Agresivno ubija ćelije sa oštećenom DNK: "Zombi gen" je ponovo uskrsao i može biti najjači lek za lečenje raka

 ≫ 
  • 0

Naučnici istražuju rak, ili nedostatak istog, kod velikih životinjama već 50 godina, a nedavno je došlo do velikog otkrića, rak se kod nekih životinja ne pojavljuje zahvaljujući jednom, do nedavno, uspavanom genu. Prema objašnjenju naučnika, slonovi su vrsta koja bi često trebala da dobija rak. Sve ćelije u telu ogromnih slonova su potekle od jednog oplođenog jajašca, a svaki put kad se ćelija deli, postoji šansa da će mutirati i da će dovesti do raka. Što znači da bi slonovi trebali da imaju više šanse za razvoj raka, od drugih životinja.

Odvratno, ali mega popularno: 10 najbizarnijih vrsta hrane koju teško da biste probali (FOTO)

Međutim, neka istraživanja pokazuju da se rak kod slonova ređe pojavljuje, nego kod ljudi. Tim istraživača je otkrio šta može biti delimično rešenje ove misterije: slonovi se štite jedinstvenim genom, nazvanim LIF6, koji agresivno ubija ćelije čija je DNK oštećena. Smatraju da je tokom evolucije kod slonova taj gen postao pasivan. Ali  da je nekako uskrsao, poput zombija i pokazao se izrazito korisnim.

Neka istraživanja pokazuju da se rak kod slonova ređe pojavljuje Foto: Pixabay.com

Vinsent J. Linč, evolucioni biolog na Univerzitetu u Čikagu i koautor članka, objavljenog u medicinskom časopisu "Cell Reports" je izjavio da razumevanje kako se slonovi bore protiv raka može biti nadahnuće za razvoj novih lekova.

- To bi nam moglo reći nešto značajnije o raku kao procesu u telu. A, ako budemo imali sreće, moglo bi nam dati uvid u to kako treba lečiti rak kod ljudi. - objasnio je dr Linč.

Naučnici istražuju rak, ili nedostatak istog, kod velikih životinja od sedamdesetih godina prošlog veka. Poslednjih godina neki istraživači su počeli da sprovode detaljna istraživanja gena i ćelija tih vrsta, tražeći nove načine za borbu protiv te bolesti. Neka od prvih istraživanja su se usredotočila na dobro proučavani antitumorski gen nazvan p53. On stvara protein koji može osretiti kada nastaju oštećenja na DNK. U tom slučaju protein se prebacuje na niz drugih gena.

Oštećena ćelija može može reagovati popravkom oštećenih gena ili može počiniti samoubistvo, tako da njeni potomci ni ne dobiju šansu da prenesu nove mutacije. 2015. godine dr Linč i njegovi kolege su otkrili da su slonovi razvili neobične p53 gene. Ljudi imaju samo jednu kopiju tog gena, a slonovi ih imaju čak dvadeset. Istraživači na Univerzitetu u Juti su došli do istog zaključka nezavisno od Linčovog istraživanja.

Oštećena ćelija može može reagovati popravkom oštećenih gena Foto: Pixabay.com

Oba tima su uočila da kod slonova roj p53 gena agresivno odgovara na pojavu oštećenih DNK ćelija. Njihova tela ni ne pokušavaju da obnove oštećenu ćeliju, već ju u potpunosti uništavaju. Nakon uspeha, tim dr Linča je nastavio da traži gene koji se bore protiv raka i pronašli su još jedan gen, koji su nazvali LIF6, za koji se ispostavilo da ga imaju samo slonovi. Kao odgovor na oštećene ćelije, kod slonova se gen p53 prebacuju na gen LIF6 i kod njega stvaraju proteine koji onda u telu prave haos.

Eksperimenti dr Linča su otkrivli da se LIF6 proteini kreću prema mitohondrijima, otvaraju otvore u njima, dopuštajući molekulima da se izliju. Molekuli iz mitohondrija su otrovni i izazivaju smrt oštećene ćelije.

- Ovo saznanje je bitan deo slagalice, ali potrebno je još mnogo istraživanja koja bi potvrdila funkcionalnost gena LIF6. Sa druge strane, ovo je fantastično otkriće. - izjavio je dr Džošua D. Šifman, pedijatrijski onkolog na Institutu za rak "Huntsman" na Univerzitetu u Juti.

Ispostavilo se da gen LIF6 ima bizarnu prošlost. Svi sisari nose sličan gen, nazvan samo LIF. U ljudskim ćelijama se obavlja nekoliko različitih aktivnosti, kao što je slanje signala iz jedne ćelije u drugu. Ali, skoro svi sisari, uključujući i ljude,  imaju samo jednu kopiju LIF-a. Jedini izuzetak  od toga pravila su slonovi i njihovi bliski srodnici, kao što su morske krave i slično. Ti sisari imaju nekoliko primeraka LIF-a, gde ih slonovi imaju čak deset. Te kopije su se pojavile zahvaljujući neurednim mutacijama u precima morskih krava i slonova pre više od 80 miliona godina.

Oba tima su uočila da kod slonova roj p53 gena agresivno odgovara na pojavu oštećenih DNK ćelija

Oba tima naučnika su uočila da kod slonova roj p53 gena agresivno odgovara na pojavu oštećenih DNK ćelija Foto: Pixabay.com

VIDEO: Zbog raka grlića materice Srbija je puna siročadi! Podmukla bolest ubije najmanje jednu ženu dnevno, probudite se dok ne bude kasno

(Telegraf.rs / Izvor: nytimes.com)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA