada se stari obilici ruže, a novi još uvek nisu nastali u epohi u kojoj je materijalno glasnije od duhovnog, grad Užice uz podršku Ministarstva kulture na pijedestal stavlja upravo kulturu".

"U godini prestonice kulture Grad Užice se odužuje svojim akademskim vajarima I postavlja skulpturu Miluna Vidića i Milana Miša Vergovića. Užice planira i poprsja Ljube Stojanovića, Mališe Astanackovića kao i Pauna Petronijevića u Ribaševini, ali i skulpturu posvećenu Rujanskom četvorojevanđelju", naglasio je Mitrović.

Užice će titulu prestonice od grada Čačka preuzeti 21. marta kada će i zvanično početi obeležavanje godine kulture u gradu na Đetinji.

Programske celine u okviru kojih će biti prikazano više od 200 kuturnih događaja su Lučonoše, Plemenite baklje, šarena svetla folklora i Sajber Era.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA