METEOROPATIJA: Koliko vreme utiče na naše zdravlje

 
  • 2

Za sve ljude, a posebno one koje pate od hroničnih bolesti, starije osobe i decu važno je da prate vremensku prognozu, kako bi prema njoj planirali svoje obaveze

Naučna istraživanja pokazala su da vremenske prilike i neprilike i te kako imaju uticaja kako na naše raspoloženje, tako i funkcionisanje čitavog organizma. Za neke ljude slobodno može da se kaže da su "meteoropate", jer je njihovo zdravlje direktno vezano za atmosferske promene.

Ipak, bez obzira na to kakvo je vreme napolju - duva li vetar, sunčano li je ili su prisutne i nekake padavine – važno je da se svaki dan barem dvadesetak minuta prošetate. Naravno, ukoliko želite da izbegnete prehladu ili sunčanicu, neophodno je da se adekvatno obučete.

Glavobolja

Bol u glavi često se javlja pri naglom padu spoljne temperature, pojačanom vlažnošću vazduha i nižim pritiskom. Vetar posebno može da izazove upalu sinusa koja uzrokuje bol. Prognozu ne možete da promenite, ali možete da sprečite da se osećate loše.

Za početak bilo bi najbolje da zapisujete simptome koje osećate i kakvo je vreme bilo tog dana. Tako ćete najlakše razumeti šta vam izaziva glavobolju. Jednom kad shvatite šta sve utiče na vas, moći ćete da planirate svoje dnevne aktivnosti ili, ako je neophodno, popiti svoj lek na vreme.

Srce i pluća

Vreme zna da utiče na rad pluća i srca. Jako je važan kvalitet vazduha koji udišemo. Upravo zato se poslednjih nekoliko godina meri koncentracija smoga i drugih elemenata u vazduhu. Zagađen vazduh može da izazove upalu pluća, ali i pojačane simptome gušenja kod onih koji se muče s bronhitisom i astmom.

Takođe, kada je “teško vreme”, teško je i srčanim bolesnicima. Ovo posebno pogađa ljude kod koji se javlja tup bol u predelu grudi, odnosno “angina pektoris”, a nagle promene vremena mogu da utiču i na puls i krvni pritisak. Važno je da ovo znate, kako biste u dogovoru sa svojim lekarom, povećavali i smanjivali dozu pojedinih lekova u skladu sa vremenskim uslovima.

Kosti

Svako ko je nekada u životu imao prelom nekog ekstremiteta, zna da se pred kišu i promenu vremena na gore, javlja osećaj bola u kostima.

Isto tako, ljudi koji pate od artritisa ili reume, teško podnose vlažne i hladne mesece, pošto im se bolni simptomi po pravilu pogoršavaju.

(Telegraf.rs)

Video: Građani Apatina ne misle da će biti većih problema zbog većeg vodostaja Dunava

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vlada

    13. oktobar 2013 | 11:07

    Kad je pun mesec dodje mi da zavijam kao vuk i mnogo mi nije dobro

  • Ivana B.

    13. oktobar 2013 | 10:37

    Po hladnom i lošem vremenu, kada nema sunca napolju, najbolji lek je dobar solarijum ;)))

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA