Kad poraste biće kengur! Čudo prirode kakvo se retko viđa: Rađa se posle samo mesec dana i nije veće od zrna pasulja (FOTO)
Period gestacije, odnosno razdoblje nošenja embriona ili fetusa, kod torbara je vrlo kratko i obično traje od četiri do pet sedmica, kod nekih vrsta svega dvanaest dana. U slučaju kengura, porođaj se odigrava nakon trideset jednog do trideset šest dana.
Međutim, u tom je trenutku mladunče kengura krajnje nerazvijeno, sa izuzetkom prednjih ekstremiteta i facijalne strukture. Priroda se za to pobrinula, a razlog leži u tome što mora sam da se popne do majčine bradavice da bi počeo da sisa. Pritom je njegova veličina nestvarno mala: nije veći od zrna pasulja.
Ono što vidite na fotografiji zapravo je kengurče neposredno nakon što se rodilo, ispelo do sise i nakačilo na nju. U materinskoj torbi ostaće narednih sedam do deset meseci, kada će napokon promoliti njušku i otkriti svet. Ali neće se napolju predugo zadržavati sve dok ne bude napunilo godinu i po dana, kada će se osamostaliti.
Posebno je interesantno to, da su ženke kengura praktično neprestano skotne, osim u danu kada se porode. Međutim, one imaju neobičnu sposobnost da „zamrznu“ razvitak novog mladunčeta koje im je u utrobi sve dok prethodno mladunče ne napusti torbu. Ali to ne čine uvek, već samo u vremenima suše ili kada nema dovoljno hrane.
Ako joj više mladunaca odrasta u torbi, majka ima sposobnost da proizvodi dve različite vrste mleka za različite bradavice na koje su nakačeni različiti mladunci: sve u zavisnosti od potreba pojedinačnog kengurčeta, odnosno, u zavisnosti od njihove dobi. Čovek stvarno uči dok je živ!
VIDEO: Kengur frizer a mušterija rotvajler! Da li je ovo najslađi tandem
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.