Pevanje u alternaciji: Kad jednu pesmu pevaju njih dvoje na istom festivalu
"Kako mogu sad da živim,
kad me sve na tebe sjeća,
na rastanak i na suze
i poslednji buket cvjeća.
Proklet da je život cijeli
i sudbina zla,
kada moram i da živim
sad bez tebe ja.
Cijele noći neko pjeva
kao da zna šta me boli,
jer te noćas drugi ljubi,
a moje te srce voli.
Hteo bih da odem nekud,
da zaborav tugu skrije,
al' uzalud ma gdje bio,
ja te volim k'o i prije."
(Blagoje Košanin - Milan Petrović)
"Proklet da je život cijeli" je večiti hit narodne muzike i jedna od najskupljih tezgaroških pesama. Na "Ilidži" 1969. osvojola je treću nagradu publike i obeležila karijeru Muhameda Mujkanovića.
- Ta godina je presudna u mojoj karijeri. Kao pobednik takmičenja pevača amatera u organizaciji RTVSA stekao sam pravo da polažem audiciju na Radio Sarajevu i da nastupim na našem najvećem festivalu - pričao je Muhamed Mujkanović.
- Čim sam se pojavio na bini, zavladao je tajac u publici. Ali već posle prvih taktova, počele su ovacije. Sve je to prenošeno uživo na TV, a malo je poznato da je istu tu pesmu na istoj bini pevala i moja draga koleginica Zora Dubljević.
Na festivalu "Ilidža" 1969. godine nekoliko pesama je otpevano u alternaciji, pa i ona pobednička "Malo cik, malo cak".
- Na moju sreću, Lepa Lukić je odbila ovu pesmu, inače pesmu njenog ličnog i najplodnijeg kompozitora Pere Tanasijevića. Ja sam je prihvatila, jer kao devojčurak od 18 godina nisam bila u situaciji da biram. Pesma je po svom naslovu onako neobavezna i dečija, a donela mi je prvu nagradu stručnog žirija na legendarnom Ilidžanskom festivalu - kaže diva narodne muzike Jasna Kočijašević.
- Prema tadašnjim propozicijama neke pesme su imale dva različita izvođenja (alternacije), po pravilu jedan debitant i jedan veteran. Pesmu "Malo cik, malo cak" pevala sam u alternaciji sa legendarnom Nadom Mamulom. Iskreno, tada nisam bila svesna šta mi se desilo, a ni danas nemam precizno objašnjenje moje pobede.
Slično je bilo i na "Ilidži" 1970. Na svom debitantskom nastupu Dobrivoje Topalović je odneo prvu nagradu publike sa pesmom "Neverna moja ljubavi".
- Na moju prvu "Ilidžu" otišao sam tako što je moj kolega Spasoje Dukić odbio pesmu, pa su u Diskosu odabrali mene kao zamenu. U Sarajevo sam putovao vozom, "ćirom" preko Šargana. Onako neispavanog i čupavog nisu me ni prepoznali, a nisu ni poverovali da sam došao da pevam - pričao je legendarni Dobrivoje Topalović.
- Predstavnik Diskosa je jedva uspeo da me ugura među takmičare i, verovali ili ne, ja osvojim prvu nagradu publike. Pevao sam pesmu i alternaciji sa tada već popularnim Kanarincem koji je figurirao kao nadolazeća jugoslovenska zvezda.
I Haris Džinović je 1976. godine ostvario svoj prvi nastup na Ilidžanskom festivalu sa pesmom "Gde su naši dani" koju je pevao u alternaciji sa Hamidom Ragipovićem Beskom.
- Iako sam bioliški rođen u Sandžaku, umetnučki sam rođen na "Ilidži" sredinom 70-ih. Odneo sam apsolutnu pobedu sa pesmom "Ko te voli, čija li si žena". Tada je cela Juga gledala prenos uživo, i ja sam praktično iz anonime postao pevačka zvezda - priča Besko.
- Istu pesmu je pevao i tada anonimni Haris Džinović. Razlika je bila samo u tome što sam ja pevao melodiju Drage Trkulje (tada šefa Tamburaškog orkestra), a Haris je pevao Šerbinu melodiju (tada šefa Narodnog orkestra).
Beba ili Nedžad, Silvana ili Meho, Zora ili Muhamed, Besko ili Haris - isto to, samo malo drukčije.
(Goran Milošević)
Video: Mia i Darko konačno otkrili da li su u vezi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Buki
Sve vrhunski pevaci i legende. Hvala na tekstu. Treba se izboriti da neka televizija u Srbiji prenosi obnovljeni festival na Ilidzi.
Podelite komentar