U Muzeju žrtava genocida predstavljeni artefakti iz Drugog svetskog rata

 ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Povodom Dana Muzeja žrtava genocida danas su u toj ustanovi prvi put predstavljeni artefakti iz perioda Drugog svetskog rata, koji svedoče o stradanju pripadnika srpskog naroda, ali i drugih pripadnika jugoslovenskih naroda.

Ti artefakti će biti na raspolaganju naučnoj zajednici i istraživačima iz Srbije i inostranstva.

Direktor Muzeja žrtava genocida i istoričar Dejan Ristić naveo je da je ta ustanova prošle godine došla do važnih artefakata koji će služiti obogaćivanju i objektivizaciji znanja o tome šta se dešavalo pripadnicima našeg naroda i drugim nedužnim žrtvama sa prostora Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata.

Među pristiglim artefaktima, ističe, epohalno otkriće je spisak srpske dece iz Zavoda za gluhonijemu djecu u Zagrebu, nastao u drugoj polovini 1942. godine, koji sadrži podatke o identitetu 5.800 dece, a za koji se smatralo da je uništen.

Kako je objasnio, reč je spisku koji sadrži sve podatke o deci, uklljučujući redni broj, ime i prezime, ime oca i majke, mesto rođenja, datum i logor smrti iz koga je dete spašeno, starosna dob deteta i identitet hrvatskih usvojitelja.

"Sada po prvi put živoj deci, koja su sada ljudi u poodmaklim godinama, koji još uvek tragaju za svojim identitetom kao i njihovim potomcima možemo da ponudimo informacije o njihovom stvarnom identitetu", rekao je Ristić na konferenciji u Muzeju žrtava genocida.

Dodao je da spisak predstavlja prvorazredni istorijski izvor za kojim se dugo tragalo navodeći da su uspeli da dođu do njega zahvaljujući podršci državnih organa Srbije.

Ristić je ukazao da se među artefaktima nalaze i tri primera hladnog oružja korišćenih od strane hrvatskih ustaša za likvidaciju Srba na teriroriji Nezavisne Države Hrvatske (NDH), cigla iz jasenovačkog gubilišta, kao i veliki broj primeraka prepiski iz logora.

"Prošle godine smo otkupili više hiljada pisama iz Drugog svetskog rata uključujući i dve prepiske dva bračna para koji su bili zatočeni u dva posebna logora za oficire", naveo je Ristić.

Ristić je naveo da je tokom 2022. godine Muzej postigao čitav zapažene rezultate u naučnoistraživačkoj delatnosti, realizaciji programa u oblasti kulture, obrazovanja, umetnosti i dodao da je prioritet bilo obogaćivanje zbirki, kao i stručna obrada građe koja kontinuirano pristiže u tu ustanovu.

"Samo tokom prošle godine obogatili smo zbirke i fondove Muzeja žrtava genocida u većem obimu nego u prvih 30 godina njegovog postojanja. U pitanju je više hiljada artefakata, arhivskih dokumenata, fotografija, trodimenzionalnih predmeta, audio-vizuelnih zapisa nastalih tokom Drugog svetskog rata", rekao je Ristić.

Tokom prethodnih godinu dana, dodaje, Muzej je realizovao niz izložbi, između ostalog i u Parizu, Podgorici, Skoplju.

"Muzejska građa pohranjena u ovoj ustanovi kulture nije samo klasična uobičajena muzejska građa, ta građa je pre svega dokaz o zločinu", rekao je Ristić.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA