Da li je stvarno toliko opasno sesti na WC šolju u javnom toaletu, ili smo sve samo umislili?

 ≫ 
  • 2

Koliko god da je javni toalet naizgled čist, lako se može dogoditi da su svuda okolo nataložene sitne kapljice nečijih fekalija. Ali, da li je dolazak u kontakt sa njima sedanjem na WC šolju zaista toliko opasan?

Ova "šumeća bomba" će vas spasiti od ribanja WC šolje: Samo 3 sastojka za nikad čistiji toalet

Dr Primros Friston, klinički mikrobiolog na Univerzitetu u Lančesteru, kaže da ljudska mokraća u sebi može nositi "širok spektar prenosivih patogena".

- Među njima mogu biti "Campylobacter" bakterija, enterokoke, "Escherichia coli", salmonela, "shigella", stafilokoke, streptokoke i "Yersinia" bakterije. U mokraći se nalaze i razni virusi poput norovirusa, rotavirusa i hepatitisa A i E - kaže dr Friston.

Foto: Profimedia/Alamy / Nema potrebe za čučanjem iznad WC šolje u javnom toaletu u strahu od dodirivanja bakterija

- Naravno, uvek postoji rizik od zaraze u susretu s fekalijama. Ali, mala je verovatnoća da biste mogli da se zarazite sedanjem na WC šolju. Većina crevnih bolesti je rezultat prenosa bakterija od ruku do usta, nakon fekalne kontaminacije ruku, hrane ili površine. - objasnila je dr Friston.

"Miris čistog bazena" je zapravo opasan po vaše zdravlje: Ono što se nalazi u njemu je stvarno odvratno

Ona napominje da se na našem telu nalazi sloj dobrih bakterija i gljivica koje deluju kao delotvoran zaštitni štit. Uz to, imamo i imuni sistem koji nas štiti od bolesti. Ona smatra da nema potrebe za čučanjem iznad WC šolje u javnom toaletu u strahu od dodirivanja bakterija i virusa.

Ipak, koliko god ona to lepo objasnila, malo je onih koji bezbrižno sede u javnom toaletu ne mareći za to što se ispod njih nalaze ostaci nečijih fekalija. Dr Friston zato savetuje nošenje antibakterijskih maramica i brisanje daske pre nego što se sedne na nju. Kaže i da čučanje iznad WC šolje nije baš najbolja ideja.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy / Svaki put kada pustite vodu, sitne kapljice se rasprše i talože na sve što je u blizini

Dr Primros Friston, tvrdi da čučanje nad WC šoljom može povećati rizik od infekcija jer se mokraćna bešika ne prazni pravilno što može rezultirati infekcijom mokraćnog sistema, kao što je cistitis. Osim toga, može izazvati i povrede zbog napetosti u određenim delovima tela.

Svaki put kada pustite vodu, a da niste spustili poklopac WC šolje, sitne kapljice (u kojima su i čestice izmeta i bakterije) se rasprše naokolo i talože na sve što je u blizini, pa tako i na WC papir, vrata, kvaku, pločice. Dr Primros Friston savetuje spuštanje poklopca pre puštanja vode i pranje ruku sapunom. Napominje da je velika šansa da je kvaka u javnom toaletu kontaminirana, pa nakon pranja ruku ne otvarajte vrata direktnim diranjem kvake, već to uradite papirom ili laktom.

Spomenula je rezultate istraživanja koji su dokazali da ljudi ne bi toliko trebali da brinu o bakterijama i virusima u toaletima, već bi trebali više pažnje da usmere na čistoću svojih mobilnih telefona. Oni mogu imati deset puta više bakterija i virusa od WC šolje. Prema nekim studijama, i tastatura može sadržavati više bakterija od WC šolje, pa je čistite redovno.

Foto: Pixabay.com / Mobilni telefoni i kvake mogu imati deset puta više bakterija i virusa od WC šolje

VIDEO: Ova maca obavlja nuždu isto kao ljudi

(Telegraf.rs / Izvor: thesun.co.uk)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA