Noć muzeja: azijski ratnici, sujeverje, Beograd 1930-ih
Deveta manifestacija "Noć muzeja" u Beogradu obuhvatiće 67 lokacija sa više od 100 zanimljivih sadržaja, a prvi put učešće će uzeti Narodna biblioteka Srbije, Prva srpska opservatorija, Dečji muzej, Muzej srpskog lekarskog društva, dok će u Nacionalnoj galeriji biti izložena samo zabranjena "Svečana slika" Miće Popovića.
Jedan od osnivača "Noći muzeja" Ana Jovanović u izjavi Tanjugu pozvala je posetioce da svoju turu 19. maja započnu od Narodne biblioteke Srbije, koja je pripremila program pod nazivom "Isključite telefone - ovo su tridesete" ili od Vojnog muzeja gde će biti predstavljene borilačke veštine ratnika Azije.
Ispred Narodne biblioteke Srbije posetioce će dočekati oldtajmeri, a organizatori im obećavaju da čim kroče u biblioteku zaboraviće da su u 21. veku. Prva izložba biblioteke bez knjiga obuhvatiće gramofonske ploče, periodiku, fotografije, mape, oglase i reklame iz tridesetih godina prošlog veka, kao i šeširi, cipele, najavljen je i maskenbal, ples i celovečernji muzički program.
Smenjivaće se "Infinity" kvintet koji će izvoditi kompozicije od Astora Pjacole do "Metalike", zatim hor "Lučinuška" koji će predstaviti starogradske pesme i romanse, u 22 časa počinje čajanka "Timeline" uz zvuke sa starih ploča i prijatnu aromu čaja i na kraju tu je kvintet limenih duvača "Bras Sense".
U Vojnom muzeju biće postavljena izložba "Ratnici Azije" sa 130 predmeta iz Kine, Japana, Burme, Indije, Nepala, Irana, dok će ispred članovi kluba "Makoto" demonstrirati kendo veštinu. Predstaviće se i mačevaoci iz društva "Sveti Ðorđe", dok će kadeti Vojne akademije zaplesati na oficirskom balu.
Jovanovićeva je preporučila i Dečji muzej u kome se nalazi zbirka igračaka - skoro 300 predmeta iz perioda između dvadesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, kao i Muzej srpskog lekarskog društva u kome je izložena lakatna kost stara 7.000 godina na kojoj se vide tragovi lečenja.
I ove godine akcenat je na interaktivnosti, tako da će svi zainteresovani moći da u Prvoj srpskoj opservatoriji izmere atmosferski pritisak i vlažnost vazduha, u Konaku kneginje Ljubice da "urone" ruke u testo i naprave ukrase za slavske kolače ili izrade svoju prvu rodoslovnu tablicu u Manakovoj kući na izložbi rodoslova nastalih tokom prethodnih 10 vekova.
Etnografski muzej je, umesto prvobitno najavljene izložbe "Kosovski vez", pripremio program "Pomerite se s mesta" o sujeverju i praznoverju, pa posetioce očekuju otvoreni kišobran, crna mačka, prazna kolevka, raširene makaze, hleb okrenut naopako, prolazak ispod merdevina i gatara koja će proricati sudbinu.
Muzej Nikole Tesle prvi put će dočarati deo intime istaknutog naučnika izlaganjem stvari iz njegove sobe u hotelu "Njujorker" u kojoj je proveo poslednju deceniju života. Krevet, frižider, sef, ormarići, ali i košulja za spavanje , peškiri, ogledalo, sat biće predstavljeni specijalno u "Noći muzeja".
Muzej istorije Jugoslavije ponudiće publici dve izložbe "Prekinute modernizacije" i "Tehnika narodu".
- Samo za jedno veče izložićemo samo jednu sliku u jednom galerijskom prostoru. Ove godine počinjemo sa tim projektom i odabrali smo zabranjenu sliku Miće Popovića - "Svečana slika", koja je jednom izlagana, a na kojoj je centralna figura Josip Broz Tito - ispričala je Jovanović.
Ona je najavila i bogat dečji program: u Galeriji fresaka pravljenje maketa manastira Raške škole, u Železničkom muzeju radionica "Postani železničar", izrada maski u Pero art centru...
Kao i prethodnih godina tu je tajna lokacija za 500 najbržih koji se prijave na "Fejsbuk" stranici manifestacije.
Program se odvija od 18 do 2 sata posle ponoći, a cena ulaznice je 400 dinara.
(izvor: Tanjug)
Video: Elena objavila do sada nikad viđeni snimak : "Sedam ujutru, 2018. godina, Laća i ja..."
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.