Dve godine od smrti legendarne drumske pevačice i filmske zvezde: Kako je Mica Ostojić postala Trofrtaljka
"Noć je hladna kiša bije, a iz mene vatra bije,
momci kažu dobra roba, vredi vredi da se proba.
Vedrim vedrim i oblačim, hiljadama volti zračim,
ne zovu me džabe Dara, Dara, Dara, Nijagara.
Čujem momče šta ti veliš, nisi prvi što me želiš,
bolje stisni gole žice, nego moje belo lice.
Ko me bude prvi tak'o, njemu neće biti lako,
od mene mu nema leka, pamtiće me celog veka."
(Mladen Nikolić)
I "Dara Nijagara" je samo jedna od stotinak pesama iz opusa Milice Mice Ostojić (1940 - 2020). Mica je bila izuzetno muzikalna žena koja je tačno je znala šta hoće i gde joj je mesto. Bila je, i nije to krila, drumska pevačica sa milionskim tiražima pesama za razbibrigu. Svoju popularnost je debelo naplatila i u nekoliko filmskih uloga, kada je već batalila svoju pevačku karijeru. Ovo je sećanje na neponovljivu ženu - osporavanu, žaljenu, prežaljenu, ali ipak voljenu.
- Dobio sam zadatak da napišem i komponujem nešto šokantno za Micu i za neku novu publiku. Dobio sam i neki avans od produkcije "Helidon" iz Ljubljane. Našli smo je u njenim Milićevcima, pokupili smo je, dovezli u studio. Ali Mica ne bi bila "Davorika" i "Trofrtaljka" da nešto ne zanoveta - pričao je Mlađa Nikolić, jedan od Micinih najplodnijih autora.
- Dogovorimo se oko pesama za ploču, a kad dođosmo na snimanje Mica traži i neku posebnu reklamu i neke drugačije pesme i neki poseban avans. Mica je tražila da njene nove pesme budu golicave i provokativne, a da uđu u želje slušalaca. Navežbamo nekoliko pesama, a ona na snimanju traži nešto drugo. Srećom, bila je jako muzikalna, sve je kapirala iz prve, pa i moje buduće hitove "Dara Nijagara", "I labavi ume da zabavi", "Hoće deda malo meda"...
Mica Trofrtaljka je biološki rođena na početku Drugog svetskog rata, a umetnički je rođena 1968, u vreme globalnih gibanja i ovdašnjeg "komunističkog blagostanja".
- Moj otac je kupio harmoniku mom bratu Draganu, ne sluteći kakav se dar za muziku u meni krije. Ja sam, onako samouka, veoma brzo naučila "Čoban tera ovčice" i "Ide Tito preko Romanije". Otac nije hteo ni da čuje da me da u muzikante. Govorio je : "Ne dam ćerku u mangupe" - pričala je Mica Ostojić.
- Škola me nikad nije zanimala, samo muzika. U Ljubiću "Kod Radiše" prvi put sam zapevala jednu novokomponovanu pesmu "Kad se moje malo vreteno okrene". Ubrzo sam se i udala, ali sam i dalje upijala pesme. Dolazili su i kod mog muža da me mole da pevam u kafani. Bile su to teške muke, s jedne strane moja velika ljubav prema pesmi, a sa druge strane nerazumevanje braće i familije. Srećom. moj muž Rade je bio tolerantan. Znao je da me stavi na biciklu, poveze do kafane, a on nastavi do svog posla u fabrici hartije. Da moj muž nije imao razumevanja, napustila bih ga.
U diskografiju je zakoračila 1968. singlom i vodećom pesmom "Davorike dajke" koja će joj preko noći promeniti život. Jedna dobra kafanska pevačica postala je zvezda produkcije Diskos.
- Ta pesma se pevala mnogo godina pre nego što sam je ja snimila na ploči, uostalom i potpisana je kao narodna. Čula sam priču da je pesma posvećena nekoj pevačici Riki, pa su joj pevali "Davaj Riki, daj, daj". Ta pesma mi je promenila život, a ploča je, čula sam, prodata u 400.000 primeraka. Ljudi su prvo čekali u redu da kupe moju ploču, pa tek onda išli po hleb i namirnice.
Nastavila je Mica u tom parodijaško-erotskom stilu. Od 1968. do 1990. snimila je sedam singlova i šest albuma (naravno i ko zna koliko koktela i piratskih izdanja) sa stotinak pesama: "Davorike dajke", "Gle ribara muka muči", "Moja roba, moj dućan", "Poćeraj, obaglaj", "Trofrtaljka", "Čiča iz Bariča", "Sela mala na putić", "Dara Nijagara", "Rđavome kupcu i dlake smetaju", "Jede, jede đedo", "Jeremiji kunac do kolena", "Ala volim dobru kuru", "Predem vunu i kučinu", "Mornar voli pučinu", "Drž' se ćerko tvrdog kursa", "Uteraj mi kola u garažu", "I labavi ume da zabavi", "Ah što nisi mali kunić", "Hoće deda malo meda", "Ko se zeza kraj kaveza", "Tužan pogled u džepove prazne", "Pazarni dan"... Na prve četiri singlice potpisivana je kao Milica Mica Ostojić, a od 1972. postaje Mica Trofrtaljka zaslugom Braće Bajić.
- Toma i ja smo estradni kumovi Milice Ostojić, naše Mice. Nas dvojica smo počtkom 70-ih, na jednoj od njenih prvih ploča, komponovali i napisali pesmu: "Ja sam slatka suknjica mi kratka, svi mi kažu da sam trofrtaljka. Svi se digli sa stolice pa mi glede u nogice, nosim suknju tri frtalja, drukčije ne valja" - priča legendarni Andrija Bajić, VKV precizni mehaničar i portparol Braće Bajić.
- I danas se ne odričem ni Trofrtaljke ni naših parodija. Ako su te pesme imale milionsku slušanost i zlatne tiraže, ako je jednom delu naroda bilo veselo i zabavno uz pesme za razbibrigu, zašto bi se odricali sami sebe. Mica je unosila tu razbibrigu u muku radničku i težačku. Uostalom, zašto bi u pesmi samo kukali.
Pesme Mice Trofrtaljke potpisuju najveći kompozitori, tekstopisci, aranžeri i šefovi ansambala: Dragan Aleksić, Dragan Aleksandrić, Braća Bajić, Mladen Nikolić, Zoran Vlajić, Novak Bojić... U početku su se neki od tih autora potpisivali pseudonimom ("Dva Valjevca", "Čaga Jeremija", "Veselica"), a kad je Mica postala velika zvezda utrkivali su se da dokažu svoje autorstvo.
- Sve sam zaradila poštenim radom. Nisam se skidala gola da bih bila popularna. Nosila sam kratku suknju, imala sam svoju šnajderku, ništa nisam kupovala iz butika, sve dok nisam otišla na prvu tezgu u inostranstvu. Ako sam pevala ceo mesec u jednoj kafani, svaki dan sam dolazila u drugoj halijini.
- U vreme moje najveće popularnosti dobila sam ponudu da se slikam u bikiniju za naslovnu stranu. Nisam prihvatila, iako je i moj muž govorio da bi se za te pare i on skinuo. Zato sam oberučke prihvatila pozif Srđana Karanovića, Srđana Dragojevića i ostalih režisera da se pojavim u njihovim filmovima.
- Sećam se, kad smo snimali poslednji klapu, ja se raplačem pa šminkerica ne može da me našminka. Uđe režiser i kaže: "Mico, ne plači, nije ovo naš zadnji film."
Legendarna Mica Ostojić preminula je 7. marta 2020. Sahranjena je u svojim Milićevcima kod Čačka.
(Goran Milošević)
Video: Iznenađenje na koncertu Jelene Rozge
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Mico legendo , laka ti crna zemlja i neka te anđeli čuvaju.
Podelite komentar
Bila je ispred svog vremena.
Tekstovi bese komicni. Nije mlatila slamu sa sentisima, ljubavlju i patetikom. Bila je nedostizna za sve pevacice tog doba. Svog stila se drzala do smrti. Bila je gost na dve pesme ramba amadeusa, sto ponosno istice. Bila je u filmu lepa sela. Svi su je voleli. Nazalost, zene uvek vuku neku muku, tako je i mica, zbog strogih roditelja i brace. Ali niko nije slomio njen duh. Tesko mi pade njena smrt. Ali sta cu, makar ode u miru. Nek joj laka zemlja, idem da pustim stari hit, sela mala na putic.
Podelite komentar