Potpisan Protokol o saradanji Muzeja žrtava genocida i moskovskog Muzeja Pobede
Ovim Protokolom učvršćuje se proces boljeg povezivanja i veće saradnje dveju međunarodno referentnih ustanova u oblasti kulture, obrazovanja, kulture sećanja, umetnosti i naučno-istraživačke delatnosti.
U Beogradu svečano potpisan Protokol o saradnji Muzeja žrtava genocida i Muzeja Pobede (sa sedištem u Moskvi, Ruska Federacija).
Ovaj dokument su, u prisustvu g-đe Nadežde Prepodobnaje, zamenice ministra kulture Ruske Federacije, i g. Miodraga Ivanovića, državnog sekretara za kulturu, kao i drugih srpskih i ruskih zvaničnika, te brojnih direktora srpskih i ruskih ustanova kulture od nacionalnog značaja, potpisali g. Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida, i g-đa Anastasija Kretova, rukovodilac Odeljenja za međunarodnu saradnju i
izaslanica direktora Muzeja Pobede.
Ovim Protokolom učvršćuje se proces boljeg povezivanja i veće saradnje dveju međunarodno referentnih ustanova u oblasti kulture, obrazovanja, kulture sećanja, umetnosti i naučno-istraživačke delatnosti.
Predmet Protokola je saradnja Muzeja žrtava genocida i Muzeja Pobede u istraživačkom, izložbenom i radu na prikupljanju građe koji se odnosi na sledeće aktivnosti: (a) razmena izložbi, publikacija i informativnih materijala, (b) učešće na događajima koji se održavaju u organizaciji Muzeja žrtava genocida ili u organizaciji Muzeja Pobede, kao i na zajedničkim događajima, (v) ustupanje muzejskih eksponata na privremeno korišćenje, (g) zajednički rad na prikupljanju dokumenata, fotografija ili drugog materijala za potrebe muzejske izložbe, (d) zajedničko istraživanje tema koje su relevantne za oba muzeja, ujedno i razmena muzejskih istraživača, kao i zajednički istraživački rad koji podrazumeva pripremu zbornika, istraživačkih članaka, kataloga, referentnih knjiga i slično.
Tokom srdačnog, otvorenog i dužeg razgovora u kome su učestvovali timovi dveju nacionalnih institucija iskazan je interes za realizaciju zajedničkih projekata u oblasti kulture, naučno-istraživačke delatnosti, kulture sećanja, obrazovanja, umetnosti i izdavaštva.
Potpisnici Protokola su posebno naglasili potrebu uspostavljanja trajne i sveobuhvatne saradnje, kao i osnova za zajedničku organizaciju i realizaciju projekata i programa u oblasti kulture, obrazovanja, kulture sećanja, umetnosti, izdavaštva i naučno-istraživačke delatnosti sa snažnim akcentom na istraživanje genocida počinjenog nad pripadnicima srpskog naroda na celokupnom području Nezavisne Države Hrvatske, kao i ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenih nad pripadnicima srpskog i ruskog naroda tokom trajanja Drugog svetskog rata.
Istovremeno, dogovoreno je da dve nacionalne ustanove vrše kontinuiranu razmenu publikacija čiji su izdavači i da radi korišćenja u naučno-istraživačke i izložbene svrhe, kao i sa ciljem objavljivanja u stručnim i drugim publikacijama, drugoj strani-potpisnici u precizno definisanom vremenskom okviru ustupaju arhivsku, muzejsku i bibliotečku građu u konvencionalnom i digitalnom obliku za čije su čuvanje zaduženi.
Nakon što je intenzivirao i obogatio saradnju sa Memorijalnim centrom ,,Jad Vašem“ u Jerusalimu, Memorijalnim muzejom holokausta u Vašingtonu i brojnim ustanovama u regionu, kao i drugim relevantnim međunarodnim institucijama, Muzej žrtava genocida ovim današnjim svečanim činom uspostavio je komunikaciju i saradnju sa još jednom u nizu prvorazredno značajnih ustanova u svetu. To će, pored ostalog, doprineti, daljem kontinuiranom jačanju kapaciteta Muzeja žrtava genocida, kao i intenzivnijoj internacionalizaciji teme genocida počinjenog od strane hrvatske države nad Srbima tokom Drugog svetskog rata.
Video: Dan Muzeja Nikole Tesle: U planu putujuće izložbe u Saragosi, Sevilji, Valensiji
(Telegraf.rs)
Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.