Zekerijah Đezić (1937-2002): Baršunasti bariton od emocije i dobrote (PLEJLISTA)
"Regruti, mladi vojnici, stiže jesen rana,
zapevajte složno svi u glas, dođite da zamenite nas.
Aj, vojska stara ide da odmara.
Ne plači draga kada pođem u armiju,
sve će brzo proći kao san, pisaću ti draga svaki dan.
Stari vojnici se grle, ljube i raduju,
ovu pesmu složno pevaju, drugarska se srca rastaju".
"Vojničkom pesmom" iz 1968. godine (daleko poznatijom po nazivu "Vojska stara ide da odmara"), Zekerijah Đezić je postao prvi sevdalija u pevačkom jatu Budimira Buce Jovanovića. Zavoleo je Buca Zekerijaha i pre Safeta, Zaima, Meha i Nedžada, i to baš zbog retko savršenog izgovora i dikcije. Podario mu je pesmu ispratnicu, dopratnicu i povratnicu, pesmu uz koju se pevalo i plakalo na peronima i kolodvorima, kasarnama i kafanama širom Juge.
Muzički kritičari bi rekli - samo još jedna u nizu namenskih vojničkih pesama. Ali, "Vojska stara ide da odmara" dobila je u Zekerijahovom izvođenju retko svečan i zvaničan ton. Ovakva pesma je mnogo više od jeftine zabave - ovo je počast vojniku i državi kojoj služi.
Zekerijah Đezić Đeza rođen je 1937. godine u Janji. Semberijac poreklom, sevdalija svetonazorom, plenio je i glasom i stasom po mahalama i ispod pendžera lepih devojaka. Stasit, visok, crnomanjast, apolonski lep, zapevao je u čuvenoj kafani u Gradskom parku u Tuzli i postao lokalna zvezda.
- Zekerijah je prvi Tuzlak koji je snimio ploču i prvi Tuzlak koji je snimio novokomponovanu pesmu o Tuzlanki ("Tuzlanka se Sarajkama hvali"). Kada je snimio "Bosno moja lijepih planina" i "Razbole se šimšir list" osvojio me za sva vremena. Pamtim ga kao gospodina pevača, prefinjene elegancije, kao stvorenog za šlagere, romanse i napolitanske pesme. Bio je jedan od mojih uzora - kaže princ lakih nota Nedžad Salković.
Ovaj neponovljiv spiker i pevač obeležio je zlatne godine Radio Tuzle i Radio Sarajeva. Od 1955. do 1965. spikerisao je i pevao na Radio Tuzli, tada jednoj od najslušanijih radio stanica u Jugi, pravim stecištem vrhunskih muzičara iz cele Juge. Nakon studija jugoslovenske književnosti i engleskog jezika, postaje spiker legendarnog Radio Sarajeva. Slušaoci su prepoznavali radio po Đezinom glasu, bez ikakve najave.
U Đezinom baršunastom baritonu bilo je i muzike i emocije. Iz Đezinog glasa progovarala je ljudska dobrota. Ne znam da li je lepše govorio ili pevao. Markantan i sugestivan, a istovremeno i suzdržan, odmeren, gospodstven, akcenatski i dikcijski savršen, proslavio je emisije "Sevdah putuje Evropom" i "Đerdan". Dešavalo se da na legendarnoj "Ilidži" i vodi program i učestvuje kao takmičar.
Snimao je Đeza sa najvećim kompozitorima svog doba: Šerbom, Jovicom, Bucom, Grajom, Spasom Berakom, Selverom Pašicem. Snimio je desetine trajnih radio snimaka drevnih narodnih pesama: "Moj behare", "Devojka sokolu zulum učinila", "Imam jednu želju", "Kradem ti se u večeri", "Sarajevo divno mesto", "Kad ja pođoh na Benbašu"...
Ali, spikerski posao je pomalo zasenio i oslabio Đezinu karijeru. Imao je problem na Radio Sarajevu: emitovan je manje nego što zaslužuje da se ne pomisli da samog sebe forsira na radiju.
Pesmu svog života "Razbole se šimšir list" snima sredinom 60-ih za PGPRTB uz Narodni orkestar pod upravom Žarka Milanovića. To je melodijski, tekstualno i interpretativno jedna od najlepših i najoriginalnijih novokomponovanih sevdalinki svih vremena.
- To je moja autobiogarfska pesma. Mnogo pre nego što sam je snimio, ja sam je preživeo pod penžerima jedne crnooke. Drago mi je što su se milioni pronašli u mom ašikovanju. Ta pesma je nastala u Sarajevu, u jednom trenutku, ali je proživljena u mom rodnom kraju. Sama reč "Semberija" ima dužinu i melodiju. U Semberiji ne upoznah ružnu i poganu reč - govorio Zekerijah Đezić.
Zekerijah nije shvatao pevanje kao profesiju, a predavao se pesmi dublje i od karijernih profesionalaca. Govorio je: "Moja pjesma nije na prodaju!" Kad se zaratilo u Bosni, ostao je u Sarajevu. Izgovorio je još na početku rata: "Ja sam umro na odloženo". Pao je u tešku depresiju, pokušao samoubistvo i otišao tiho, na današnji dan 17. oktobra 2002.
(Goran Milošević)
Video: Žika stigao na slavu kod Cece
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Laki
Ostao je covek do kraja dok su se mnogi drugi menjali na gore. Malo je takvih. Slava mu.
Podelite komentar
JS
Veliko hvala Gorane, niste zaboravili predivnog Zekerijaha. Sve ste lepo sroč, .ili, oni koji ga nisu poznavali, ovim tekstom su mogli da stvore sliku o njemu. Večna slava velikom, hrabrom, čoveku sa dušom.
Podelite komentar
Tt
Isti Miroljub Petrovic.
Podelite komentar