AKCIJA TELEGRAFA! Sergej: Beograd mora da obeleži mesto gde je Ejmi zapevala poslednji put!

 
  • 18

Uskoro počinje prikupljanje potpisa za peticiju, koja će biti predata gradskim vlastima. Akciju podržali najeminentniji srpski muzičari, kritičari, glumci, podržite je i vi

Jedna od najboljih pevačica u istoriji popularne muzikenikad prežaljena Ejmi Vajnhaus, uskoro bi mogla da dobije spomen-obeležje u Beogradu, na Kalemegdanu, mestu gde je 18. juna prošle godine održala svoj poslednji koncert.

Uz podršku eminentnih srpskih muzičara i muzičkih udruženja, Telegraf je pokrenuo inicijativu da se na primeren način obeleži mesto poslednjeg nastupa britanske dive. Potpisivanje peticije počinje uskoro, a zatim će zahtev biti predat gradskim vlastima, koje bi trebale da daju zeleno svetlo za inicijativu koja bi Beograd stavila na svetsku mapu pop-rok kulture.

Legendarni rok novinar i publicista Peca Popović podržava akciju Telegrafa i smatra da u slučaju postavljanja spomen obeležja Ejmi Vajnhaus treba voditi računa i o najsitnijim detaljima.

- Svi se sećamo da to faktički nije bio pravi koncert... Zbog toga mora prvo da se tačno odredi šta se obeležava, setite se samo nezadovoljstva ljudi posle njenog nastupa. Morate biti oprezni u biranju odgovarajuće formulacije. Trebalo bi da se obeleži mesto gde je Ejmi poslednji put izašla na binu. Takođe, ne znam kakvi su gradski propisi, koliko vremena nakon nečije smrti treba da prođe da bi se postavila spomen-ploča - kaže Popović i dodaje:

- Imajte u vidu i da u Srbiji živi mnogo konzervativnog sveta, koji je protiv svega, i vaša inicijativa će sigurno naići na veliki otpor. Inače, smatram da treba obeležiti i mnoge druge događaje - na košarkaškim terenima na Kalemegdanu može da se postavi ploča povodom 60 godina od prve igranke u Beogradu, da se neguje uspomena na "Siluete"...

Pogledajte snimak sa koncerta Ejmi Vajnhaus na Kalemegdanu:

Glumac Sergej Trifunović podržava našu inicijativu, ali napominje da treba voditi računa o tome kako će izgledati idejno rešenje.

- Mora da bude razumno, skromno, urađeno sa mnogo dostojanstva, a ne da bude nešto nakaradno poput Palminog muzeja voštanih figura u Jagodini. Ne znam koje bi rešenje bilo najbolje, možda da se ide na varijantu da to ne bude samo spomenik Ejmi, već svim tragično nastradalim muzičarima. Voleo bih da vaša akcija dobije više umetnički, a manje "grobarski" prizvuk. Verovatno bi najbolje bilo da se raspiše konkurs za mlade umetnike, koji bi predlagali svoja idejna rešenja. Na taj način bi se došlo do originalnog izgleda tog spomenika... Nešto poput "Fontane 27", posvećene muzičarima poput Hendriksa, Dženis Džoplin, Brajana Džonsa, Kurta Kobejna i sada Ejmi, koji su umrli u 27. godini - predložio je Sergej.

Zvonimir Đukić Đule, frontmen grupe "Van Gog", slaže se da je Ejmi bila velika umetnica koja zaslužuje spomenik, kao i da bi peticija Telegrafa mogla da doprinese da se oda počast i mnogim domaćim umetnicima.

- Vaša inicijativa je odlična i navijamo da uspe! Izuzetno cenim rad Ejmi Vajnhaus i treba ispoštovati činjenicu da je poslednji koncert održala u Beogradu, bez obzira što je taj nastup bio takav kakav je bio. Takođe, želim da napomenem da postoje mnogi naši umetnici kojima se nismo odužili na pravi način. Izgleda da nekoga počinjemo da poštujemo tek kada umre. Kada se ima u vidu da je u Žitištu podignut spomenik Rokiju Balboi, a Bobu Marliju u Banatskom Sokolcu, postaćemo zemlja koja prednjači u odavanju počasti stranim umetnicima - navodi Đule.

Po zakonu, inicijativa za podizanje spomenika, odnosno postavljanje spomen-ploča i skulpturalnih dela, se upućuje Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine grada Beograda. Ona mora da sadrži obrazloženje, kao i detalje u vezi sa mestom za podizanje spomenika, odnosno tekstom i oznakom mesta za postavljanje spomen-ploče.

Da podsetimo, Ejmi Vajnhaus je 18. juna 2011. nastupila na Kalemegdanu, i taj koncert je trebalo da označi početak povratničke turneje i povratak sjajne pevačice na veliku scenu. Međutim, Ejmi je bila sve samo ne sposobna da peva, jedva opstajući na nogama, mučeći se da uhvati reči i melodiju pesama. Njen tužni nastup je okončan zvižducima publike, a dva dana kasnije ostatak turneje je otkazan.

Agonija Ejmi Vajnhaus je svoj poslednji čin imala u Londonu 23. jula 2011, kada je pronađena u besvesnom stanju u svom stanu. Obdukcija je kao uzrok smrti navela trovanje alkoholom. Pogrebu na grublju "Edžverberi" prisustvovalo je oko 400 najbližih prijatelja i rođaka. Imala je samo 27 godina.

Svi zainteresovani koji žele da se uključe u našu akciju, svoj glas, potpis, lajk, podršku, ali i predlog za lokaciju i vrstu spomen-obeležja mogu da ostave na Fejsbuk strani "Podignimo spomenik Ejmi Vajnhaus u Beogradu" i Tviter nalogu @AmyWinehouseBgd.

(Aleksandar Novaković / video: Iva Tanacković)

Video: Konstrakta je ovom pesmom počela nastup

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • highgloss

    5. jul 2012 | 14:14

    Sergej joj je brat po veni :-)

  • pih

    5. jul 2012 | 14:33

    Pa, mi "konzervativni" smo bas smesni. Ono sto nama nije normalno, za druge je obavezno. Pa, "umetnica" je dosla pijana i nadrogirana na koncert, nije mogla da govori, napicila publiku, jer su joj zvizdali zbog takvog stanja i otisla, a naravno, odnela je i pare od karata sa sobom. Na to je nasa zemlja napljuvana, jer je publika bila losa i sada joj treba podici spomenik... Za sta bre spomenik? Pa, ajde sad svim narkomanima da podignemo spomenike na mestima gde su poslednji put bili. Jel se tako daje primer deci! Sramota!

  • marko

    5. jul 2012 | 15:09

    Sergej=smece+olos

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA