Koliko u telu zaista imamo krvi, koliko smemo da je doniramo, a koliko da izgubimo pre nego što nam život bude u opasnosti?
Oko 55 procenata krvi čini plazma, a krvnu plazmu oko 90 procenata vode. Takođe je neophodno piti puno tečnosti nakon donacije krvi kako bi se zamenilo ono što je izgubljeno. U zavisnosti od vaše kilaže zavisi koliko krvi u telu imate, a razmak između doniranja krvi treba da bude 8 nedelja.
Krv predstavlja otprilike 7 do 8 procenata telesne mase čoveka, i za svaku osobu je ta količina različita.
6 izmišljenih bolesti na kojima farmaceutska industrija zarađuje milijarde
Zapremina krvi u telu:
Zapremina krvi u telu osobe varira u zavisnosti od veličine i drugih faktora, ali prosečne količine krvi su sledeće:
Žena u proseku ima oko 4.25 litara krvi - žena teška 54 kilograma ima između 4.4 i 5.4 litara krvi
Muškarac srednje veličine i težine ima oko 5.67 litara krvi - muškarac težak 7o kilograma ima 5.67 litara krvi
Novorođenčad imaju 75 do 80 mililitara krvi po kilogramu (ml / kg) telesne težine - beba težine od 2.3 do 3.6 kg ima samo oko 0.2 litra krvi, što je otprilike jedna šolja
Dete ima 70 do 75 mililitara krvi kilogramu kg telesne težine - dete od 30 kg ima oko 2.1 litar krvi
Test zapremine krvi može da izmeri količinu krvi u telu neke osobe. Lekar može da koristi ovaj test za dijagnozu stanja kao što je anemija. Test traje oko 1 sat, a osoba ne sme ništa da jede 4 sata pre. Krv za testiranje se uzima iz vene.
U telo se ubacuje mala količina specijalnog tragaoca. Zatim se snima niz slika koji prate krv koja se kreće po telu.
Kompletna krvna slika (CBC) je drugačiji tip medicinskog testa koji ne gleda na zapreminu krvi. Umesto toga, CBC identifikuje koliko od svakog tipa krvne ćelije osoba ima u svom telu.
Koliko krvi možete da izgubiti ako je donirate?
Standardna količina krvi koja se uzima kada se donira krv je oko 470 mililitara. Ovo je otprilike desetina krvi koje imate u telu. Američki Crveni krst preporučuje da osoba treba da sačeka 8 nedelja između donacija krvi.
Ozbiljno krvarenje može biti opasno. Kada osoba izgubi oko jedne petine količine krvi, može dospeti u šok.
Transfuzija krvi je medicinska procedura koja daje doniranu krv nekome kome je to potrebno. To može biti zbog toga što je pojedinac izgubio mnogo krvi ili ima bolest koja utiče na krv, kao što je bolest raka i srpastih ćelija.
Transfuzije krvi se smatraju veoma bezbednim procedurama i često spasavaju život.
Koliko krvi proizvodimo dnevno?
Crvene krvne ćelije nose kiseonik i ugljen-dioksid. Telo proizvodi oko 2 miliona crvenih krvnih ćelija u sekundi. Krvne ćelije se razvijaju iz matičnih ćelija u koštanoj srži. Matične ćelije su vrsta ćelije koja može da stvori druge ćelije. Ovaj proces se dešava stalno, tokom čitavog života čoveka. Krv se sastoji od različitih delova. Svaki deo ima drugu ulogu u održavanju zdravlja
Krv se sastoji od različitih delova:
Crvene krvne celije nose kiseonik i ugljen-dioksid.
Bele krvne ćelije pomažu odbrani tela od bolesti i infekcija.
Trombociti pomažu da se zaustavi krvarenje.
Plazma je tečnost koja nosi druge delove krvi. Takođe pomaže zgrušavanju krvi i podržava imunološki sistem.
Svim ovim delovima krvi trebaju različita vremena za zamenu. Potrebno je samo oko 24 sata da telo zameni plazmu koju je izgubila. Nešto duže treba da telo napravi više crvenih krvnih zrnaca - obično između 4 i 6 nedelja.
Crvene krvne celije dobijaju boju od hemoglobina. Hemoglobin sadrži gvožđe, tako da kada osoba donira krv, neštood ovog gvožđa se izgubi.Može da traje od 6 do 12 nedelja da se nivo gvožđa vrati u normalu.
(Telegraf.rs / medicalnewstoday.com)
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Palica
Doniraj da je prodaju a tebi papir.
Podelite komentar