Mića Piromanac o pesmama koje su mu presnimile kolege: "Neka presnimavaju, hvala bogu kad ima"
"U radosti i ljubavi
živeli smo mnogo dana,
jedne noći odoh drugoj
a ti si me prkoklinjala.
Sve što činiš, sebi činiš,
govorila ti si često,
kajaćeš se kad u srcu
drugi uzme tvoje mesto.
Od rastanka našeg draga
proteklo je mnogo dana,
kako mi je, kako ti je,
nek' ostane među nama.
Spominjem te svakog dana
i sanjam te draga često,
sad bih opet u tvom srcu
ja želeo tvoje mesto."
(Mića Stanojević Piromanac)
Kakav je ovo sentiš, redak primer muškog pokajanja u narodnoj muzici. "Sve što činiš, sebi činiš" nije hit, a važi za malo skuplju pesmu. Takve su skoro sve u opusu Miće Stanojevića Piromanca.
- Kad god čujem ovu pesmu, pomisliom da možda i nisam toliko grešan. Setim se momačkih dana i prvih ukradenih poljubaca. Ujutru se okupimo na uranku, skupljamo vrbe i pletemo vence. Uveče idemo na igranku, a usput kitimo devojačke kapije. U grudima sve gori, a ti se stidiš da te neko ne vidi da si stao sa devojkom. E, to je bila draž, kad čekaš i dreždiš, samo da je vidiš - priča narodnjački klasik Mića Piromanac.
- Setm se i tih prvih snimanja u studiju. Kaže mi tonac: "Ti pevaj kao da je ozbiljno, samo da probamo." Ja krenem, pustim glas, zažmurim i sve vreme gledam lice devojke koja me ostavila. Kad sam završio, otvorim oči, očekujući da počne pravo snimanje. Tonac samo reče - to je to, uspelo! Tako je probni snimak ostao kao trajni.
Mića Stanojević je iz čuvenog violinskog plemena između Tamnave i Kolubare. Svom imenu i prezimenu dodao je i umetničko ime Piromanac.
- Rođen sam 27. maja 1951. godine u Piromanu. Mnogi misle da me zovu Piromanac zato što sam podmetao požare kad sam bio mali. Zapravo, moje selo i jeste mnogo puta paljeno. Kažu da je neki moj prapredak, zvani Bida, zapalio neku veliku šumu i izgoreo celo selo. Kasnije su ga palili i Turci i Nemci, a i Obrenovac se nekad zvao Palež.
- Moje selo je kolevka violine u Srbiji. I dan-danas u Piromanu u svakom sokaku možeš da čuješ dete od pet godina kako svira violinu. Slavoljub je moj otac, apsolutni sluhista i samouki majstor na violini. Ali otac violine u mom kraju je Žika Šebek, koji je učio i mog oca i mog strica Acu Šišića.
- Pričalo se - kad Žika mane gudalom, sto štikova odjednom izleti a kroz goste prođe nešto kao struja. Taman kad sam i ja zavoleo violinu, majka i otac se razvedu. Ostao sam da živim sa majkom, čuvao sam ovce, a usput sam učio da sviram harmoniku. U jednom momentu majka mi reče: "Uz violinu moraš da vodiš još nekog, a sa harmonikom možeš i sam da sviraš i izvučeš bakšiš." Tako je i bilo. Kad sam joj doneo jedanaest banki sa moje prve tezge, majka reče: "Evo moje odmene!"
Prvu ploču sa vodećom pesmom "Udaje se moja komšinica" snima 1969. godine i izdaje za produkciju "Šumadija" iz Batočine.
- Sninio sam je sa 18 godina, pre vojske. Bože, kakav je to entuzijazam bio - ceo orkestar mog oca, pojačan harmonikom Duška Petrovića, sedne u kombi i pravac studio u Prištini. Željno sam čekao da mi izađe prvenac, pa da imam čime da se pohvalim u vojsci. Međutim, ploča je izdata posle godinu dana, taman kad sam odslužio svoje. Moja majka se radovala više od mene, gde god pođe ponese i moju singlicu pa se hvali: "Moj Mića snimio ploču!"
Na svoj prvi i najveći hit nije dugo čekao. Već 1971. godine na svojoj drugoj ploči snima "I za senkom njenom patim", pesmu svog oca Slavoljuba. Usledilo je još nekoliko singlica, dva LP-ija, dva CD-a, sa još lepih pesama koje je uglavnom sam napisao i komponovao: "Idem kući, već je kasno", "Sve što činiš, sebi činiš", "Daj mi samo dan života", "Nemir stvaraš u meni", "Sve što šumi seća me na nju", "Samo naše oči gledaće se nemo", "Hajde Jovo, hajde Jovane", "Najlepše godine", "Plavuša"...
- Ja sam u stvari sebe pretočio u pesme, opevao svoj život. Vraćajući se kući, onako malo skuplji, setio sam se i svoje žene, pa sam opevao i njene brige i slutnje:
"Idem kući, već je kasno, tek poneka zvezda trepti,
jedna žena još ne spava, jedan prozor svu noć svetli.
Dočedka me sa osmehom, a znam da je suze lila,
jer oseća da je druga u naručju mome bila."
- Zajedno sa mojim ocem formirao sam i jedan od najtraženijih orkestara tog doba. Moj otac je svirao violinu i pevao, ja sam svirao harmoniku i pevao, Brole je svirao harmoniku i pevao, Šumac je svirao harmoniku i pevao, Rajko Tomić svira harmoniku i peva, moj brat Bucko svira klavijatuure i peva. Svaki naš instrumentalista znao je i da peva.
Mićine pesme se dopadaju i Mićinim kolegamama: "Senku" je presnimio Era, "Idem kući, već je kasno" Radiša Urošević, "Daj mi samo dan života" Dule Todorović, "Hajde Jovo, hajde Jovane" Milija Milić sa trubačima.
- Drago mi je da moje pesme hrane i moje kolege koje ne biraju sredstva u ovoj ludoj jurnjavi za hitom i popularnošću. Sećam se, pokojni Buca Jovanović jednom prilikom reče: "Kad imaš jednu dobru pesmu, to ti je kao da imaš tri vinograda, svake godine ubiraš plodove."
- izgleda da su moji vinogradi kraj puta i bez čuvara. Više i ne znam ko mi je sve presnimio pesme. Neka ih, neka presnimavaj, hvala bogu kad ima! Samo mi je krivo što me ni pitali nisu. Eto, uvrstiše i "Senku" u serijal "60 najlepših pesama" na RTS-u, al' ne pozvaše mene da je otpevam - ogorčen je Mića nezasitim kolegama i nekorektnim muzičkim urednicima.
(Goran Milošević)
Video: "Kupila sam čizme za 280.000 dinara..." Seka Aleksić šokirala Veljka, njegova reakcija postala hit
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nedeljko
Mica je legenda
Podelite komentar