![Srpska rakija Srpska rakija](https://xdn.tf.rs/2022/08/25/rakija-srbija-3-670x447.jpg)
Vojvoda Stepa - Nova Crnja: Prvi “Stepini dani rakije”
Veruje se da je rakija, poznata i kao “vatrena voda”, ali i “znoj” (prema reči koju je pozajmila iz arapskog jezika), u naše krajeve stigla zajedno sa Turcima, u 14. ili 15. veku. Brzo se odomaćila kao nacionalni napitak čija je priprema oduvek iziskivala mnogo znoja i truda.
A šta vredi dobra rakija ako se ne nudi i niko je ne hvali? Zato i postoje okupljanja, izložbe, sajmovi i sabori posvećeni najpoznatijem srpskom alkoholnom proizvodu. Jedna od njih je međunarodna manifestacija Stepini dani rakije koja će se održati po prvi put u selu Vojvoda Stepa, u opštini Nova Crnja. Ovaj festival rakije planiran je za 10. i 11. septembar i biće sajamskog tipa, što znači da će svim izlagačima biti obezbeđeni štandovi.
Održavanje nove manifestacije posvećene rakiji podržao je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam.
“Osim vrhunskih vina koja su pečat Vojvodine, ideja je da se i u pokrajini, kroz ovakve manifestacije, istakne ono po čemu je čitava Srbija poznata, a to je rakija”, izjavio je Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam.
U dva sajamska dana biće ocenjivane rakije sledećih kategorija: šljivovica, lozovača, dunja, jabuka - za navedeno voće bele i tamne varijante, zatim kajsija, kruška (bela i tamna), viljamovka (isključivo bela), kalvados, vinjak, likeri i ostale voćne i specijalne rakije: višnja, trešnja, dud, breskva, travarice… Ako se u poslednjoj kategoriji bude pojavilo 10 i više uzoraka istih voćnih rakija, biće formirana nova rakijska kategorija.
Na festivalu mogu da učestvuju svi hobisti proizvođači, pojedinačno u rakijskim kategorijama, sa svakim poslatim uzorkom svog proizvoda.
Posebna kategorija je za proizvođače dame (prva tri mesta, ne uzimajući u obzir rakijske kategorije). Biraće se i najbolje rakije iz inostranstva, čijim izlagačima će pripasti prva tri mesta, bez uticaja kategorije.
(Telegraf.rs)
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Johan
Srbija kad organizuje svetsko prvenstvo u kvalitetu voćnih rakija to je istovetno kao kada bi Amerika organizovana svetsko prvenstvo u NBA ali i tu bi neko imao šanse a protiv Srbije u rakijadi šanse su zero jedino ako nebi bilo nekih nameštaljki.
Podelite komentar