Zbog antiratnih stavova morala da napusti Hrvatsku '93: Matine u Narodnoj biblioteci posvećen Dubravki Ugrešić
U Atrijumu Narodne biblioteke Srbije 9. juna u 12 sati biće organizovan na program Matine posvećen Dubravki Ugrešić.
Učestvovaće: književnik i upravnik nacionalne biblioteke dr Vladimir Pištalo (uvodna reč), književnica i univerzitetska profesorka dr Vesna Goldsvorti (video uključenje), prevoditeljka, univerzitetska profesorka dr Elen Elijas Bursać (video uključenje), naučna saradnica na Institutu za književnost i umestnost u Beogradu i književna kritičarka dr Žarka Svirčev, univerzitetski profesor i književni kritičar i teoretičar dr Tihomir Brajovića, a moderator je dr Milena Đorđijević.
Program je posvećen osvrtu na književno i esejističko stvaralaštvo kao i na lepa prijateljstva i poznanstva sa istaknutom evropskom spisateljicom Dubravkom Ugrešić (1949-2023).
Dubravka Ugrešić, rođena je u Kutini, završila je studije ruskog jezika i komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gde je kasnije i nastavila raditi u sklopu Zavoda za nauku o književnosti. Kroz njeno književno delovanje prepliće se nekoliko osnovnih preokupacija kao što su propitivanje prirode pisanja i književnosti kao takve, suprotstavljanje popularne (ili pak trivijalne) literature visokoj ili kanonskoj, te kasnije problematizovanje egzila i pitanje identiteta.
Autorka je knjiga: Poza za prozu, Štefica Cvek u raljama života, Život je bajka, Forsiranje romana-reke, Američki fikcionar, Кultura laži, Muzej bezuvjetne predaje, Zabranjeno čitanje, Ministarstvo boli, Nikog nema doma, Baba Jaga je snijela jaje, Lisica. Rajko Grlić je ovekovečio Šetifcu Cvek u filmu U raljama života (1984).
Njene knjige prevedene su na više od 20 jezika. Predavala je na više američkih i evropskih univerziteta, uključujući Harvard, UCLA, Кolumbija i Slobodni univerzitet u Berlinu.
Dobitnica je važnih književnih priznanja, među kojima je i NIN-ova nagrada, kojom je ovenačno delo Forsiranje romana-reke (1988), te Međunarodna nagrada za književnost Neustadt…
Zbog antiratnih stavova bila je primorana da napusti Hrvatsku 1993. godine. Pozicionirala se kao transnacionalna ili postnacionalna spisateljica i zalagala za pravo autora da ne priznaju i ne poštuju etničke i nacionalne granice.
Ulaz je slobodan!
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Erazmo
Lepo je da se neko setio.
Podelite komentar
Перагеније
Дубравка је била права дама и сјајан писац. Неки су је омрзли када је славно изјавила "Што ми причамо, ми Хрвати доживјели смо прву еменципацију у краљевини Југославији".
Podelite komentar