Zvuci varoške kaldrme (1): "Stari zvuci", "Narakord", "Svilen konac, "Spomenari" (PLEJLISTA)
"Stani malo kafanski sviraču, stani malo i ne sviraj više!
Nek odmore tvoje stare kosti, s kolegama podeli bakšiše.
Noći su ti izrezale čelo, svaka noć je novu boru dala,
ujutru ćeš s taksistima kući i s damama sumnjivog morala.
Nek zaćute vaši instrumenti, isluženi sa Solunskog fronta.
Tuđe suze brisao si pesmom, svake noći do poznog fajronta.
Ti ćeš sutra ponovo da sviraš pijanima u istom bircuzu.
Stavljaće ti novac među žice, smejaćeš se a skrivaćeš suzu. (Milan Ilić - Bora Đorđević)
Tako je legendarni roker napisao urbanu himnu kafanskom sviraču. Borine stihove u pesmu pretočiše Milan Ilić, Zoran Tešić i Bane Matić iz ansambla "Spomenar". Čista akustika - harmonika, bas i gitara. Bilo je to 1983, u predvečerje nadolazećeg turbofolka. Teško da je i Bora bio svestan da piše labudovu pesmu urbanom Beogradu. Akustika posustaje pred elektronikom, a kafane ustupaju mesto kladionicama, bankama i apotekama.
Ansambl "Narakord" je oličenje starogradske i nove gradske pesme. Osnovao ga je polovinom prošlog veka doktor stomatologije Đorđe Kangrga. Pored stotina izvornih narodnih i starogradskih pesama, proslavili su i nove gradske pesme: "Pesme smo pevali stare" (Bole Milojković) i "Fijakerist" (Sava Vukosavljev). Svojim kristalno čistim glasovima prepevali su u novim aranžmanima legendarne svetske klasike "O sole mio" i "Kaljinka".
- Ranije se starogradska muzika negovala i čuvala kao deo urbanog duha Beograda, naročito u Skadarliji kao kolevki boemije. Da bi se zasviralo u Skadarliji, morala je da se prođe audicija koju je vodio Đorđe Karaklajić, poznati muzičar iz Carevčeve škole Radio Beograda - pričao je legendarni "Brka" iz "Narakorda".
Muziku šabačkih Cicvarića proslavili su na svojim pločama akademski muzičari iz ansambla "Stari zvuci": Bata Mrav, Apela, Jaša, Mića, Pinca, Stole - sve sami nastavnici i profesori muzike, čuvari duha šabačke kaldrme, našeg "Malog Pariza".
Ansambl "Svilen konac" se pojavljuje pre 40 godina zanimljivim diskografskim ostvarenjem - svadbarskim pesmama u starogradskom ruhu. Treba čuti Bucinu "Danas majko ženiš svoga sina" i "Kanarinčevu" "Svadba, svadba" u višeglasnom izvođenju, uz pratnju violine, klarineta, harmonike, kontrabasa, gitare i udaraljki. Snimili su i desetak besmrtnih novokomponovanih pesama. Malo je poznato da je upravo "Svilen konac" 1987. godine prvi snimio legendarnu pesmu "Znaš li odakle si sine", kompozitora i pesnika Nikole Grbića Grbe. Pesma se dugo izbegavala na RTS-u (vrtela se uglavnom na radiju Studio B), da bi danas ušla u udžbenike muzičkog.
Poslušajte i dva okorela narodnjaka u starogradskom ruhu. Zoran Gajić je 1981. na stihove Miodraga Ž. Ilića u muzičkoj režiji Bore Višnjićkog snimio pesmu "Ej, gde si sada". Milanče Radosavljević je 1986. komponovao i otpevao na stihove Buce Petrovića jednu od svojih najurbanijih pesma "Sviraj, sviraj, harminiko".
Starogradska muzika u rijaliti Srbiji lipsava trčećim korakom. U Muzičkoj apoteci još umrla nije.
(Goran Milošević)
Video: "Kupila sam čizme za 280.000 dinara..." Seka Aleksić šokirala Veljka, njegova reakcija postala hit
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JS
Melem za dusu.
Podelite komentar