SVE O NOLIVUDU: Filmska meka u Africi (VIDEO)

 
  • 0

Svoju filmsku "fabriku snova" pokrenula je i Nigerija, a priče koje se tu snimaju, uglavnom imaju za temu ljubavnu problematiku. Većina filmova se u Nolivudu snimi za manje od 10 dana, sa budžetom koji retko premašuje 25.000 dolara

Sve veći broj zemalja ima svoju kinematografsku meku. Sjedinjene Američke Države čuveni Holivud, a Indija sve popularniji Bolivud. Odnedavno, svoju filmsku "fabriku snova" ima Nigerija pod nazivom Nolivud (Nollywood).

Priče koje se tu snimaju, uglavnom imaju za temu ljubavnu problematiku. Kadrovi se smenjuju brzim tempom, pojedine scene podrhtavaju na platnu, ukazujući da snimatelj očigledno nije imao stativ za svoju kameru, a nakon što ste odgledali nekoliko filmova shvatate da svi koriste manje-više istu muziku.

Većina filmova se u Nolivudu snimi za manje od 10 dana, sa budžetom koji retko premašuje 25.000 dolara.

Pogledajte film "Two Brides And A Baby":

Uprkos svim poteškoćama, nigerijska filmska industrija je poslednjih 20 godina postala jedna od najproduktivnijih na svetu. Svake godine izbacuje sve više novih filmova, čak više i od Holivuda i Bolivuda.

- Holivud obično prikazuje Afriku kao egzotično mesto sa pustinjama i žirafama - kaže novinar Semjuel Olatundže, koji prati dešavanja u Nolivudu.

Nigerijski filmovi su popularni jer pružaju verodostojnu sliku o životu Afrikanaca danas, objasnio je on u izjavi za AP.

- Bave se afričkim pitanjima koji retko privlače pažnju Holivuda, poput magije, plemenske lojalnosti, borbe za modernizaciju društva. Priče s kojima je moguće poistovetiti se - istakao je Olatundže.

Afrički magazin "Venčers" piše da Nolivud proizvede oko 2.000 naslova godišnje i da generiše treću po visini zaradu u filmskoj industriji, odmah iza Bolivuda i Holivuda.

Sa obrtom od 250 miliona dolara, nigerijska filmska meka zapošljava više od milion ljudi.

Pogledajte film "Barren Women":

Umetnici navode da ih loša infrastruktura i haotični pravni sistem zemlje sprečavaju da prave filmove koji bi, po kvalitetu, mogli da pariraju zapadnim ostvarenjima.

- Nismo zadovoljni jer naš proizvod nema onu ''glazuru'' koju bi trebalo da ima - rekao je popularni nolivudski glumac Olu Džejkobs.

Nolivud je, prema lokalnoj legendi, nastao 1990-ih kada je Kenet Nnebue, vlasnik video-prodavnice, razmišljajući o načinu kako da iskoristi svoje prazne kasete, snimio "Living in Bondage", priču o čoveku koji u ritualnom žrtvovanju ubija ženu što mu donosi ogromno bogatstvo, ali i gubitak razuma. Film je bio instant hit i prodao se u više od 500.000 kopija.

Džejkobs, međutim, tvrdi da razvoj Nolivuda nije slučajnost. Kada se početkom 1980-ih godina vratio u Nigeriju nakon studija u Londonu, znao je, kao i mnoge njegove kolege, da može da snimi uspešne filmove i u svojoj zemlji.

- Znali smo da postoji domaće tržište. Kada sam bio dete, bioskopi su uvek bili dupke puni. Pozorišta takođe - naveo je on.

Pogledajte film "Wife Without Husband":

Glavni problem nigerijskih filmadžija, smatra on, je nedostatak struje. Manje od polovine stanovnika ove najmnogoljudnije afričke zemlje ima pristup električnoj energiji. Čak i najbogatije porodice moraju da se nose sa svakodnevnim isključenjima struje.

Nigerijski producenti su prinuđeni da se oslanjaju na generatore kako bi se projekcije u bioskopima nesmetano odvijale.

Drugi problem je piraterija, ističe glumac. Nakon što se film pojavi u bioskopima, producenti imaju svega nekoliko nedelja da ostvare zaradu pre nego što tržište zapljusnu ilegalni, jeftini DVD-jevi.

Iako ilegalni, ti DVD-jevi, koji se prodaju po ceni od jednog dolara, takođe, su doprineli popularizaciji nigerijskih filmova širom Afrike kao i među Afrikancima koji žive van kontinenta, a samim tim i razvoju Nolivuda.

Pogledajte film "Four Boys":

Prošle godine, Nolivud je snimio svoj prvi film van Afrike - "Half of a Yellow Sun", priču o nigerijskom građanskom ratu 1960-ih, zasnovanoj na romanu Čimamande Ngozi Adičija.

Ekipa je raspolagala sa osam miliona dolara, što je dosad najveći budžet u istoriji Nolivuda. Iako nije ostavio poseban utisak na kritičare, Holivud riporter mu je predvideo veliku gledanost.

Nolivudski filmovi su sve bolji, ponajviše zbog snažne konkurencije, objašnjava nigerijski reditelj Olu Majkls.

- Kvalitet današnjih ostvarenja je daleko bolji nego pre pet godina - kazao je on, mada priznaje da još ostaje puno toga da se učini pre nego što predstavnici sedme umetnosti u Nigeriji dobiju priliku da ostvare milionske zarade.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Bogdana na video pozivu sa Veljkom usred Cecinog koncerta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA