Ko je pevačica čiju je kuću noćas zahvatio požar: Atraktivna i lepa Marija je čuvar srpske tradicije

DŽ. R.
DŽ. R.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Večeras je kako su preneli mnogi mediji došlo do požara na Čukarici, kada je vatra progutala potkrovlje i krov kuće pevačice Marije Sandić.

Požar je u međuvremenu ugašen a pevačica se oglasila za medije potvrdivši da su ona i njena porodica dobro i da je goreo deo kuće njenog strica.

Sandićeva je inače mlada pevačica u usponu koja ima 23 godine. Ona bavi muzikom i čuva srpsku tradiciju kroz interpretaciju etno muzike i gusli. Marijino umetničko ime je Stojče Sandić a ona je ćerka poznatog guslara Vukojice sandića i zajedno sa njim drži školu gusala.

Mlada pevačica svojim fotografijama na Instagramu pokazuje da je moguće objediniti tradicionalno i savremeno te oblačiti se savremeno i izlaziti u klubove a pevati tradicionalne pesme.

Zbog toga, kod nekih nailazi na osude, međutim, Marija pokazuje svojim talentom i savršenim glasom kao i stasom da je dostojna žanra za koji se opredelila u pevanju.

Iako po onome što objavljuje na društvenim mrežama mnogi ne bi mogli da naslute da ona peva ovu vrstu muzike, u stvarnosti je drugačije.

- Guslanje je nešto iskonsko u nama, jer je deo naših korena i istorije. Susrećem se sa ljudima koji govore da je zvuk gusala ružan i neprijatan. Međutim, kad god naiđem na takve komentare pokušam da osobi koja ih je izgovorila približim srž takvih pesama i tada dolazi do potpunog obrta. Kada osete koliko guslanje ima emocije i težine, čujem odmah reakcije „čoveče, naježila/naježio sam se“ i tada prestaje ta averzija koju su imali - otkrila je ona za Blic svojevremeno.

Ipak, zbog načina na koji Marija živi, često se dovodi u pitanje njen moral, odnosno "kače" joj se etikete lažnog moraliste i licemera.

- Često me napadaju da sam kontradiktorna i neiskrena u svom sistemu vrednovanja, jer je, prema njihovom mišljenju, ono što plasiram na internetu drugačije od onog što propagira guslanje. Kao da ne mogu da kačim fotografije u kupaćem kostmu ili iz provoda, jer pevam uz gusle, što je potpuno suludo. Moj otac ima nas četiri ćerke i mogu da kažem da smo dobro vaspitane, naučene pravim vrednostima i negovanju naše kulture i tradicije. Zaista ne vidim razlog zbog kog se u guslanje ne bi ugradio deo mladosti i modernog. To što guslamo ili pevamo etno pesme, ne znači da treba da idem po gradu u narodnoj nošnji, da se vozim konjskom zapregom ili idem na igranke, jer se društvo razvilo - rekla je ona.

Marija je, kao najmlađa ćerka, od malih nogu odrastala uz etno muziku dok je njen otac guslao. Iako ne zna da gusla, kaže da pevanjem prati gusle praktično otkad je počela da govori. Guslarska škola koju Marija vodi sa ocem, osnovana je pre 13 godina, kada je ovaj instrument bio u potpunom zapećku. U tom trenutku Marijin otac, odlučuje da vrati Srbima istorijski značajni deo tradicije i okuplja guslare.

(Telegraf.rs/Blic)

Video: Goga Sekulić baca crveni donji veš u publiku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beka

    29. decembar 2024 | 19:52

    Marija samo napred. Nastavi i cuvaj Srbsku tradiciju

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA