Ovaj pregled moraju da obave svi koji su slavili 1. maj u prirodi (VIDEO)

 ≫ 
  • 0

Krpelji su postali otporniji na vremenske (ne)prilike tako da se na njih danas može naići skoro u svako godišnje doba. Ipak, najviše vole sunce i visoke temperature, pa je pravo vreme za njihovu masovnu pojavu proleće i leto. Kako je za nama Prvi maj, koji je većina ljudi slavila u prirodi, vreme je da se detaljno pregledamo i uverimo da možda nismo pokupili nekog krpelja.

Krpelji su opasni jer se hrane krvlju životinja i čoveka, a mogu prenositi i zarazne bolesti, uključujući i one koje su zajedničke ljudima i životinjama. Kod nas je najrasprostranjeniji šumski krpelj, a skriva se na lišću i granama grmova, niskog rastinja (visine do 1 metra), travi, u prizemnom sloju šuma, na stazama za šetanje, u baštama...

Skriveni na vlatima trave, granama i listovima grmlja i drveća, krpelji čekaju prolazak pogodnog domaćina, odnosno,  toplokrvne životinje ili čoveka. Zatim se hvataju za krzno životinja ili na dlačice odeće kod ljudi. Kada se zakači na domaćina, krpelj više sati šeta po telu u potrazi za mestom gde će se učvrstiti. Probadanje kože traje desetak minuta i ne oseća se zbog materija koje ima u pljuvačci, a koje imaju delovanje poput anestetika.

Najčešće se hvataju na mestima gde je koža vlažna i mekana - stomak, prepone, pazuh, iza ušiju, potiljak, vrat, grudi, a kod dece i na glavi. Kad krpelj probode kožu počinje da se hrani krvlju, da raste i s vremenom ga je sve teže izvaditi. Tada može doći do zaraze, lajamske bolesti, virusnog krpeljnog meningoencefalitisa, tularemije, erlihioze. Jako je bitno da nakon ujeda odmah posetite lekara, koji vam ujedno i najbolje može skinuti krpelja.

Foto: Wikipedia/ Evanherk

Kako prepoznati ujed krpelja?

Ako vas krpelj ujede, morate ga izvaditi što. Na to mesto uboda treba obraćati pažnju minimum narednih mesec dana, mada se u najvećem broju slučajeva crvenilo pojavi nakon nedelju do dve.

Ukoliko je krpelj zaražen na mestu infekcije se javlja crvenilo, koje se s vremenom širi. Crvenilo ne boli i ne svrbi, a često se i ne primeti njegovo postojanje. Međutim, važan znak da je na tom mestu boravio krpelj i napravio ubod je to blago i neprimetno crvenilo.

Treba obratiti pažnju i na blago povišenu telesnu emperaturu koja se kreće od 37,2 do 37,3 stepeni. Još jedan simptom su i blagi bolovi u mišićima koji mogu da znače infekciju.

Kako sprečiti ubod krpelja?

1. Izbegavati područja nastanjena krpeljima, u takvim područjima treba hodati obeleženim stazama

2. Izbegavati provlačenje i puzanje kroz grmlje, ostavljanje odećeu žbunju ili na travi, kao i ležanje na tlu

3. Koristiti odgovarajuću obuću i odeću tokom boravka u prirodi - nositi pantalone dugih nogavica i majice/košulje dugih rukava, zatvorenu obuću. Preporučuje se i da se nogavice uvuku u čarape, a majice i košulje u pantalone kako bi se sprečio ulazak krpelja pod odeću

4. Bolje je birati svetlu odeću na kojoj se lakše može uočiti krpelj

Ako hranu pržite na ovaj način, možete je učiniti manje štetnom

5. Koristite repelente (sredstva za odbijanje krpelja) - nanesite ih na gole i izloženije delove tela. Deluju nekoliko sati, zavisno od znojenja. Repelenti se mogu naneti i na odeću.

6. Pregledajte se tokom boravka u prirodi svakih dva do tri sata i obavezno nakon povratka iz prirode, posebno nakon boravka u području zaraženom krpeljima

7. Krpelji po nekoliko sati traže mesto pre nego što ubodu domaćina. Tokom pregledanja tela posebno pregledajte kosu (iza uha, potiljak, vrat), prepone, pazuhe i područje iza kolena i pupak

Foto: Profimedia

U slučaju uboda krpelja potrebno je:

1. Odmah izvaditi krpelja pomoću pincete za čupanje dlačica. Krpelja treba obuhvatiti uz samu kožu i laganim povlačenjem pincete ga izvući, pazeći da se ne ošteti telo krpelja prilikom izvlačenja

2. Ako je potrebno, radi preciznog hvatanja, može se koristiti lupa, jer čupanjem krpelja ostaje deo koji je bio zarinut u kožu pa može doći do zaraze. U tom slučaju treba potražiti pomoć lekara.

8 načina kako da se rešite odvratnog mirisa duvanskog dima u stanu

3. Ni u kom slučaju se krpelj na koži ne sme "gušiti" premazivanjem alkoholom, uljem ili masti, "paliti" šibicom jer time možete da izazovete naglu smrt krpelja, pri čemu on isprazni sadržaj svoje trbušne šupljine u čoveka i tako lako prenese zarazu ako je zaražen

4. Krpelje nemojte dirati golim rukama

5. Nakon što je krpelj odstranjen, mesto uboda je preporučljivo premazati antiseptikom.

VIDEO: Biljke koje morate da imate u svom domu ako želite da se zaštitite od komaraca:

Daljinac

(Telegraf.rs / d.vulovic@telegraf.rs)

Video: Moždana aneurizma: Kada nastupi najstrašnija glavobolja ovaj mali signal vam može spasiti život

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA