Bio u rijalitiju i TV lice, pa pobegao iz Srbije: Sada je postao predsednik stranke u Belgiji

A. Š.
A. Š.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Dejan Stanković Kralj, nekada popularni TV voditelj, postao je prvi Srbin u istoriji izabran za predsednika flamanskih demo-hrišćana u Briselu, i to u opštini Molenbek - jednom od najvažnijih i najdinamičnijih delova belgijske prestonice.

Njegov politički put bio je dug i zahtevan. Kralj se godinama neumorno zalagao za ljudska i evropska prava, svojim radom brzo skrećući pažnju belgijske javnosti.

Na prošlogodišnjim evropskim izborima bio je kandidat za Evropski parlament iz Brisela, osvojivši preko 11.000 glasova, čime je potvrdio poverenje građana.

Rezultati sa izbora za predsednika opštine Molenbek dodatno su učvrstili njegovu poziciju u političkom životu Belgije, a sada je izborom za predsednika flamanskih demo-hrišćana u Briselu postigao istorijski uspeh. Njegovo ime sada stoji uz najuticajnije političare u toj zemlji.

Ponosan na svoje srpsko poreklo, Dejan Stanković Kralj već dve decenije predaje pravoslavnu veronauku mladima u dijaspori i angažovan je kao sudski prevodilac u najosetljivijim političkim i pravosudnim procesima u Belgiji.

Za domaće medije, Dejan se zvanično obratio putem svog PR tima sledećim rečima:

- Tačno je - nedavno sam izabran za predsednika flamanskih demo-hrišćana u Briselu, u opštini Molenbek, jedne od vodećih političkih snaga u Evropi. Zahvalan sam Bogu na ovom, za mene još uvek gotovo neverovatnom uspehu. Iskreno sam zahvalan na čestitkama koje sam primio iz različitih delova Evrope, a posebno iz zemalja bivše Jugoslavije. Ta podrška za mene predstavlja ne samo znak poverenja, već i potvrdu da su vrednosti dijaloga, zajedništva i međusobnog uvažavanja prepoznate i cenjene. Verujem da ovaj korak nije isključivo moj lični uspeh, već i pokazatelj da pripadnici dijaspore mogu biti most između različitih političkih, kulturnih i društvenih prostora Evrope, ostajući pritom duboko povezani sa sopstvenim identitetom i poreklom.

U tom duhu, s iskrenom nadom i posvećenošću, izražavam i želju da u budućnosti deo svoje karijere nastavim i u Srbiji – ukoliko bude onih koji u mom iskustvu i angažmanu prepoznaju doprinos za zajednički napredak. Smatram da bi to bila dragocena prilika da znanja, veštine i principe usvojene u međunarodnom kontekstu stavim u službu razvoja društva iz kojeg potičem, verujući da je razmena iskustava i ideja ključna za dugoročno jačanje demokratskih kapaciteta i institucija.

(Telegraf.rs)

Video: Sanja Vučić među retkima sa estrade na Teinoj svadbi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Akademik

    28. april 2025 | 12:30

    Izbor Dejana Stankovića Kralja, nekadašnjeg popularnog televizijskog voditelja, za predsednika flamanskih demo-hrišćana (CD&V) u opštini Molenbek u Briselu predstavlja značajan pravno-politički događaj u širem evropskom kontekstu, a naročito u pogledu prava na političko učešće i zaštite manjinskih prava.Pre svega, ovaj izbor osvetljava fundamentalnu važnost principa jednakosti i nediskriminacije predviđenih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (čl. 14) i Paktom o građanskim i političkim pravima Ujedinjenih nacija (čl. 25). Pravo svakog građanina da učestvuje u javnim poslovima, bilo direktno ili preko slobodno izabranih predstavnika, jedno je od osnovnih prava u demokratskim društvima. Stankovićev izbor potvrđuje da pravno uređenje Belgije, kao i specifična politika flamanskih demo-hrišćana, omogućavaju istinsku inkluziju i ravnopravno učešće pripadnika različitih nacionalnih i etničkih zajednica u političkom životu.Sa stanovišta belgijskog prava, naročito Zakona o lokalnim izborima i Zakona o političkim strankama, ne postoji pravna prepreka da lice stranog porekla, pod uslovom ispunjenja uslova državljanstva i prebivališta, bude izabrano na vodeću funkciju unutar političkih organizacija na lokalnom nivou. Time se dodatno učvršćuje praksa primene prava na slobodno udruživanje i političku participaciju, kako je garantovano belgijskim Ustavom (čl. 8 i 10). Posebno je značajno što se ovaj događaj odigrao u Molenbeku – opštini poznatoj po svojoj multikulturalnosti!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA