Tri godine od smrti Velizara Matušića: Homoljski motivi iz Brodice kod Kučeva
- Uzori su mi Buca Jovanović i Dragoslav Živanović Troša - rekao je on
- Otkad znam za sebe znam i za muziku. Moj otac Miroslav postroji nas petoro dece i vrši audiciju u spavaćoj sobi: stariji brat Brana svirao je bas, mlađi brat Velja gitaru, starija sestra Radojka je pevala i svirala gitaru, ja sam svirao prvo gitaru pa harmoniku, jedino mlađa sestra nije bila muzikalna.
- Svirao sam i gitaru i harmoniku u očevom porodičnom ansamblu, da bih u vojsci u Kumanovu dodatno usavršio sviranje. Svirao sam u vojnom orkestru, odsvirao sam starešinama čak i tri skupe svadbe - pričao je Velizar Matušić (1950 - 2020) u Muzičkoj apoteci.
Velizar je iz muzikalne loze Matušića iz Brodice kod Kučeva. Velizarov otac Miroslav bio je najveći trubač svog doba, prva truba radio Beograda i prva truba Krnjevčevog ansambla.
- Pod budnim čulima i oštrim sluhom mog slavnog oca naučio sam da sviram još u rodnoj kući. Bilo je tu i bolnih pljuski preko nosa. Sećam se, traje veselje, hiljade zvanica, pola pijanih, a ja krvavog nosa od očevih "pedagoških metoda".
- Prvog maja 1967. godine prvi put sam za pare svirao gitaru, i tako punih pet godina. Desetog avgusta 1967. na vašaru u Kučevu prvi put sam za pare zasvirao harmoniku, i tako više od pola veka.
Imao je Velizar i svoje ljubimce i uzore, a već posle prvog prstoreda postao je sam svoj majstor.
- Uzori su mi Buca Jovanović i Dragoslav Živanović Troša, a majstor Vita Životić mi je postavio prvi prstored. Ti velikani su svirali onako kako su muzičari voleli da slušaju, a mi muzičari znamo mnogo dobro da slušamo. Uostalom, i za dobrog političara kažu da govori nešto što bi narod voleo da čuje.
Tokom poluvekovne diskografske karijere snimio je stotine pesama i desetine narodnih kola: "Dobričino", "Kličevački zaplet", "Zov bačijara", "Homoljska četvorka", "Pećki žubor", "Ševičanka", "Ranovačko", "Momački zaplet"... Odsvirao je, kaže, i mnogo više nego što je potpisano na pločama.
- Početkom 70-ih svirao sam harmoniku u ansamblu Tihomira Paunovića, čuvenog frulaša koji je suvereno šefovao ansamblom. Ja sam bio prva harmonika, a drugu harmoniku su svirali Mirko Kodić, tada kao početnik, Brana Ikonić, Mića Ljubomirović.
- I moji najveći ispisnici bili su zatečeni saznanjem da sam svirao drugu harmoniku u ansamblu Radoja Mitrovića Barajevca. Svirao sam na pločama Mirka Kodića, Sinana Sakića, Zorice Brunclik, Ere Ojdanića, Branke Stanarčić, Novice Uroševića, Vere Matović, Ljube Aličića, Goce Stojićević, Živkice Miletić, Slavice Mikšić, Branke Ručnov, Miće Panića, Slobe Lekića...
- Svirao sam i na Sinanovom prvom hitu. Bio je veoma skroman dečkić, jedna poštena duša. Barajevac i ja smo bili fascinirani kako je otpevao jednu veoma zahtevnu pesmu kao što je "Kulu gradim, vihor je obara". Još tad nam je bilo jasno da se rađa jedan veliki pevač.
Velizareva svirka je neponovljiv spoj vlaške i šumadijske pesme. "Ne daj da nas rastave", "Dođi pod moj prozor", "Venac ljubavi", "Kulu gradim, vihor je obara", "Kad se ljubav u mržnju pretvori", "Dunite vetrovi hladni", "Srećo moja, meni namenjena", "Ti u sebi imaš nešto", "Koje li je doba noći" - samo su neke od antologijskih pesama koje je svojom harmonikom oplemenio Velizar Matušić, majstor od Kučeva i Homolja.
- Bez lažne skromnosti, čim se pomene Kučevo prva asocijacija su "Homoljski motivi" i moji Matušići, naravno i legendarni Đorđe Marjanović. Malo je poznato da je Đorđe Marjanović bio prvi pastir na prvim "Homoljskim motivima".
- Svirao sam na mojoj dugmetari muziku svih meridijana. Kada bih sa harmonikom ispao iz aviona, čini mi se da bih isprve mogao da sviram muziku tog kraja.
Velizar Matušić je preminuo na Đurđevdan 2020. godine, na Svetski dan harmonike.
(Goran Milošević)
Video: Partizan odradio šuterski trening pred duel sa Milanom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.