Unija diskografa: Srbijo, zaštiti srpsku muziku!
UDS od državnih organa traži da se sa ciljem zaštite srpskih autora, interpretatora, diskografa uvede obaveza minimalnog emitovanja domaće muzike od 50 odsto ukupnog programa na radio i TV stanicama
Unija diskografa Srbije (UDS) zvanično je od državnih organa zatražila da se sa ciljem zaštite autora, interpretatora, diskografa i drugih nosilaca prava koji učestvuju u stvaranju uvede obaveza minimalnog emitovanja domaće muzike od 50 odsto ukupnog programa na radio i TV stanicama. Ovaj zahtev UDS je podneo Ministarstvu kulture i informisanja.
Zahtev koji je poslat na adresu Dragana Kolarevića, pomoćnika ministra za informisanje i medije, prenosimo u celosti:
- Obraćamo vam se predlogom za zakonsko regulisanje minimalnog emitovanja domaće muzike od strane radio i TV stanica - navodi se u zahtevu i dodaje:
- Sa ciljem unapređenja domaće muzike kao nacionalne baštine i boljeg položaja domaćih autora, interpretatora, diskografa i drugih nosilaca prava koji učestvju u stvaranju muzike, predlažemo da u Nacrt zakona o elektronskim medijima inicirate ubacivanje sledećeg člana: "Elekstronski medij obavezan je da od ukupnog godišnjeg emitovanja muzičkog programa emituje najmanje 50 odsto muzičkog programa proizvedenog na srpskom jeziku."
OBRAZLOŽENJE: Članom 73. Stav 1. Zakona o radiodifuziji propisana je obaveza organizacija za radiodifuziju (emitera) da od ukupnog godišnjeg vremena emitovanja programa 50odsto vremena emituju program proizveden na srpskom jeziku. Ta odredba se u praksi ne primenjuje, ali se ovim predlogom pruža mogućnost da se zaštiti domaća muzika kao nacionalna baština. Sa minimumom 50 odsto vremena za emitovanje domaće muzičkog programa omogućio bi se bolji položaj nosilaca prava na sledeći način: svaki elektronski medij dužan je da dostavlja kolektivnim organizacijama izveštaje o emitovanim predmetima zaštite. U tim izveštajima elektronski medij mora da evidentira svako autorsko delo, interpretaciju i fonogram koje je emitovao. Kolektivne organizacije vrše raspodelu prikupljenih naknada upravo na osnovu izveštaja o emitovanim predmetima zaštite. Što se više emituje domaća muzika, to će preko kolektivnih organizacija domaći autori, interpretatori i proizvođači fonograma ostvariti veća sredstva u raspodeli i na taj način imaće veće mogućnosti za stvaranje novih autorskih dela.
Iz UDS-a navode da je ovo već uveliko praksa u evropskim zemljama, koje na ovaj zakonski način štite svoju muzičku baštinu:
- Mnoge zemlje su na taj način zaštitile muziku kao nacionalno blago i omogućile veća sredsta domaćim autorima, interpretatorima i diskografima, a samim tim, omogućuje se i da se veća sredsva ulažu u nove domaće projekte. Tako je u francuskom zakonodavstvu propisan minimalni procenat od 40 odsto za emitovanje domaće muzike, u Irskoj 30 odsto, Holandiji 35 odsto, u Portugaliji 40 odsto, zaključuju u Uniji diskografa Srbije.
(Telegraf.rs)
Video: Ana Stanic promocija albuma "Kvar na Srcu".
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
King
Treba zaštiti kvalitetan,edukativan i kreativan sadržaj. Sve obrazovane i kulturne ličnosti ubaciti u radni tim koji će proceniti ko je ko i šta je šta!Najzad da se odvoje umetnici od tezgaroša! I konačno da se žigom obeleži šund i kič na spotu ili omotu cd-a. Sad su sví i kompozitori i aranžeri tekstopisci itd. Ovo je veoma bitna tema a pogodiće upravo najpopularnije što je i cilj. Muzika je nešto čime se čovek menja na bolje,vodi daleko i ostvaruje predivne i jake emocije. Mislim da izreka"što lošija muzika to lošija država" upravo dokazuje stanje i kulture i celokupnog izgleda Srbije.
Podelite komentar