"Kako izgleda 'prava žena'?" Domaći glumac stao u odbranu bokserke koju su "napali" zbog izgleda: "Tužno!"
Velika polemika povela se oko Iman Kalif, pojedini se pitaju zbog čega joj je dopušten nastup na Olimpijskim igrama, ako je u svim drugim organizacijama zabranjen, a oglasile su se i mnoge poznate ličnosti.
Kalif inače ima DSD poremećaj o čemu smo vam već ranije i pisali.
Sada se oglasio glumac Aleksandar Gavranić povodom kontroverzi koje su opkružile alžirsku bokserku, pruživši joj javnu podršku i osudivši sve glasine kojima je bila izložena.
- Ovo je žena koja sjajno boksuje. Medijskim spinovanjem i podmetačinama od nje su napravili nekog "muškarca koji bije žene" što je sramotno jer se radi o nečijem životu i sportskoj karijeri. Napasti nekoga jer ti ne izgleda kao žensko?! Šta zapravo to znači? I ko će da nam odredi kako izgleda "prava žena" ? - istakao je on, te dodao:
- Imane Khelif su doslovno medijski rastrgli i zatrpali je nekim kvazi naučnim neutemeljenim pričama samo da bi joj upropastili karijeru. Tužno. Da li Martina Navratilova izgleda manje kao žensko od Ane Kurnjikove i da li zbog toga nije trebala da igra tenis sa ženama? Da li Amanda Nunes izgleda manje žensko od Ronde Rouzi pa je samo zbog toga pobedila? Žena sjajno boksuje i pustite je da radi ono što ume da radi i da živi slobodno!
Podsetimo, šta je DSD?
Po definiciji, DSD (Differences of Sex Development) označava razlike u razvoju pola i odnosi se na grupu stanja kod kojih je razvoj hromozomskog, gonadalnog ili anatomski pola atipičan. Ova stanja mogu rezultirati različitim fizičkim manifestacijama i mogu uticati na pojedince na brojne načine, uključujući njihov reproduktivni i fizički razvoj.
Zašto je DSD Problem u sportu?
Kod slučajeva sportista sa DSD-om, postoji nekoliko problema koji izazivaju brojne kontroverze. Neki od njih su "pravda u sportu". Sportisti sa određenim tipovima DSD mogu imati više nivoe testosterona ili druge fizičke karakteristike koje mogu pružiti takmičarsku prednost u snazi, brzini ili izdržljivosti.
Tako, Međunarodna atletska federacija (IAAF) i Međunarodni olimpijski komitet (IOC), uspostavili su pravila za regulisanje učešća sportista sa DSD kako bi se osigurala ravnopravnost u takmičenju.
Takođe, etika i ljudska prava spadaju među glavna pitanja koja se postavljaju kod sličnih slučajeva.
Upravljanje DSD u sportu uključuje osetljive medicinske informacije, što izaziva zabrinutost zbog privatnosti i poverljivosti sportista. Sve to dovodi do diskriminacije.
U toku je rasprava o tome da li ograničavanje učešća sportista sa DSD predstavlja diskriminaciju zasnovanu na njihovim prirodnim biološkim karakteristikama. Slučaj Imani Kelif to i potvrđuje.
Uz to, za ove sportiste, postoje i veliki zdravstveni rizici. Neke regulacije zahtevaju da sportisti sa DSD podvrgnu medicinskom tretmanu kako bi smanjili nivo testosterona, što može imati zdravstvene posledice.
(Telegraf.rs)
Video: "Danas je lep dan biti Srbin" Vojaž poslao moćnu poruku posle poraza Orlova: "Nemce ćemo da ošurimo"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vidi
Pogledajte podkast Mekin Keli. Bokserka ima testise koji se nisu spustili. Kod ovog poremećaja u pubertetu kreću da se luče muški polni hormoni i pojavljuje se miški polni organ. Bez obzira na to što do puberteta nije imala/o muški polni organ, količina testosterona koju izlučuje dovodi do toga na je bokser/ka opasan/na za druge žene protiv kojih se bori. Kao i Kaster Semenje, koji odbija da uzima terapiju za smanjenje testosterona i oženjen je ženom. Ovde je bilo jasno u kom pravcu vetar duva prilikom otvaranja OI.
Podelite komentar
SRPSKE SVETINJE
Proverite da li je on SRPSKI GLUMAC.. Mislim da se izjašnjava kao CRNOGORSKI GLUMAC..
Podelite komentar
DENI
Verovatno on voli ovakve muskobanjaste, ako je ovo dama, svet je otisao odavno u pm.
Podelite komentar