Rančićeva kuća otvorena za Dan državnosti Srbije: Kulturni program za posetioce

 
V. Đ.
V. Đ.
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U Galeriji se može pogledati aktuelna izložba slika, crteža i ikona „Protok vremena“ umetnice Ivane Blečić Stefanović, koja traje do 17. februara 2024. godine

Rančićeva kuća - čuvena lepotica narodnog graditeljstva, kulturno dobro od velikog značaja za Republiku, i ujedno sedište Centra za kulturu opštine Grocka, zbog velikog interesovanja biće otvorena za posetioce tokom Dana državnosti Srbije, praznika Sretenje.

U Galeriji se može pogledati aktuelna izložba slika, crteža i ikona „Protok vremena“ umetnice Ivane Blečić Stefanović, koja traje do 17. februara 2024. godine.

Pored obilaska čuvenog varoškog doma sa galerijskom postavkom, Rančićeva kuća za posetioce raspolaže i prostranom, negovanom baštom parkovskog tipa, i izborom brošura o Grockoj, suvenira i razglednica.

Radno vreme tokom prazničnih dana:

- četvrtak 15. februar, 8-16č

- petak 16. februar, 8-16č

- subota 17. februar, 10-17č

Rančićeva kuća u Grockoj beleži više od dva veka trajanja i četiri decenije kulturne namene, a svakom posetiocu daruje nezaboravnu atmosferu svog vanvremenskog sklada i spokoja. Ova stara varoška kuća kosovsko-moravskog stila, izgrađena je s kraja 18. ili početka 19. veka, u mirnom sokaku stare varoši, na uzvišici s pogledom na moćni Dunav. Ime je dobila po porodici Rančić kojoj je gotovo dva veka pripadala. Građena od materijala sa podneblja bez ijednog eksera, širokih streha, sa drvenim doksatom i krovom od ćeramide, dragocen je primerak očuvanog narodnog neimarstva i varoškog doma Srbije. Svojim arhitektonskim, konstruktivnim i likovnim obeležjima, kao i kvalitetom i obradom materijala, predstavlja jednu od najvrednijih kuća ne samo na području Grocke, nego i beogradske okoline uopšte.

Rančićeva kuća je otud spomenik kulture od velikog značaja za našu zemlju, pod patronatom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Rančićeva kuća je, sem po lepoti narodnog neimarstva, poznata i po nekadašnjem Zavičajnom muzeju Grocka profesora dr Aleksandra Đ. Kostića (osnivača Instituta za histologiju i embriologiju). Muzej opštine Grocka je posedovao i izlagao zavidnu arheološku zbirku, a radio je do sredine 90-tih godina prošlog veka. Zbirka i Legat dr Aleksandra Kostića, upotpunjeni ličnim predmetima cenjenog naučnika, nakon više od dve decenije zaborava izloženi su okviru stalne postavke u galeriji biblioteke „Ilija Garašanin“ u Grockoj.

O Rančićevoj kući sa galerijom, kao i stalnoj postavci Legata dr Aleksandra Kostića, stara se Centar za kulturu Grocka.

(Telegraf.rs)

Video: Kamaline pristalice cekaju u redovima da udju u kampus. Za to su dobili posebne dozvole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA