Bizarni trendovi koji obećavaju svetliji osmeh. A da li stvarno imaju efekta?

 
  • 0

Mnogi se ne bi usudili da probaju, jer su im zubi veoma važni, međutim postoje i oni koji veruju u sve sto pročitaju

Sigurni ste bar jednom pročitali naslov tipa "Belji zubi bez oslanjanja na skupe stomatološke intervencije". Neki su probali savete, neki ne, a pitanje je da li oni zaista imaju takvu moć kao što kažu?

DA LI SU JAČI I ZDRAVIJI BELI ILI ŽUTI ZUBI: Evo odgovora koji će vas šokirati!

SVAKI ČETVRTI SRBIN JE KREZAV: Zgranućete se kada saznate koliko mu zuba fali u vilici!

Paste koje se reklamiraju na internetu uspešno će odstraniti mrlje na zubima. Nije baš sve jedno smućkati neke sastojke i premazati zube time i ostaviti ih da deluju sat vremena.

Mnogi se ne bi usudili da probaju, jer su im zubi veoma važni, međutim postoje i oni koji veruju u sve sto pročitaju i hrabro primenjuju svaki savet koji nađu na internetu.

Dr Luk Kronin, stomatolog, otkriva šta funkcioniše, a šta zaista nema svrhe koristiti od prirodnih sredstava za izbeljivanje zuba.

Foto: Profimedia/Alamy

Pasta za zube sa aktivnim ugljem - crna pasta

Postoje tvrdnje da aktivni ugalj može da apsorbuje tanin, jedinjenje koje se nalazi u kafi, čaju i vinu,a koje utiče na stvaranje mrlja na zubima. Takođe se smatra da ova crna pasta može da eliminiše toksične bakterije koje su uzročnik lošeg zadaha.

Ovaj trend podrazumeva pranje zuba aktivnim ugaljem. Proizvod je u obliku kapsula ili u obliku praha, i kao takav meša se sa vodom i dobija se pasta koja se zatim stavlja na četkicu i koristi za pranje zuba.

Iako mnogi tvrde da ovaj proizvod ima čudotvorna izbeljivačka svojstva, dr Kronin upozorava: "To je još nejasno da li je aktivni ugalj bezbedan za korišćenje u ove svrhe. Postoji zabrinutost da takva pasta može biti previše gruba za zube i desni".

Foto: visionshare via Foter.com / CC BY-NC-SA

Bućkanje ulja

Veruje se da bućkanje ulja u ustima 20 minuta može da poboljša oralno zdravlje.

Osnovna ideja je da se uzme par kašika biljnog ulja i da se njime ispira usna duplja. To je Ajurvedska tehnika, po kojoj ulje zahvaljijući svojim antimikrobnim svojstvima vezuje toksine u ustima i izvlači bakterije.

"Ako želite da probate, možete slobodno, jer nije utvrđeno da bi moglo imati negativan uticaj. Međutim, ne bih preporučio ovu tehniku za postizanje boljeg oralnog zdravlja, jer smatram da nema nikakvog naročitiog efekta", izjavio je dr Kronin.

www.pixabay.com

Kora od voća

Postoji ubeđenje da čišćenje zuba korom od voća zapravo predstavlja alternativu pranja zuba pastom. Veruje se da ako korom od pomorandže ili limuna trljate zube, možete da uklonite tamne mrlje.

Ovaj način pranja zuba može da posluži ako u nekom trenutku nemate četkicu, ali ne i za dužu primenu.

Dr Kronin nije uveren da je ovaj postupak efikasan, i da je bezopasan, ali je klinički dokazano da to i nije dobar način, a ni zdrav za zube i desni.

"Kora pomorandže i limuna sadrži kiseline koje mogu da oštete zubnu gleđ i dovedu do još veće štete. Zubi bi mnogo brže menjali boju i postali bi tamniji, pogotovo ako koristite namirnice koje boje zube, kao što su sosevi od paradajza, tamna vina, i čajevi. Kada je u pitanju kora od banane, ona je bezbedna za korišćenje."

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA