Četiri godine od smrti Gvozdena Radičevića: Sećanje na prvog pevača Bucinih tugovanki i Radetovih partizanki

 
 
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

Od 1965. do 1969. godine Gvozden Radičević je snimio dvadesrak pesama u muzičkoj režiji Buce Jovanovića

"Poleti golube moj,

odnesi pozdrav mojoj ljubljenoj,

kaži joj da je moj život tužan bez nje

kao što je tebi bez jata svoga.

Volim je golube moj,

k'o oči svoje, kao život svoj,

kao bolan majsku zoru

kad sviće novi dan,

kao ti što voliš jato svoje.

Daleko usamljen sada

uvek mislim na svoj rodni kraj

i tužno provodim dane i duge noći

i na dragu mislim kada ću joj doći.

Kaži joj, golube moj,

da moja ljubav pripada samo njoj.

Nek' čuva naše tajne i lepe uspomene,

nek' poljubi tebe mesto mene."

(Buca Jovanović)

Bio je jedan od prvih pevača šumadijskih pesama koji je uspeo da snimi ploču, a da nije bio solista Radio Beograda. Bio je prvi pevač partizanskih pesama u narodnjačkom ruhu koje nisu smetale ni ravnogorcima. Bio je vodeći pevač Buce Jovanovića, pre Kvake i Šabana. Bio je pevač prvog Bucinog megahita "Poleti golube moj". Bio je ime koje se u svetu narodne muzike izgovara sa najvećim poštovanjem - Gvozden Radičević (1930 - 2019).

Jugotonova singlica sa pesmom "Poleti golube moj" obeležila je 60-godine u narodnoj muzici. I oni koji nisu imali gramofon slušali su je u željama i čestitkama slušalaca na radiju. Problem je šo je na radiju uvek bilo malo vremena za hiljade želja uz jednu pesmu. Apolonskom lepotom pravio je razliku na omotima ploča. Punim i markantnim glasom, bez urlanja i suvišnog trileranja, pravio je razliku na radiju. Gorostasom ponosnog Dragačevca pravio je razliku na brojnim koncertima i festivalima.

Od 1965. do 1969. godine Gvozden Radičević je snimio dvadesrak pesama u muzičkoj režiji Buce Jovanovića. Bucine pesme u Gvozdenovoj interpretaciji odnele su pobede na prvim putujućim festivalima narodne muzike. Na festivalu "Jesen 67" Gvozden ostvaruje apsolutnu pobedu sa Bucinom pesmom "Otišla si bez zbogom da kažeš", a sličan uspeh ostvaruju i dve godine kasnije sa pesnom "Nisam ti rekao zbogom".

Saradnja Buce i Gvozdena podignuta je na još jedan viši umetnički nivo i kroz stihove koji se recituju na foršpilu pesme. Pesma "Otišla si bez zbogom da kažeš" snimljena je uz briljantan recital spikerke Radio Zagreba "Gordane Pavlović Boneti", a pesma "Oj, goro, goro, zelena" snimljena je uz glas spikera Dušana Vidaka. Tako je Bucina tiha seta i bukvalno progovorila kroz pesmu - Bucina tugovanka proključala je na foršpilu (na kome je Buca bio poslovično lenj).

Kada su u Bucino jato doleteli Kvaka i Šaban, Gvozden je potražio pesme i od drugih kompozitora (Rade Jovanović, Doca Ivanković, Ilija Spasojević, Aca Stepić, Žarko Pavlović Valjevac, Miki Mitrović, Novica Negovanović, Mlađa Nikolić) a počeo je i samom sebi da komponuje.

- E, kad može drveni Gvozden da komponuje, može i šuškavi Buca da peva - iznervirao se Buca i snimio svoju jedinu pevačku ploču sa antologijskom pesmom "Raširi ruke, o majko stara".

Diskografska karijera Gvozdena Radičevića trajala je od 1963. do 1981. Snimio je 33 singlice (računajući i šest duetskih sa Lepom Lukić, Nadom Mamulom i Anđelkom Mandić) i tri kompilacijska albuma. Ukupno 108 pesama, nijedna izvorna a skoro sve liče na izvorne: "Sećaš li se ratni druže", "Seja kose raspletala", "Ja odlazim pevajući mlađan u armiju", "Poleti golube moj", "Uzmi sve što ti život pruža", "Slavica je njeno ime", "Pij draga noćas iz moje čaše", "Komšinice skuvaj kafu", "Oj, goro, goro zelena", "Otišla si bez zbogom da kažeš", "Pozdrav roditeljima", "Neću nikad za ljubav da molim", "Što se praviš da me ne poznaješ"...

Za 17 godina intenzivnog snimanja protutnjao je diskografijom, ne ostavivši skoro nikakvog traga u medijima. Bio je jedan od najtiražnijih narodnjaka svog doba, pobednik mnogih festivala, pevač holivudske lepote (zato ga i prozvah na radiju "narodnjački Hemfri Bogart"), a nije voleo slikanja i intervjue.

- Ostvario sam se kao porodičan čovek. Kad sam otpevao i snimio sve što mi je srcu drago, ostavio sam mikrofon i posvetio se deci i unucima. Nisam neki govornik, a nisam ni gladan slave. I kad sam bio mlađi nisam se gurao pred kamere. Taj svet džentlmenski prepušam mlađim kolegama - govorio je Gvozden u emisiji "Sabor" Studija B.

Zbog tako lenjog odnosa prema estradi i škrtosti na rečima, kolege ga prozvaše "Drveni". U stvari, Gvozdenov karakter je kao i njegovo ime - gvozdeni! Iako su ga mnoge kolege zaboravile i sahranile još za života (kad sam ga najavio na Studiju B i Bontonu, neke zvezde me upitaše - zar je taj još uvek živ!?), Gvozden je doživeo lepu i duboku starost. Preminuo je na pragu devedesete, na Veliku Gospojinu 2019.

(Goran Milošević)

Video: Kristijanova sestra poludela na Krsitinu: Nemoj to više da si rekla, neću ti ući u kuću!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    28. avgust 2023 | 10:04

    VELIKI PEVAČ, LEGENDA. PREMINUO NA VELIKU GOSPOJINU. SLAVA MU.

  • nedeljko

    30. avgust 2023 | 12:26

    nema takvih više,pravi gospodin

  • DervenD

    18. januar 2024 | 20:41

    Izuzetno lep i stasit pevac,jos je ii prelepo pevao.Mnogi tvrde da je njegova pevacka licna karta "Uzmi,sve sto ti zivot pruza"sa Barajevcem,a ja mislim "Poleti golube moj"komponovanoj na turneji po Bugarskoj,sa Bucom i Radetom Barajevcem(Rade je jos uvek tada svirao sa Bucom,drugu harmoniku).

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA