Bio je uzor i čobanima i akademskim muzičarima: Sećanje na oca srpske frule Savu Jeremića
Sava Jeremić je preminuo pre 33 godine, 21. aprila 1989. U čast slavnog frulaša u Ražnju se održavaju "Dani Save Jeremića"
Vekovima je frula smatrana neobaveznim seljačkim instrumentom za razbibrigu čobana, a prvi frulaši na javnoj sceni kvaziumetnicima i naivcima. A onda se pojavio Sava Jeremić sa svojom okovanom frulom. Opčinio je i surovog Carevca i umilnu Radojku, a potom i ceo narodnajčki svet.
Slušajući Savu Jeremića na radiju, mnogi su zavoleli i zasvirali frulu. Tihomir Paunović je na fruli vodio orkestar, a Bora Dugić je dogurao do Sidnejske opere i svemira. I Stanimir Jeremić, Savin sin, je slušao svog oca, ali nikad nije zasvirao frulu. Završio je pravni fakultet, postao ugledan advokat, specijalista za radne sporove protiv bahatih poslodavaca i dobar harmonikaš. U radio izdanju Muzičke apoteke ispričao je malo poznate detalje iz života svog slavnog oca.
- Ja sam treći i najmlađi sin Save Jeremića. Bio sam mezimče i dobar đak. Slušao sam oca, zavoleo muziku, znao sam svaku pesmu da istaktiram kao dobošar u vojnom orkestru - pričao je Stanimir Jeremić.
- Moj otac je prve koncerte priređivao kod ovaca u našem rodnom Poslonu kod Ražnja, a kasnije i za ukućane i komšiluk. Čim se malo pročuo, voleo je da se uparadi u narodnu nošnju - frula u jedan džep a čokanj rakije u drugi džep.
Sava Jeremić (1904 - 1989) je za života ušao u legendu. Od malog komada drveta napravio je svetski unukat - okovanu frulu.
- Moj otac na se radiju pojavio 1936, a već 1941. otišao u rat kao trećepozivac, izvučen i regrutovan pravo iz emisije. Ubrzo, po propasti Jugoslavije biva zarobljen. Bežeći od Nemaca, padajući i ustajući po vrletima, razbucao je svoju frulu. Sa šatorskog krila skidao je dugmad i pravio prstenove da bi povezao delove od instrumenta. Sava je, u stvari, polomljenu frulu stegao i oblepio. Tako je nastala čuvena okovana frula.
- Sava nije hteo da menja frulu, verovao je u neponovljiv zvuk svog instrumenta, napravljenog od drveta starog sto godina. S tom frulom i kolom "Paraćinka" osvojio je prvo mesto na Međunarodnom festivalu folklora 6. jula 1953. u Langolenu, predgrađu Londona.
Naslušao se Stanimir priča o detinjstvu svog slavnog oca, o čudu od deteta koje uveseljava narod po vašarima.
- Savini roditelji, majka Zlata i otac Živan, vodali su ga po vašarima. Odsvira kolo, dobije bakšiš, a neko mu pokloni i novu frulu. Vraćao se sa vašara i sa nekoliko novih frula.
- Kad je imao deset godina, dobijao je dukat od kmeta da odsvira kolo na seoskoj slavi. Primetio je to sreski načelnik pa mu odredi vodiča da ga odvede u Radio Beograd. Tako je 1936. došao i do Carevca. Audiciju je položio svirajući "Tipografsko" i "Umetničko" kolo. Istog tog dana kad je položio audiciju, bez ikakve vežbe, prvi put je zasvirao na radiju. I tako sve do penzije 1958.
Sava Jeremić je jedan od prvih instrumentalista koji je počeo da snima gramofonske ploče sa svojim autorskim kolima. U periodu između dva svetska rata snimao je ploče na 78 obrtaja, "kamene ploče", a potom i desetak singlova i jedan album sa desetinama onarođenih kola: "Paraćinka", "Kolo iz Srbije", "Grahovsko", "Ražanjsko", "Aleksinačko", "Leskovačka šetnja", "Radničko", "Biserka", "Radino", "Stanino"...
Jugoton je 1974. godine objavio raritetan album sa desetak kola u izvođenju oca i sina, Save Jeremića na fruli i Stanimira Jeremića na harmonici uz pratnju ansambla Dragana Aleksandrića.
- Sava je najviše nastupao i snimao sa ansamblom Radojke i Tineta Živkovića. Kad sam prvi put upoznao Radojku i čuo njenu svirku, zatražio sam od oca da mi kupi harmoniku. Sava nije hteo ni da čuje, plašio se da ne popustim u školi. Srećom, Toša Elezović (naš kućni prijatelj i Titov llični harmonikaš) mi pokloni harmoniku, a kod Mije Krnjevca sam usavršio prstored.
- Formirali smo orkestar i ekipu pevača u kombinaciji zvezda i radio pevača (Lepa Lukić, Radmila Dimić, Nikola Badev, Veselinka Ivančević). Prateći takve asove, imao sam dobar džeparac i stimulaciju da završiiim fakultet.
Stanimir Jeremić, za prijatelje Tiče, svirao je harmoniku na pristojnom nivou, dovoljnom za sigurne nastupe i bezbrižne penzionerske dane.
- Ja ne sviram instrument koji je proslavio moj otac. Toliko sam se naslušao frule, a nikad je nisam zasvirao. Kasniji frulaši uzeli su preciznu meru Savine frule kako bi postigli boju i kapacitet tona. Zanimljivo je da Sava nije imao učenike. Mada, i da je hteo da ima učenike, teško da bi umeo da pokaže kako svira.
- Ni meni nije mogao da objasni kako svira. Svirao je, valjda, čistom intiucijom. Izgleda da je tim nejednakim poklapanjem rupa i presecanjem vazdušne struje pronalazio tonove.
Sava Jeremić je preminuo pre 33 godine, 21. aprila 1989. U čast slavnog frulaša u Ražnju se održavaju "Dani Save Jeremića".
(Goran Milošević)
Video: Ana Stanić promocija albuma "Kvar na Srcu"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JS
Večiri, nezaboravni, jedini čika Sava Jeremić. Bilo je zadovoljstvo poznavati ga , razgovarati s njim, a on svira i crta. Ako niste znali, to je fantastično radio. Živi večno Sava Jeremić.🙏🙏🙏
Podelite komentar