Zvuci varoške kaldrme (1): "Stari zvuci", "Narakord", "Svilen konac, "Spomenari" (PLEJLISTA)
"Stani malo kafanski sviraču, stani malo i ne sviraj više!
Nek odmore tvoje stare kosti, s kolegama podeli bakšiše.
Noći su ti izrezale čelo, svaka noć je novu boru dala,
ujutru ćeš s taksistima kući i s damama sumnjivog morala.
Nek zaćute vaši instrumenti, isluženi sa Solunskog fronta.
Tuđe suze brisao si pesmom, svake noći do poznog fajronta.
Ti ćeš sutra ponovo da sviraš pijanima u istom bircuzu.
Stavljaće ti novac među žice, smejaćeš se a skrivaćeš suzu. (Milan Ilić - Bora Đorđević)
Tako je legendarni roker napisao urbanu himnu kafanskom sviraču. Borine stihove u pesmu pretočiše Milan Ilić, Zoran Tešić i Bane Matić iz ansambla "Spomenar". Čista akustika - harmonika, bas i gitara. Bilo je to 1983, u predvečerje nadolazećeg turbofolka. Teško da je i Bora bio svestan da piše labudovu pesmu urbanom Beogradu. Akustika posustaje pred elektronikom, a kafane ustupaju mesto kladionicama, bankama i apotekama.
Ansambl "Narakord" je oličenje starogradske i nove gradske pesme. Osnovao ga je polovinom prošlog veka doktor stomatologije Đorđe Kangrga. Pored stotina izvornih narodnih i starogradskih pesama, proslavili su i nove gradske pesme: "Pesme smo pevali stare" (Bole Milojković) i "Fijakerist" (Sava Vukosavljev). Svojim kristalno čistim glasovima prepevali su u novim aranžmanima legendarne svetske klasike "O sole mio" i "Kaljinka".
- Ranije se starogradska muzika negovala i čuvala kao deo urbanog duha Beograda, naročito u Skadarliji kao kolevki boemije. Da bi se zasviralo u Skadarliji, morala je da se prođe audicija koju je vodio Đorđe Karaklajić, poznati muzičar iz Carevčeve škole Radio Beograda - pričao je legendarni "Brka" iz "Narakorda".
Muziku šabačkih Cicvarića proslavili su na svojim pločama akademski muzičari iz ansambla "Stari zvuci": Bata Mrav, Apela, Jaša, Mića, Pinca, Stole - sve sami nastavnici i profesori muzike, čuvari duha šabačke kaldrme, našeg "Malog Pariza".
Ansambl "Svilen konac" se pojavljuje pre 40 godina zanimljivim diskografskim ostvarenjem - svadbarskim pesmama u starogradskom ruhu. Treba čuti Bucinu "Danas majko ženiš svoga sina" i "Kanarinčevu" "Svadba, svadba" u višeglasnom izvođenju, uz pratnju violine, klarineta, harmonike, kontrabasa, gitare i udaraljki. Snimili su i desetak besmrtnih novokomponovanih pesama. Malo je poznato da je upravo "Svilen konac" 1987. godine prvi snimio legendarnu pesmu "Znaš li odakle si sine", kompozitora i pesnika Nikole Grbića Grbe. Pesma se dugo izbegavala na RTS-u (vrtela se uglavnom na radiju Studio B), da bi danas ušla u udžbenike muzičkog.
Poslušajte i dva okorela narodnjaka u starogradskom ruhu. Zoran Gajić je 1981. na stihove Miodraga Ž. Ilića u muzičkoj režiji Bore Višnjićkog snimio pesmu "Ej, gde si sada". Milanče Radosavljević je 1986. komponovao i otpevao na stihove Buce Petrovića jednu od svojih najurbanijih pesma "Sviraj, sviraj, harminiko".
Starogradska muzika u rijaliti Srbiji lipsava trčećim korakom. U Muzičkoj apoteci još umrla nije.
(Goran Milošević)
Video: Iskoristili smo se svesno": Indi o razlazu sa Marjanovićem: "Neka prestane da pije, u minus je fazi"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
JS
Melem za dusu.
Podelite komentar